Sám nevím, jestli to byl gól, přiznal zlatý střelec Dominik Novotný

Ondřej Kubát
O L O M O U C - I ti největší světoví dramatici včetně Shakespeara či Havla by zírali s otevřenou pusou. Tak napínavý byl totiž konec základní části extraligy staršího dorostu. Mladí Kohouti věděli, že k postupu do play-off potřebují vítězství za tři body, to jim vystřelil doslova na poslední chvíli, v čase 58:56, kapitán Dominik Novotný.

Pojďme pěkně po pořádku. Starší dorostenci vedli nad Kometou Brno ve třetí třetině po trefách Vondry a Peštuky 2:1 a věděli, že tento výsledek jim stačí k vytouženému postupu do vyřazovací části. Jenomže hlavní rozhodčí Dobeš vyloučil necelých pět minut před koncem dva olomoucké hráče a Brňané hráli v pěti proti třem.

⇒ Dominik Novotný

„Moc nevím, za co vylučoval. Ten první zákrok byl možná faul, ale potom vyloučil rozhodčí i mě, jenomže protihráče jsem se prakticky ani nedotkl. Spíš on vrazil do mě,“ zlobil se na sudího kapitán starších dorostenců Dominik Novotný. To ještě netušil, že o chvíli později se stane opěvovaným hrdinou.

Kometa totiž ve dvojnásobné přesilové hře srovnala na 2:2, což byl výsledek, který by k postupu nestačil ani jednomu týmu. Oba soupeři nutně potřebovali tři body. Do třetí sirény v tu chvíli zbývaly tři minuty. „Pořád jsme ale věřili. Máme silný mančaft a když se semkneme, tak to jde. Horší je, když hrajeme na sebe,“ prozradil Novotný.

Zhruba minutu před koncem to přišlo. V přesilové hře se po rychlé akci prosadil právě Novotný. Hostující hráči ale vehementně protestovali, neboť ze zdálo, že se puk odrazil od břevna. Hlavní sudí však signalizoval odraz od vnitřní horní konstrukce brány a červené světlo svítilo. Gól tedy platil.

„Jakub Tomiga dostal výbornou přihrávku ve středním pásmu, potom mi přihrál před gólmana. Naznačil jsem bekhendovou střelu a šlo to od břevna. Nevím ale, jestli to byla branka. Poznal jsme to až podle rozhodčího. Bohudík, že to uznal,“ radoval se mladý sedmnáctiletý útočník.

Hráčům Komety tak nebyly protesty nic platné. Hokejisté v modrých dresech bouchali hokejkami do mantinelu, spílali brankovému rozhodčímu a dokonce převrátili bránu. „Myslím si, že nám uškodil rozhodčí. Bylo to už poněkolikáté, svým způsobem klukům pokazil sezónu,“ nechal se po závěrečném hvizdu slyšet kouč hostů Milan Vlk.

Proti Spartě chceme překvapit

Olomoučtí starší dorostenci se tak bez ohledu na další výsledky dostali z posledního možného místa do play-off. S Kladnem sice měli stejný počet bodů, ale o gól lepší skóre ze vzájemných duelů. „Bylo to pěkné drama,“ usmíval se Novotný. „Zápas to byl opravdu těžký, měli jsme před utkáním trochu trému, ale chtěli jsme se co nejlépe připravit,“ podotkl.

„Nechtěli jsme hlavně udělat chybu a brzo inkasovat,“ vrátil se k opatrnému úvodu duelu. Svěřenci Luďka Konopčíka tak splnili svůj cíl, i když k němu došli cestou trnitou. „Byl to náš cíl, dostat se do play-off. Je to super,“ radoval se Novotný.

V prvním osmifinále hraném na dvě vítězství čeká na Hanáky ten nejsilnější možný soupeř, suverénní lídr základní části, Sparta Praha. „Podle tabulky je to nejsilnější tým v extralize. Zkusíme ale překvapit, pořádně se na ni připravíme,“ nehází flintu do žita Novotný.

První zápas se hraje v Olomouci už v pondělí 21. března od 17:30, odveta je na programu ve středu a případně ve čtvrtek v hlavním městě. A pokud se v pondělí vydáte na hokej, uvidíte starší dorostence tak trochu jinak. „Budeme se buď barvit nebo stříhat dohola, na tři milimetry,“ potvrdil kapitán.