HC Kometa Brno

⇒ Obránce Tomáš Kaberle

Kometa má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezón po svém návratu. Brno si totiž v předchozím ročníku extraligy vylepšilo svůj klubový bodový rekord, když v základní části nasbírali brněnští hokejisté 95 bodů, které je zařadily na třetí příčku tabulky. V následném play off narazila Kometa na svého nejbližšího soka, a to PSG Zlín, který ještě klub z Jižní Moravy porazil, avšak v následném semifinále už Kometa nestačila na následného mistra z Litvínova.

Brno ihned po konci sezóny přišlo o jednu ze svých největších opor v zadních řadách, protože angažmá v ruské KHL chce vyzkoušet obránce Michal Kempný, kterého si vyhlídl bývalý klub Jaromíra Jágra Avangard Omsk. Zatím to však vypadá, že Kempný bude možná jedinou ztrátou jihomoravského týmu, protože nikdo další zatím z moravské metropole neodešel. Otazník pouze visí nad velezkušeným Petrem Tonem, který ještě s týmem neprodloužil smlouvu. Čtveřici mladých hráčů Brno poslalo nabírat zkušenosti do první ligy, když brankáře Zelenku získal Šumperk a trio Bilčík, Kusko a Pokorný putuje do Třebíče.

Příchody

Tomáš Kaberle (Kladno)

Richard Stehlík (Vítkovice)

Odchody

Michal Kempný (Omsk, KHL)

Daniel Zelenka (Šumperk, host.)

Vlastimil Bičík (Třebíč, host.)

Silvester Kusko (Třebíč, host.)

Dominik Pokorný (Třebíč, host.)

Opačným směrem, a tedy do Brna, si to na nadcházející sezónu namířila hned dvojice obránců. Nejzvučnější posilou brněnské defenzívy je samozřejmě Tomáš Kaberle, jenž s týmem podepsal jednoletou smlouvu. Druhá akvizice do obrany přichází z Vítkovic, když se do Brna vrací Richard Stehlík, jenž už v týmu působil v sezóně 2010/11.

Avšak zřejmě největší změna proběhla na postu hlavního trenéra brněnského celku, protože úspěšného Vladimíra Kýhose nahradil na lavičce Komety ostřílený Alois Hadamczik, který se tak po dvou letech opět vrací k trenérskému řemeslu. Brno v přípravném období odehraje 11 zápasů, ve kterých se třeba střetně se Slovanem Bratislava, Trenčínem, Zlínem a samozřejmě i s Olomoucí.

Mountfield Hradec Králové

⇒ Útočník Jaroslav Bednář

Hradec Králové se v minulém ročníku extraligy již poohlížel po vyšších ambicích než jen proklouznout do vyřazovacích bojů. Východočeši se po základní části usadili na pěkném pátém místě, které jim však do čtvrtfinále přiřadilo ambiciózní Spartu Praha, která se s ničím nepárala a Hradci ukončila sezónu hned po čtyřech utkáních. Takový konec se samozřejmě Mountfieldu nelíbil, a tak musely přijít změny, kterých se zatím v Hradci událo požehnaně.

Své místo v šatně totiž vyklidili obránce Peter Mikuš a útočníci Dávid Skokan s Collinem Valcourtem a ani jeden z trojice hráčů si zatím nenašel své další angažmá. Jinak tomu je u Pavla Kantora, který se stěhuje do ostravských Vítkovic. Dále potom Mountfield opustili ještě útočníci Michal Švihálek, jenž bude hrát první ligu za České Budějovice a Tomáše Pospíšila získal do svých řad nováček z Chomutova. Zřejmě nejcitelnější ztrátou hradecké ofenzívy je však Tomáš Mertl, kterého po velmi vydařené sezóně ulovil chorvatský Medveščak Záhřeb.

