Tisková konference: Cíl je jasný, Kohouti chtějí do play-off

Johan Čáp
O L O M O U C – Jako tradičně se i letos před startem ostré sezóny uskutečnila předsezónní tisková konference, na níž zástupci klubu představili médiím novinky a cíle HC Olomouc do nového ročníku Tipsposrt extraligy. V prostorech tiskového střediska na zimním stadionu předstoupila před novináře hned čtveřice řečníků, kromě jednatele klubu a asistenta u A-týmu Jana Tomajka promluvil generální manažer Erik Fürst, hlavní trenér Zdeněk Venera a kapitán Martin Vyrůbalík. Hlavní zpráva z tiskové konference je jasná – Kohouti cílí do první desítky!

U většiny extraligových mančaftů mohou fanoušci sledovat mnohé změny, Olomouc však zůstává stabilizovaná. Z hráčského kádru se před sezónou poroučeli pouze bratři Mikúšové, Jakub Matai, Pavel Skrbek a Alex Rašner. Mezi nové tváře se pak zapsal zkušený obránce Lukáš Galvas, navrátilec Dávid Buc, novopečeným příchozím je bek Tomáš Dujsík. „Kádr je nyní uzavřený. Žádný přestup už neplánujeme,“ avizuje kouč Zdeněk Venera. „Podařilo se nám udržet kabinu ve velmi podobném složení jako loni, mrzí mě jen odchod Juraje Mikúše. Pokud byl zdravý, hokejově na tom byl úplně někde jinde než ostatní,“ smutní.

V přípravném období Kohouti odehráli celkem devět zápasů, z nichž si připsali celkem pět vítězství. „Utkání splnila svůj účel, udělali jsme si obrázek o výkonnosti všech hráčů. Mohli jsme ladit složení útoků. Výsledky nejsou určitě rozhodující, to nejdůležitější přijde až se startem ligy,“ podotýká Venera. Předsezónní fáze ukázala také sílu mužstva, největším problémem zůstává zřejmě produktivita. „Nikdo nijak výrazně nevyčnívá, tohle mužstvu asi nejvíce chybí. Pro dokreslení – na našich dvaadvaceti brankách v přípravě se podílelo patnáct střelců. V sezóně bychom se tedy měli prezentovat hlavně týmovým výkonem,“ nastínil hlavní trenér.

Se začátkem sezóny souvisí i částečné zužování kádru, někteří hráči totiž nemusí mít garantovanou dostatečnou vytíženost. „Lukáš Spurný má vyřízené střídavé hostování v Třebíči, trojice Martin Falter, Robin Staněk a Roman Rác pak v Havířově,“ zmínil se generální manažer Erik Fürst. „Není ovšem podmínkou, že tam všichni budou pravidelně hrát nebo že by nebylo hostování vyřízeno ještě někomu jinému,“ dodal.

Právě Havířov nahradil před nedávnem v institutu partnerského klubu Jihlavu, která bude nově hrát v extralize „Díky této spolupráci se k nám dostal Petr Matoušek. On není v uvozovkách čistokrevná trojka, nebude s námi každý den trénovat. Působí v Havířově, má u nás jen vyřízené střídavé starty pro případ problémů stabilní golmanské dvojice,“ dovysvětlil Fürst působení 26letého brankáře, který odchytal zápas v Jihlavě.

Z výsledků si už mnozí hokejoví experti mohou skládat mozaiku možných předsezónních tipů, stejně je na tom i vedení klubu, které si však stanovilo jasné cíle. „Jsme odhodláni uhrát play-off! Pád do baráže už zažít nechceme,“ burcuje kapitán Martin Vyrůbalík. „Cíl? Určitě chceme dopadnout lépe než v minulé sezóně, tudíž umístit se v první desítce,“ kvituje si s hráči jednatel klubu a asistent Venery Jan Tomajko. „Historicky vždy stačilo na play-off mezi 74 a 76 body, v tomto rozmezí bychom se tak měli na konci základní části pohybovat,“ přidal svůj názor do pranice generální manažer Erik Fürst.

S ambicemi týmu se logicky pojí i finance. Klubovému managementu se podařilo prodloužit partnerství s 90 % sponzorů z loňské sezóny. Mezi nové pak přibyly převážně firmy z regionu, například IDS Olomouc, Koyo Bearings nebo firma SPRO. Právě logo Inženýrských a dopravních staveb přibude na přední stranu dresů pro nadcházející ročník, jinak by jejich design neměl dodat žádných změn. „Co se týče rozpočtu, ten zůstává na velmi podobné úrovni jako ten loňský,“informoval Fürst.

Částečných změn doznalo i zázemí na stadionu, nutné opravy proběhly v šatně hostů i domácích. Hráči Olomouce navíc mají nově k dispozici nový úsek s vířivkami USSPA, který by jim mělo zlepšit podmínky pro regeneraci a vyhnout se zraněním. Přímo v areálu plecharény se pak 5. září otevře nová kamenná prodejna fanshopu, v níž fanoušci naleznou nové zboží a kolekce oblečení. Vchod bude z bývalé restaurace.

Na novou sezónu se pak plánuje hokejová tombola 50:50, díky které se příznivci Mory kromě zisku výhry mohou podílet i na podpoře klubu. Vybraná částka bude použita na marketingové aktivity, tudíž kupříkladu na zakoupení dlouho očekávaného maskota. Ve spolupráci s redakci oficiálního webu se pak promění zápasový bulletin, nově bude vycházet jako čtrnáctideník.

Zahajovací zápas nové extraligové sezóny odehrají Kohouti v pátek 8. září proti Chomutovu, o dva dny později se poté poprvé představí i v domácím prostředí, jejich soupeřem budou Vítkovice.

Soupiska pro novou sezónu (abecedně)

Brankáři: Martin Falter, Branislav Konrád, Jiří Matoušek

Obránci: Tomáš Dujsík, Jakub Galvas, Lukáš Galvas, Tomáš Houdek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Lukáš Spurný, Robin Staněk, David Škůrek, Martin Vyrůbalík

Útočníci: Dávid Buc, Vilém Burian, Jan Eberle, Jakub Herman, Miroslav Holec, Aleš Jergl, Jan Knotek, Marek Laš, Rok Macuh, David Ostřížek, Roman Rác, Jiří Řípa, František Skladaný, Petr Strapáč, Kevin Sundher, Roman Vlach