Super týmový výkon, vyzdvihuje Kohouty navrátilec do sestavy Rác

Tomáš Pavlica, Šárka Kulhánková
P R A H A – Téměř po roce nastoupil do extraligového zápasu. Loni táhl tým ze sestupových vod, už bez něj museli Kohouti udržet v baráži extraligu. Nyní naskočil do rozjetého týmu, který bojuje o play-off. Začal proti jednomu z nejtěžších soupeřů, Spartě Praha. „Je to super, jsem strašně rád,“ zmiňuje s radostí a tak trošku s úlevou navrátilec do sestavy Roman Rác.

Poslední zápas Roman Rác odehrál 11. února 2015, na další zápas musel čekal bezmála rok. Teď se loňský bodový lídr vrátil do sestavy proti Spartě jako centr čtvrtého útoku. „Byl to náročný zápas. Čekali jsme to, Sparta má teď formu, podle mého nejlepší v extralize, takže jsme s tím počítali, že potkáme nejtěžšího možného soupeře. Navíc v aréně bylo celkem teplo, takže to bylo velmi náročné,“ uvádí neobvyklý faktor Rác.

Sparta si upevnila druhé místo za Libercem a v posledních kolech rozdávala gólové příděly. Olomouc ale neupustila od svého stylu, který i tentokrát slavil úspěch. „Já myslím, že můžeme být spokojení. Bylo tam spoustu oslabení a předvedli jsme parádní týmový výkon. Góly mohly být i dva, ale nemusel být ani jeden,“ považuje Rác výsledek za spravedlivý.

⇒ Útočník Roman Rác

A jak konkrétně prožíval zápas on? „Je to super pocit, jsem strašně rád. Užíval jsem si to při tenhle parádní atmosféře, když bylo mnoho lidí. Já jsem spokojený,“ netajila radost olomoucká 89. Když se připravoval k zápasu, opadla z něj i nervozita. „K mému překvapení jsem ani nebyl nervózní. Včera jsem ještě byl takový nervózní, ale jakmile jsem se začal připravovat na zápas tak mi to přišlo, jako kdybych takovou dlouhou pauzu neměl. V samotném zápase pak už není místo na nějakou nervozitu. Je třeba se hokejem bavit, to je základ.“

Rác měl bezmála roční pauzu, připravoval se s týmem pouze na trénincích. V zápase strávil na ledě něco pod deset minut, i ty mu však daly zabrat. „V první třetině super, od půlky zápasu se to nějak zlomilo. To teplo na stadiónu ubralo mnoho sil. Ve třetí třetině jsem si radši dával krátká střídání. Už to nebylo ono,“ je si vědom svých rezerv hanácký útočník.

To, že Rácovi i přes dlouhou pauza trenér Venera věří, se ukázalo při nájezdech. „Nájezd jsem nečekal. Trenér se mě zeptal a já nechtěl odmítnout. Na nájezdy si věřím, tak jsem to přijal. Měl jsem něco nacvičené, ale trošku jsem se do toho zamotal a už to nešlo napravit. Trochu mi to zkazilo dojem z toho zápasu. Ale byl to dobrý zápas po strašně dlouhé době, takže si myslím, že to nebylo zas tak špatné, “ hodnotí svůj výkon slovenský reprezentant.

Celkem 64 soutěžních zápasu Rác vynechal. Většinou je prožíval na tribuně nebo u televize. „Je to strašné. Buď je to na tribuně, nebo se dívám přes internet. Pro hokejistu je to to nejhorší, co může být, když se nemůže zapojit. Když celý týden na trénincích prožiji s týmem, a pak zápas sleduji v televizi tak je to na nic, “ popisuje své pocity při zranění navrátilec do sestavy Roman Rác.