Příchody

Tomáš Král (Sparta Praha)

Adam Svoboda (Slavie Praha)

Karel Pilař (Sparta Praha)

Bedřich Köhler (Zlín)

Jaroslav Bednář (Slavie Praha)

Brian Ihnacak (Valerenga, Norsko)

Adam Courchaine (Krefeld, Německo)

Odchody

Tomáš Mertl (Záhřeb, KHL)

Pavel Kantor (Vítkovice)

Tomáš Pospíšil (Chomutov)

Colin Valcourt (?)

Dávid Skokan (?)

Peter Mikuš (?)

Velmi početná je i kolonka příchodů. Vyztužit brankářský post přichází hned dva brankáři z pražských celků, když ze Slavie získal Hradec Adama Svobodu a naopak ze Sparty Tomáše Krále, který však především působil v Litoměřicích, kde nabíral cenné zkušenosti. I do obrany získal Mountfield hráče z pražské Sparty, jímž je velmi zkušený Karel Pilař. Pilař už v týmu působil i v předešlé sezóně v rámci hostování, ale ke konci sezóny jej Sparta povolala zpět do svých řad.

Ofenzívu hradeckých hokejistů vylepší hned čtveřice hráčů ze tří různých soutěží. Z německého Krefeldu přišel kanaďan Adam Courchaine, z norské Valerengy italský útočník s slovenskými kořeny Brian Ihnacak, z české extraligy poté Bedřich Köhler, jehož Hradec získal ze Zlína a v neposlední řadě zřejmě nejzvučnější jméno, a to Jaroslav Bednář, který se nedohodl se Slavií. Hradečtí hokejisté před sezónou 2015/16 odehrají jen osm přípravných utkání, když je čeká jeden turnaj ve slovenském Martině, kde se střetnou s Bánskou Bystricí, Mladou Boleslavi a Martinem.

HC Dynamo Pardubice

⇒ Útočník Tomáš Rolinek

Pardubice se v minulé sezóně umístily na devátém místě po základní části, a tak musely nejdříve absolvovat předkolo play off, ve kterém si však východočeši poradili s Vítkovicemi, které porazili 3:1 na zápasy. Jenže ve čtvrtfinále tým z města perníků narazil na mistrovský Litvínov, který svého soupeře vyřadil po pěti utkáních. Jestliže bylo 13 změn v hradeckém týmu hodně, tak jeho velký rival z Pardubic udělal do svého kádru ještě ráznější říz, protože součet příchodů a odchodů v Dynamu čítá hned 20 jmen!

Pro následující sezónu již Pardubice nemohou počítat se službami Libora Pivka, který ukončil svou hokejovou kariéru. Do ruské KHL si to poté namířila hned trojice hráčů. Tomáše Zohornu získal Chabarovsk, Lukáše Radila Spartak Moskva a Valerije Kňazeva Novosibirsk. Obránci Karol Korím a Václav Benák zůstanou v české extralize, když prvně jmenovaný putuje do Zlína a druhý do Karlových Varů. Jan Semorád bude v následující sezóně hrát za slovenský Zvolen a trojice hráčů Jakub Čutta, Aleš Píša a Jiří Cetkovský zatím nenašli své následující angažmá.

Příchody

Tomáš Bokroš (Trenčín)

Michal Šéda (Košice)

Marek Drtina (Skalica)

Jan Látal (Kladno)

Tomáš Rolinek (Sparta Praha)

Adam Havlík (Znojmo)

David Tomášek (Belleville, OHL)

Jakub Svoboda (Zlín, host.)

Matouš Venkrbec (Prostějov, host.)

Matěj Šikela (Žilina, zkouška)

Eduard Šimun (Varberg, Švédsko, zkouška)

Odchody

Libor Pivko (konec kariéry)

Václav Benák (Karlovy Vary)

Jakub Čutta (?)

Aleš Píša (?)

Jiří Cetkovský (?)

