Sezóna 2016/2017: Předkolo uteklo o pouhé tři body

Daniel Fekets
O L O M O U C – Pokud si chcete trochu zavzpomínat, jste tady správně. V současném období vám nabízíme souhrn osmi sezón, které Hanáci odkroutili po svém návratu mezi elitu. Hned čtyřikrát urvali postup do čtvrtfinále play-off, přičemž ve dvou případech se dokonce umístili mezi nejlepšími šesti celky základní části. Jednou neuspěli v předkole, jednou skončili ve skupině o udržení, jednou bojovali v baráži a ročník 2019/2020 zastavila v rozhodující fázi pandemie koronaviru. Ve třetím díle našeho seriálu vám nabídneme návrat do sezóny 2016/2017.

V prvním kole nového extraligového ročníku Mora podlehla Litvínovu 1:3, avšak v následných dnech si chuť spravila získanými třemi body v Mladé Boleslavi a doma s Pardubicemi. Za Dynamo se sice trefil současný útočník Kohoutů Lukáš Nahodil, obrat ve druhé třetině ale obstarali František Skladaný s Janem Eberlem, jenž navíc rozhodl z nařízeného trestného střílení.

Měsíc září mohla Olomouc hodnotit poměrně kladně. Z osmi zápasů urvala 13 bodů. V domácí plecharéně dokonce porazila i silnou Spartu 3:2, své první góly v červenobílém dresu vsítili ve zmíněném duelu Petr Strapáč a David Ostřížek. V gólově velmi bohatém utkání pak Kohouti zvítězili 6:5 po prodloužení v Plzni, rozhodující branku vstřelil 5 sekund před koncem nastaveného času Jan Eberle.

Říjen nastartovali svěřenci Zdeňka Venery ziskem tří bodů z chomutovského ledu. Výbornou střeleckou formu si držel Jan Knotek, který v té době měl na kontě už šest branek. Poté však přišel značný výsledkový útlum. Proti Hradci Králové, Zlínu, Vítkovicím, Kometě a Litvínovu nasbírala Mora jen dva body. Ukončit nelichotivou sérii jí pomohly domácí výhry s Mladou Boleslaví a Karlovými Vary.

Radost po jednom z gólů do sítě Mladé Boleslavi

Pak ale přišel další výsledkový půst. Hanákům se přestalo dařit v defenzívě, a proto z toho byly celkem jednoznačné prohry s Plzní, Třincem a Libercem. Nebodovalo se ani v Hradci Králové, přestože o dva dny dříve Olomouc vydolovala bodík v Chomutově. V měsíci listopadu Kohouti poprvé vyhráli až na jeho konci, kdy doma po trefách Ostřížka, Laše a Hermana zdolali zlínské Berany 3:1.

Dva pravděpodobně nejpovedenější zápasy v sezóně přišly na začátku prosince. Olomouc nejprve přehrála 5:2 pozdějšího šampiona z Brna, načež o dva dny později zdemolovala Litvínov 7:1. Třemi kanadskými body se blýskli František Skladaný a Jakub Matai, navíc jistý Branislav Konrád si připsal hned 33 úspěšných zásahů. Další tříbodové výhry ale Hanáci nepřidávali.

Výhru 7:1 nad Litvínovem si Kohouti užili

Na tu další čekali velmi dlouho. Zadařilo se až 13. ledna 2017 doma proti Vítkovicím. Pod výhru 5:0 se podepsal i Petr Strapáč, jenž zapsal svou jubilejní desátou branku v ročníku. Výhra s Ostravany celek z Hané rozhodně nakopla, za tři body se totiž uspělo i v Brně a Litvínově. V závěru ledna Olomouc padla s Hradcem Králové a Mladou Boleslaví. Proti Pardubicím a Karlovým Varům dovedla zápasy do prodloužení.

Konec základní části se blížil a šance k postupu do play-off tady stále byla. Mora znovu předvedla velmi dobrý vstup do kalendářního měsíce, poněvadž 4:2 vyhrála na Spartě díky tříbodovému Lašovi a poté porazila Plzeň 3:1. Ani na další domácí výhry s Chomutovem a Zlínem se však nedařilo navazovat ve venkovním prostředí, vítězství ve Vítkovicích 2:0 v předposledním kole základní části už přišlo pozdě.

Mora nepostoupila do předkola play-off o tři body, ačkoliv zvládla také poslední utkání s Kometou. Sezóna pro ni de facto skončila, neboť na třinácté Karlovy Vary měla hned nedostižný náskok. Skupina o umístění se tak jen dohrávala.

Jan Eberle překonává Marka Čiliaka v posledním zápase ZČ

Ze šesti zápasů, ve kterých se Olomouc utkala s Karlovými Vary, Pardubicemi a Zlínem systémem doma - venku, se vytěžilo 12 bodů. V posledním utkání sezóny Mora ve značně omlazené sestavě rozstřílela Pardubice 8:2. Celkově skončila jedenáctá, poněvadž se jí povedlo přehoupnout přes Zlín.

Nejproduktivnějším hráčem Hanáků v základní části se stal František Skladaný, jenž si ve 44 zápasech připsal velmi dobrých 26 bodů za 11 branek a 15 asistencí. Výborné výkony odváděl také obránce Martin Vyrůbalík s pětadvaceti kanadskými body. Nejlepšími střelci Mory se stali dvanáctigóloví Jan Knotek a Petr Strapáč. Velmi dobrá čísla si zároveň držel Branislav Konrád, který v dlouhodobé fázi soutěže odchytal úctyhodných 49 duelů s 91,41% úspěšností.

Soupiska 2016/2017

Brankáři: Branislav Konrád, Martin Falter, Marek Laco

Obránci: David Škůrek, Tomáš Houdek, Pavel Skrbek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Martin Vyrůbalík, Jakub Matai, Robin Staněk, Jakub Galvas, Karel Plášil

Útočníci: Miroslav Holec, Jan Knotek, Tomáš Mikúš, Jan Eberle, Richard Diviš, Rok Macuh, František Skladaný, Vilém Burian, Aleš Jergl, Juraj Mikúš, Marek Laš, Petr Strapáč, David Ostřížek, Tomáš Fořt, Jakub Herman, Adam Zeman, Roman Rác, Kevin Sundher, Roman Vlach, Petr Mrázek, Jakub Kotala, Dominik Marek