Statistické okénko sezóny 2019/2020 aneb Kdo je největší tvrďák a kdo nejhorlivější střelec?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Nejsledovanějšími hráčskými statistikami jsou pochopitelně tabulka produktivity, tabulka vstřelených gólů a úspěšnost brankářů. Svět hokejových čísel ale obsahuje mnohá další zákoutí, která určitě stojí za prozkoumání. Víte, kdo z Hanáků vloni vstřelil nejvíce vítězných gólů? Kdo na ledě strávil nejvíc času nebo kdo na soupeře vyslal nejvíce střel?

V loňské základní části Hanáci nasázeli soupeřům celkem 123 gólů. Nejčastějším přispěvatelem byl Lukáš Nahodil (18), který se o vedení v této tabulce pravidelně střídal se Zbyňkem Irglem, na něhož nakonec zbylo s 15 góly druhé místo. Dnes už bývalý útočník Olomouce si však nenechal ujít prvenství v jiné statistice – společně s Petrem Kolouchem má na svém kontě nejvíce vítězných gólů, a to 4. Pokud byste v kádru Kohoutů měli najít nějaké „štístko“, určitě by jím byl útočník Jan Knotek. Usměvavý forvard sice část sezóny promarodil, nakonec si ale připsal 5 gólů, z toho hned 3 byly vítězné.

A jak to Hanákům pálilo ve speciálních situacích? V přesilovku dokázalo využít celkem 9 hráčů, nejpilnější v byl v této činnosti Lukáš Nahodil (5), opět v závěsu se Zbyňkem Irglem (4), bronzovou pozici si pak rozdělili Petr Kolouch a David Škůrek (3). V oslabení se vloni trefili jen dva hráči – Lukáš Klimek a Jan Jaroměřský, prvně jmenovaný pak v početní nevýhodě skóroval hned dvakrát.

Hned šestice hráčů v loňském ročníku vyslala na soupeře více než 100 střel. Zbyněk Irgl ohrozil soupeřova brankáře celkem 175, úspěšnost jeho střelby už však tak dobrá nebyla - 8,57. Nejlépe srovnanou mušku měl naopak Petr Kolouch (17, 81 %) v těsném závěsu Lukáše Nahodila (17, 48 %). Stydět se nemusí ani bronzový Pavel Musil s 13 přesnými zásahy z 88 pokusů (úspěšnost 14,77 %).

Nejvytěžovanějším hráčem týmu se stal Jiří Ondrušek, který se jako jediný dostal přes 1000 minut, na ledě strávil přesně 1078:10 minut, v průměru tedy 20:44 minut na zápas. V rámci celé extraligy se olomoucký odchovanec zařadil na 13. příčku této statistiky. Ondrušek byl také s přehledem nejvytěžovanější hráč v oslabení, v nichž odehrál více než dvě hodiny čistého času (139:59)! Není překvapením, že nejvíce času na ledě v početní převaze strávili Zbyněk Irgl (148:47) a Lukáš Nahodil (136:10).

Pokud byste v červenobílém dresu hledali nějakého specialistu na vhazování, určitě by se vám vyplatilo sáhnout po Janu Knotkovi. Dvaatřicetiletý útočník se na buly postavil 669, nejvícekrát z celého týmu, a uspěl v 345 případech, svou úspěšnost v této dovednosti tedy přehoupl přes magickou hranici 50 procent (51,57) - to se ostatně podařilo také Vilému Burianovi (50,42 %) a Lukáši Nahodilovi (50,52 %).

Nálepku „zlého hocha“ si v loňské sezóně vysloužil Petr Strapáč, jenž si na trestné lavici odseděl 43 minut. Olomouc patřila k nejméně trestaným týmům v uplynulém ročníku, méně trestů si odpykali jen hráči pardubického Dynama a Třince. Aspirantem na pomyslnou Lady Byng Memorial Trophy by mohl být Rostislav Olesz, který si s kompletní porcí zápasů základní části odseděl jen 10 minut trestů (a zaznamenal 19 bodů). Za povšimnutí stojí také bilance Michala Vodného - 43 zápasů a 2 trestné minuty.

Největším tvrďákem byl Jan Jaroměřský, jehož Radegast index se zastavil na hodnotě 127. To mu vyneslo nejen první místo mezi Hanáky, ale také velmi solidní 8. příčku v rámci celé soutěže. Jaroměřský sice rozdal jen 26 hitů (pro srovnání Jan Švrček jich má na svém kontě 45, Tomáš Dujsík 39 a Martin Vyrůbalík 37), zato se však činil při blokování střel, těch zastavil celkem 82, o sedm více než kapitán Martin Vyrůbalík.

V brankovišti Hanáků se letos představili tři maskovaní muži – Branislav Konrád, Jan Lukáš a do tří zápasů naskočil také junior Vojtěch Mokrý. Konrád s Lukášem se v bráně téměř pravidelně střídali, o něco častěji se mezi třemi tyčemi objevil slovenský gólman (30 zápasů x 24 zápasů). O vyrovnanosti olomouckého brankářského dua svědčí téměř vyrovnaná úspěšnost zákroků tohoto tandemu (Konrád 92, 16 %, Lukáš 91, 77 % - pro oba olomoucké fantomy to znamená umístění v nejlepší desítce TELH uplynulého ročníku). Lukáš s Konrádem se zapsali také do statistik produktivity, oba si totiž připsali po jedné asistenci.