Směr Ostravar Aréna. Hanáci vyzvou na souboj Rytíře Vítka

Kristýna Nováková
O S T R A V A – Vůbec poprvé v letošním ročníku zavírají Hanáci do nedalekých Vítkovic. Ostravané se na konci roku 2020 trápili a dokonce došlo ke změně trenérského týmu. Momentálně mají na svém kontě sérii dvou výher v řadě. Jak proti rozjetému soupeři obstojí Hanáci? Utkání začne v úterý 12. 1. od 17:30 v Ostravar Aréně ve Vítkovicích.

Hanáci vstoupili do zápasu proti Boleslavi levou nohou. Po první třetině prohrávali 3:0. „První třetinu jsme prospali, mohli jsme dostat daleko více gólů,“ řekl po zápase trenér Jan Tomajko. „Od druhé třetiny to bylo lepší. I třetí třetina, v té jsme měli hodně střel. Další zápas takhle nemůžeme začít,“ uvědomuje si trenér Olomouce.

⇒ Trenér jan Tomajko

Kohouty dlouhodobě trápí marodka, na začátku minulého týdne se do sestavy měli vrátit Lukáš Klimek s Petrem Strapáčem, jejich návrat ale odsunul pozitivní test na koronavirus. Těsně před zápasem v Mladé Boleslavi pak onemocněl Rostislav Olesz. „Rosťa Olesz onemocněl, má teplotu, nějaká viróza. To se nedá nic dělat. Musíme si s tím poradit,“ odtušil Tomajko. V útoku tak musel vypomoct obránce Tomáš Valenta, který už jako útočník několikrát zaskakoval. „Tomáš má docela dobré bruslení, je šikovný dopředu, takže proto jsme volili jeho. Uvidíme v úterý, jak to bude dál.“

„Samozřejmě je to těžké,“ pokračoval Tomajko. „Na druhou stranu si nemyslím, že ti hráči, co hrají, na to nemají. Musíme se s tím porvat a nemůžeme se na to vymlouvat.“ Podle čtyřiačtyřicetiletého kouče Olomouc své prořídlé řady doplní z vlastních zdrojů. „Vypadá to, že si budeme muset vypomoct s juniory.“

Z kabiny soupeře: Po sérii nezdarů Vítkovice 2x za sebou vyhrály

Výkony vítkovických hokejistů na podzim vedly na začátku prosince k odvolání trenérského štábu - trojlístek Trličík, Stránský a Svozil nahradil Miloš Holaň, Roman Šimíček (sportovní ředitel klubu) a Radek Philipp (trenér dorostu a asistent reprezentační sedmnáctky). Rok 2021 Ostravané otevřeli porážkou v samostatných nájezdech na ledě Českých Budějovic (4:3), poté podlehli Liberci 1:4. Poslední dva zápasy ovšem Ridera vyhrála, nejprve porazila Mladou Boleslav 3:1 a minulou neděli si vyšlápla na karlovarskou Energii (1:4). Vítkovicím se přitom více daří na ledě soupeřů, ze své sbírky 34 bodů jich v arénách protivníka získali celých 19.

Tým Vítkovic v posledních týdnech opustili obránci Jan Štencel a Peter Trška. Směrem na východ republiky naopak zamířili Lukáš Doudera, Filip Pyrochta, Guntis Galvinš a vítkovický odchovanec Vladimír Svačina, který se domů vrací po 6 letech. Lídrem produktivity Ostravanů je útočník Dominik Lakatoš, kterému jeho forma na konci roku vynesla i nominaci do reprezentace.

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (9 833)
Poslední utkání: Výhra 1:4 v Karlových Varech.