Sezóna 2021/2022: Krejčímánie v Olomouci

Daniel Fekets
O L O M O U C – Pokud si chcete trochu zavzpomínat, jste tady správně. V předsezónním období vám nabízíme souhrn osmi sezón, které Hanáci odkroutili po svém návratu mezi elitu. Hned čtyřikrát urvali postup do čtvrtfinále play-off, přičemž ve dvou případech se dokonce umístili mezi nejlepšími šesti celky základní části. Jednou neuspěli v předkole, jednou skončili ve skupině o udržení, jednou bojovali v baráži a ročník 2019/2020 zastavila v rozhodující fázi pandemie koronaviru. V posledním díle našeho seriálu vám nabídneme návrat do sezóny 2021/2022.

Před sezónou ukončil svou bohatou profesionální kariéru dlouholetý kapitán Hanáků Martin Vyrůbalík. Céčko na předsezónním křtu dresů symbolicky předal Jiřímu Ondruškovi, další olomoucké ikoně. Největší událostí léta však byl návrat Davida Krejčího. Jeden z nejlepších českých hokejistů posledních let se vrátil do mateřského klubu.

David Krejčí pózuje s dresem

V posledním přípravném zápase před začátkem ročníku zažili přítomní v plecharéně velmi nepříjemné chvíle. Ve třetí třetině duelu s královéhradeckým Mountfieldem hostující útočník Petr Koukal nechtěně zasáhl brankáře Branislava Konráda bruslí do krku. Vše naštěstí dopadlo dobře a olomoucký hrdina se 23. prosince vrátil do brankoviště.

Bez slovenského reprezentanta tedy svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka odstartovali nový ročník. Hvězdný David Krejčí poprvé naskočil v 1. kole s Mladou Boleslaví a hned vstřelil první olomoucký gól v sezóně. Hanáci nakonec vyhráli 3:2 po prodloužení díky krásné akci Jana Knotka.

Krejčí se do listiny střelců zapsal i v dalších pěti zápasech. S Plzní přispěl třemi kanadskými body k výhře 4:1, avšak o tři dny později jeho branka v Českých Budějovicích na výhru nestačila. Olomouc pak hrála doma čtyři zápasy v řadě, ze kterých vytěžila solidních 8 bodů za tříbodové výhry nad Libercem a Zlínem a dva body proti Karlovým Varům.

30. září se Hanákům zadařilo v Chomutově, kde celou sezónu hrávalo domácí duely Kladno. Po prohře s Třincem přišly dvě nejtěsnější možné výhry nad Pardubicemi a Litvínovem. Duel proti Vervě rozhodl kuriózním gólem Rostislav Olesz.

Na ledě Brna se Olomouci sice nezadařilo, ale vše bylo napraveno v Mladé Boleslavi a následně doma se Spartou. Pražané v rámci 17. kola na Hané vedli ještě v 55. minutě o tři branky, poté však přišel fantastický obrat. Góly Ondruška, Káni a Krejčího znamenaly vyrovnání, rozhodnutí v nájezdech přinesl Lukáš Nahodil.

Euforie po smazání tříbrankového náskoku Sparty

Po neuvěřitelném utkání se Spartou se ale Moře přestalo dařit. 1:6 padla v Plzni, 2:5 s Českými Budějovicemi a 2:3 po prodloužení v Karlových Varech. Chuť si spravila doma s Vítkovicemi, které přehrála 2:0. Následovala však lekce na ledě Hradce Králové.

Těžký program před první reprezentační přestávkou zakončili Kohouti vesele. V Liberci otočili nepříznivý vývoj a nakonec v gólově atraktivním duelu vyhráli 6:4. Konec listopadu se ale nevydařil dle představ. Hanákům přestala fungovat defenzíva, z čehož pramenily porážky se Zlínem, Vítkovicemi, Třincem a Pardubicemi. Mezitím zvládli uspět akorát doma proti Kladnu.

Povzbuzení přišlo v Litvínově, jenže následovaly domácí prohry s Kometou a Mladou Boleslaví. Znovu však Olomouc uspěla v nájezdech se Spartou, tentokrát vyhrála na jejím ledě. Po nezdaru s Plzní přineslo vánoční období pět bodů z dvojboje s Motorem a Energií. V již zmíněném utkání v Českých Budějovicích poprvé startoval uzdravený Branislav Konrád.

Závěr kalendářního roku ale povedený nebyl. Mora padla 3:5 ve Vítkovicích a 0:1 s Hradcem Králové, který základní částí proplouval velmi hladce. Ve vzájemných zápasech s Libercem ale červenobílí bodovali, na ledě Tygrů zvítězili 4:3 po prodloužení a poté přidali jasné vítězství nad Zlínem.

Děkovačka po výhře nad Zlínem

Náročný program venkovních zápasů se na týmu trenérů Motáka a Tomajka podepsal. V Chomutově, Třinci, Karlových Varech a Pardubicích to bylo dohromady jen za bod, na ledě západočeské Energie nepomohl ani bleskurychlý hattrick Jana Knotka.

Druhou výhru v sezóně zapsali Kohouti v Mladé Boleslavi, následně ale prohráli se Spartou, Plzní a Českými Budějovicemi. S Jihočechy už nastoupili bez Branislava Konráda a Davida Krejčího, kteří měli namířeno do Pekingu na olympijský turnaj. Pro český výběr dopadl neslavně, Slováci v čele s olomouckým brankářem přivezli senzační bronzové medaile.

Bez svých opor Mora porazila Litvínov, ale následně se musela sklonit Vítkovicím a Hradci Králové. Prakticky hned po příletu letadla s českými hokejisty přispěchal David Krejčí, jenž pomohl k výhře v prodloužení nad Libercem. Na ledě sestupujícího Zlína pak Hanáci prohráli po nájezdech.

Konec základní části byl velmi povedený. Ještě před pěti výhrami za sebou přišel úspěch ve veledůležitém utkání s Kladnem. Účast v předkole si Kohouti zajistili díky skalpům Komety, Třince, Pardubic a Litvínova. V základní části se umístili na deváté příčce s osmdesáti body na kontě. V předkole play-off narazili na Vítkovice.

Série začala v Ostravě výhrou domácího celku po prodloužení. Následně však uspěla Mora, která ve druhém utkání byla lepší a po zásluze zvítězila 3:1. Mečbol si vybojovala ve třetím duelu, zvládla jej poměrem 3:2 díky brance Krejčího v přesilovce pět na tři. Olomouc byla velmi blízko k postupu do čtvrtfinále, jenže ve čtvrtém klání promarnila dvoubrankové vedení. Rozhodující bitva vyzněla lépe pro Ostravany, kteří zvítězili 3:1.

Závar před Alešem Stezkou v předkole play-off

Ačkoliv se vítězem základní části stal Hradec Králové, titul bral nakonec znovu Třinec. Východočeši dokonce neproklouzli ani do semifinále, poněvadž je vyřadila Mladá Boleslav. Do finále se prokousala pražská Sparta, ani tentokrát se v něm však radovat nemohla.

Produktivitu Kohoutů v základní části ovládl David Krejčí s dvaceti góly a šestadvaceti asistencemi. Druhý byl v životní formě hrající Jan Káňa, jenž nasbíral bodů 41. Play-off vyšlo nejlépe pětibodovým Davidu Krejčímu a Janu Knotkovi.