Sezóna 2017/2018: Mora uspěla v předkole, pak znovu nestačila na Plzeň

Daniel Fekets
O L O M O U C – Pokud si chcete trochu zavzpomínat, jste tady správně. V současném období vám nabízíme souhrn osmi sezón, které Hanáci odkroutili po svém návratu mezi elitu. Hned čtyřikrát urvali postup do čtvrtfinále play-off, přičemž ve dvou případech se dokonce umístili mezi nejlepšími šesti celky základní části. Jednou neuspěli v předkole, jednou skončili ve skupině o udržení, jednou bojovali v baráži a ročník 2019/2020 zastavila v rozhodující fázi pandemie koronaviru. Ve čtvrtém díle našeho seriálu vám nabídneme návrat do sezóny 2017/2018.

V létě 2017 rozšířil trenérský tým Olomouce Zdeněk Moták, jenž po příchodu ze Sparty vytvořil se Zdeňkem Venerou a Janem Tomajkem silnou trenérskou trojici.

Mora měla rozhodně co napravovat, poněvadž v sezóně 2016/2017 hrála skupinu o umístění. Cíl byl tentokráte jasný a zřejmý: dostat se do play-off.

Start se ale Olomouci vůbec nevydařil. V prvním kole přišla porážka 2:4 v Chomutově, stejným výsledkem vyhrály na Hané Vítkovice a hlavně 12. září odjeli Kohouti z Plzně s výpraskem 0:10. Debakl však možná i pomohl, neboť hned v dalším zápase proti Liberci z toho byly první tři body v sezóně. Pod výhru 3:0 se podepsali Marek Laš, Miroslav Holec a Vilém Burian.

Radující se Jan Knotek v zápase proti Vítkovicím

Hanáci poté stejným poměrem přehráli i Litvínov, avšak nad jejich síly byl královéhradecký Mountfield. Hned pět z následných šesti zápasů muselo rozhodovat prodloužení či samostatné nájezdy, Mora tímto stylem uhrála bod navíc v Třinci, Pardubicích i Vítkovicích.

13. října přišla na řadu porážka 0:5 v Brně, kterou Hanáci odčinili třemi výhrami doma za sebou. Navíc Jihlavu, Chomutov i Plzeň přehráli poměrně jednoznačným rozdílem. Bodovou šňůru se jim povedlo natáhnout v Liberci, kde brali alespoň bod. Závěr října ale kladně hodnotit nemohli, poněvadž první třetinu domácího zápasu s litvínovskou Vervou vůbec nezvládli, odešli poraženi 1:3.

Pak se ale vše pootočilo a Olomouc prožila snový listopad. Bodovala hned v osmi duelech v řadě. Doma s nulou vzadu porazila Hradec Králové i Třinec a mezitím vyhrála 3:1 ve Zlíně. Dalších pět zápasů se rozhodlo v nastaveném hracím čase.

Po dlouhé době okusili Hanáci hořkost porážky bez získaného bodu doma proti Vítkovicím, na ostravský celek nestačili 0:1. Na výjezdy do Plzně v sezóně 2017/2018 se rozhodně nevzpomínalo v dobrém, vítěz základní části totiž jednoznačně vyhrál i další domácí utkání s Morou, tentokráte 6:0. Náplast ale přišla v průběhu vánočního období, kdy parta Zdeňka Venery bodovala pětkrát v řadě, prohrála až 30. prosince 2:5 se Spartou.

V lednu 2018 posílil celek z hanácké metropole velezkušený bývalý reprezentant Zbyněk Irgl, který předchozí část své kariéry strávil v Třinci. První zápas Irgla v dresu Olomouce dopadl porážkou 1:3 v Pardubicích, o pár dnů později ovšem i on jedním gólem pomohl zdolat Mladou Boleslav.

Zbyněk Irgl bojuje před bránou

Mora se však v lednu spíše trápila, moc toho nezměnilo ani domácí vítězství s Litvínovem. Kvůli olympijské přestávce se v únoru stačilo odehrát jen pět duelů, ze kterých vzešlo 7 bodů díky tříbodové výhře nad Pardubicemi a zvládnutým prodloužením na Spartě a v Mladé Boleslavi. V předposledním kole základní části Hanáci rozstříleli Kometu 7:2, v Jihlavě pak prohráli 0:3.

Po základní části z toho byla osmá pozice. V předkole play-off se Kohouti utkali s devátým Zlínem. Favorita tato série neměla, avšak Hanáci ji díky skvělým výkonům zvládli poměrem 3:1. Ačkoliv jeden domácí zápas ztratili, na ledě žlutomodrého mužstva vyhráli 2:1 a 3:2.

Gól v síti Libora Kašíka v zápase předkola

Čtvrtfinálovým soupeřem byla po dvou letech opět Plzeň. Tentokrát se však Západočeši ocitli v roli jasného favorita, poněvadž základní část s přehledem vyhráli. Olomouc se ale dostala do překvapivého vedení. První utkání, které rozhodly až nájezdy, zcela ovládl Zbyněk Irgl, jenž zaznamenal hattrick.

Následně si už ale favorit postup pohlídal, navíc Škoda soupeři v posledních dvou zápasech nepovolila vstřelit branku. Olomouc se tak v konečné tabulce umístila na osmé pozici.

Nejproduktivnějším hráčem Moravanů v základní části se stal Jan Knotek, který vsítil 17 branek a na dalších 13 asistoval. Těsně za ním se v produktivitě umístili Marek Laš, Jan Eberle a Vilém Burian. V play-off nasbíral 8 kanadských bodů Zbyněk Irgl.

Soupiska 2017/2018

Brankáři: Branislav Konrád, Martin Falter

Obránci: Ludvík Rutar, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Tomáš Houdek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Martin Vyrůbalík, Lukáš Galvas, Jakub Matai, Robin Staněk, Jakub Galvas, Zdeněk Čáp

Útočníci: Jan Káňa, Miroslav Holec, Jan Knotek, Bruno Mráz, Jan Eberle, Dávid Buc, Rok Macuh, František Skladaný, Jiří Řípa, Vilém Burian, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Marek Laš, Petr Strapáč, David Ostřížek, Jakub Herman, Roman Rác, Kevin Sundher, Roman Vlach, Josef Podlaha