Sparta z nás měla respekt. Do budoucna chci ještě dál, říká Jan Švrček

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Rychlý konec ve čtvrtfinále Kohouty mrzel, doufali v delší sérii. Z kabiny ale se svěšenou hlavou odcházet nemuseli, jelikož ostudu rozhodně neudělali. Vždyť jako nejhůře nasazený tým vyřadili favorizovanou Plzeň v předkole 3:0 na zápasy a Spartu každé utkání pořádně trápili. Speciální bylo historicky první čtvrtfinále proti Pražanům pro obránce JANA ŠVRČKA, který ještě před několika lety dres klubu z hlavního města oblékal.

Jaký byl letošní extraligový ročník po týmové stránce?

Když to vezmu z pohledu základní části, byla taková nahoru, dolů. Myslím, že jsme byli malinko zklamaní. Protože se nám nedařilo tak, jak jsme si mysleli. Ani individuální výkony nebyly u některých stoprocentní, takže jsme ze základní části byli trochu rozčarovaní. Ke konci se nám ale začalo trošku dařit a play-off se nám celkem povedlo. Škoda je, že jsme narazili asi na nejsilnější tým. Osobně si myslím, že to Sparta letos vyhraje.

„Plzeň jsme vyřadili díky parádním výkonům“

⇒ Obránce Jan Švrček

Vraťme se k událostem posledního měsíce. V předkole play-off jste narazili na Plzeň. Proti Západočechům jste se přitom postavili už počtvrté z šesti extraligových sezón. Vy osobně jste ho zažil dvakrát. Bavili jste se o tom v kabině? Přeci jen se nestává, že by na sebe v prvním kole vyřazovací části narazili stejní soupeři tak často.

Jasně, mluví se o tom hodně. Už i mně přijde úsměvné, že pokaždé, když se hraje předkolo nebo play-off, je to buď proti Zlínu nebo proti Plzni. Už nám to asi někdo dělá naschvál. Myslím, že úsměvné už to přijde i Plzeňákům (smál se).

Pak jste ale Plzeň vyřadili v poměru 3:0. Pro spoustu lidí to bylo překvapivé Jak jste to vnímal vy?

Osobně si myslím, že jsme základní část nehráli bůhví jak dobře. Až ke konci si tým začal sedat, na čemž se odrazila i jeho výkonnost. Šli jsme pořád nahoru. Chytili jsme takový ten hokej, který jsme měli hrát celý rok. Podařilo se to až na konci sezóny. Výkony pak ale byly parádní. Díky tomu jsme Plzeň porazili.

„Sparta z nás měla určitý respekt, škoda neproměněných příležitostí“

Co vám, jako bývalému Sparťanovi, proběhlo hlavou, když jste zjistil, že historicky poprvé je soupeřem ve čtvrtfinále právě klub z hlavního města?

Já se na tu sérii těšil. Strávil jsem tam pět let, mám tam pořád spoustu kamarádů a lidí, které znám. Minimálně půlku týmu tam znám, včetně masérů, trenérů a dalších. Stejně tak by mohl mluvit Lukáš Klimek, který tam se mnou působil a zůstal o rok déle. Oba dva jsme se na to vyloženě těšili a připadalo nám to jako takové derby. Ať Sparta přijede kamkoliv, k nám, do Pardubic, do Plzně, je pro každého obrovský rival. Každý se proti ní chce vytáhnout. Osobně si myslím, že kdyby letos chodili lidi, obzvlášť na play-off se Spartou, ještě by nás dotlačili k nějaké výhře doma. Pomohli by nám.

Jak jste, hlavně po herní stránce, spokojení se čtvrtfinálovou sérií? Spousta lidí asi předpokládala, že výsledky budou ve prospěch Sparty jednoznačnější.

Stav série 4:0 je hodně jasný, myslím si ale, že většina zápasů byla opravdu vyrovnaná. Ztroskotali jsme na tom, že jsme neproměnili šance, které jsme měli. Kdybychom je využili, potrápili bychom je mnohem víc.

Jaká byla odezva ze strany Pražanů po skončení série?

I podle toho, jak jsem se s kluky bavil v sezóně, nás nemají moc v lásce, protože hrajeme nepříjemný hokej. Báli se, že by na nás mohli narazit v play-off. Myslím, že určitý respekt vůči nám měli. My jsme bohužel nedali góly, které by je potrápily mnohem víc.

„Doufám, že tuto sezónu ještě překonám“

Když srovnáte tři sezóny, které jste tu zatím strávil, která byla nejlepší?

Za mě určitě ta první. Bylo to parádní. Chodili lidi, vyhrávalo se. Play-off dopadlo taky relativně dobře, kdy jsme hráli s Plzní na sedm zápasů. Město bylo poblázněné. Líbilo se mi to, dlouho jsem to nezažil. Doufám ale, že tady tu sezónu ještě překonám.

Jak vnímáte své postavení v týmu a jaké máte další cíle do nadcházejících sezón?

Snažím se odvádět na ledě maximum, abych pomáhal týmu. Každý ví, že nejsem nějaký ofenzivní obránce, spíš bojuju, blokuju střely a podobně. Mým cílem je vždycky v tomhle v tom největším měřítku pomoct týmu. Myslím, že týmovým cílem je vždycky dostat se do play-off a co nejdál. Máme relativně slušný mančaft a do budoucna bych chtěl určitě dojít dál než do čtvrtfinále.