Valerij Kňazev (Novosibirsk, KHL)

Lukáš Radil (Spartak Moskva, KHL)

Karol Korím (Zlín)

Jan Semorád (Zvolen)

Tomáš Zohorna (Chabarovsk, KHL)

Dynamo tak muselo zacelit velkou díru po odchodech a do města perníků přichází hned deset nových hráčů. Jsou mezi nimi čtyři obránci. Tomáš Bokroš z Trenčína, Michal Šéda z mistrovských Košic, Marek Drtina ze Skalice a Jan Látal z Kladna. Do útoku se poté z pražské Sparty vrací bojovník Tomáš Rolinek, ze Znojma přichází Adam Havlík a z kanadské OHL posílí Pardubice David Tomášek. Dynamo dále získalo v rámci hostování Jakuba Svobodu ze Zlína a pro olomoucké fanoušky známého Matouše Venkrbce, který se Pardubicím osvědčil už během svého krátkého angažmá v minulé sezóně.

Na zkoušku ještě poté přichází dvojice slovenských útočníků, a to Matěj Šikula a Eduard Šimun, kteří o své místo v sestavě ještě budou muset zabojovat. Velkou novinkou pro nadcházející sezónu je i změna názvu týmu, když se Pardubice vrací ke svému bývalému jménu, a tedy HC Dynamo Pardubice. Východočeši budou v přípravném období hrát Ligu Mistrů, kde se utkají se švédským Färjestadem a švýcarským Davosem. Mimo LM sehrají ještě šest utkání, kdy tři z nich budou proti Lausanne, Ajoie a ještě jednou s Davosem.

BK Mladá Boleslav

⇒ Obránce Marek Trončinský

Středočeským hokejistům se v minulé sezóně konečně podařilo prolomit jejich houpavé výkony, když se konečně probojovali do vyřazovacích bojů. Bruslaři se nejdříve museli prokousat předkolem play off, kde vyřadili Plzeň poměrem 3:1 a v následném čtvrtfinále pořádně zatopili nejlepšímu týmu základní části, ale Oceláři nakonec svého soka udolali 4:1. Po vydařené sezóně tedy bude Mladá Boleslav určitě pomýšlet ještě výše.

Z týmu odešlo hned sedm hráčů, když zřejmě nejcitelnější ztrátou bude útočník Michal Broš, jenž se rozhodl ukončit svou bohatou kariéru. V týmu poté skončili Luka Vidmar a David Vrbata, kteří jsou zatím bez angažmá. Ondřej Šťáva posílí Znojmo v mezinárodní EBEL lize, Milan Hruška bude hrát první ligu za Slavii Praha, kam také míří na hostování Tomáš Jiránek a Milan Mikulík vyslyšel volání z běloruského Grodna.

Příchody

Marek Trončinský (Třinec)

David Skocovský (Vrchlabí)

Tomáš Voráček (Liberec, host.)

Michal Bárta (Liberec, host.)

Tomáš Urban (Liberec, host.)

Jan Holub (Slavia, host.)

Odchody

Michal Broš (konec kariéry)

Luka Vidmar (?)

David Vrbata (?)

Ondřej Šťáva (Znojmo)

Milan Hruška (Slavia)

Milan Mikulík (Grodno, Bělorusko)

Tomáš Jiránek (Slavia, host.)

Bruslařům se podařilo dotáhnout přestup šikovného obránce Marka Trončinského, jenž už v Mladé Boleslavi působil v rámci hostování. Z druholigového Vrchlabí dále přichází obránce David Skocovský, a to je zatím co se týče přestupů vše, protože zbývající kvarteto hráčů získala Mladá Boleslav jen na roční hostování. Z nedalekého Liberce totiž přišla hned trojice hokejistů, jimiž jsou útočníci Michal Bárta s Tomášem Urbanem a obránce Tomáš Voráček. Ze Slavie Praha poté ještě Bruslaři získali obránce Jana Holuba.

Středočeský tým si v přípravě zahraje deset utkání, ve kterých změří své síly s německým Wolfsburgem, Pardubicemi, Libercem, Plzní, Hradcem Králové, Bánskou Bystricí a Martinem. Uvidíme tedy zdali se svěřencům trenéra Výborného podaří minimálně zopakovat výsledek z předešlé sezóny.

Foto (zdroj): hcsparta.cz, bkboleslav.cz, hc-slavia, hc-kometa.cz.