Tohle je jeden z mých největších úspěchů, řekl o postupu Tomáš Vošvrda

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Na Tomáše Vošvrdu, stejně jako na jeho parťáka Tomáše Halásze, spoléhali Kohouti celou sezónu. Oba brankáři odváděli výbornou práci a zasloužili se o to, že se 18. duben 2014 zapsal do historie olomouckého klubu. V ten den Hanáci slavili návrat mezi elitu. Poměrně překvapivý úspěch se také musel pořádně oslavit. „Loni jsme taky hodně oslavovali, když jsme s Libercem nespadli. Tehdy to trvalo asi týden a teď na to nějakým způsobem navážeme,“ smál se Tomáš Vošvrda.

Jeho příchod do Olomouce byl před sezónou jednou z přestupových senzací první ligy. Tomáš Vošvrda, gólman se zkušenostmi z nejvyšší soutěže, však uzavření smlouvy na Hané jako krok zpět nebral. Možná právě naopak. Od svého příchodu do klubu se netajil tím, že by chtěl spolu s Kohouty vrátit Olomouci extraligovou příslušnost. To se bezejmennému týmu, jak sami sebe hráči nazývají, povedlo a po sedmnácti letech mohli slavit splnění svého snu! „Před sezónou jsem sem přišel, v uvozovkách, s nějakým úkolem a cílem. S pomocí kluků a Hallyho (Tomáše Halásze), který na mě neustále tlačil, se to povedlo a jsme za to šťastní,“ těšilo Tomáše Vošvrdu.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Kohouti si postup mezi elitu vybojovali už v předposledním kole baráže, poslední zápas, kde už ani jednomu z týmů v podstatě o nic nešlo, ovšem nebylo možné zrušit. „Bodově nešlo o nic, ale chtěli jsme přijet a předvést alespoň nějaký důstojný výkon, ať nedostaneme 0:5, protože to by mohlo celý dojem zkazit. Naštěstí se nám zápas povedl, protože 1:2 není špatný výsledek po tom, co se dělo v pátek a v sobotu. Myslím si, že s tímhle výsledkem můžeme být spokojení,“ tvrdil čtyřiadvacetiletý gólman.

Stejně jako po pátečním postupu, i po utkání v Kladně mohly propuknout oslavy. Hráči i fanoušci si totiž jen pomalu uvědomují, že jsou jim dveře mezi českou hokejovou elitu otevřeny. Největší oslavy to ale pro olomouckého brankáře nebyly. „Loni jsme taky hodně oslavovali, když jsme s Libercem nespadli. Tehdy to trvalo asi týden a teď na to nějakým způsobem navážeme,“ smál se.

Olomoucký maskovaný muž si barážové boje nevyzkoušel poprvé. Před rokem stál spolu s libereckými Bílými Tygry na opačné straně, když bojovali o záchranu. Stejně jako letos, i loni si Vošvrda se spoluhráči svůj cíl splnili. Dalšího roku v extralize a v libereckém dresu si ale „Vošvec“ neužil, na odchod z Liberce navíc nemá ty nejrůžovější vzpomínky. Jak se těší na návrat a zápasy právě s Libercem? Bere postup jako nějaké zadostiučinění? „Uvidíme, jaké to bude, až přijedeme do Liberce nebo Liberec k nám. Už teď se na to těším, ale nebude to sezóna jen o těchto čtyřech zápasech,“ věděl hráč s číslem 33 na dresu.

Zajímavé by pro něj ale mohly být i zápasy se soupeřem, který je Olomouci poměrně blízko. Odchovanec Vítkovic už v rubrice „Helmu dolů“ přiznal, že se on i jeho bývalí spoluhráči z Vítkovic těší na vzájemné zápasy. „Já se s nimi scházel hodně často i přes sezónu. Fandili nám, jezdili na naše zápasy v baráži, takže to bude zajímavé. Vlastně přijedu domů, v Liberci jsem měl v podstatě přechodné bydliště, tam jsem se chtěl i usadit, takže mám takových osm zápasů, kdy to bude mít velký náboj,“ těšil se na hecování kamarádů.

Ještě předtím, než se olomoucký tým poprvé po dlouhých letech postaví extraligovým celkům už v základní části, ale čeká Kohouty zasloužené volno. „Máme teď asi tři nebo čtyři týdny pauzu a důležité je, abychom se dali zdravotně do pořádku. Já chytal pod prášky proti bolesti, ale v posledních deseti minutách zápasu s Kladnem už jsem vyhlížel konec,“ prozradil.

Vošvrda nebyl jediným, který nedohrával dlouhou sezónu úplně fit. Ani jeho parťákovi z brány se zdravotní problémy nevyhnuly. „Hally (Tomáš Halász) měl v posledních dvou zápasech taky nějaké potíže. My jsme byli všichni nějak dobití, takže jsme vyhlíželi konec. Když ale vidíte, co se mohlo povést a co se povedlo, tak se nějak dáte na zápas dohromady a díkybohu to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ prozradil brankář, který si vyzkoušel i kanadskou WHL.

Jeden z olomouckých maskovaných Tomášů toho má za sebou poměrně hodně, postup do vyšší soutěže ale zažil poprvé. Kam v žebříčku kariérních úspěchů řadí splněný sen hanáckého týmu? „Podařilo se mi vyhrát dorosteneckou extraligu, juniorskou extraligu, v áčku mám stříbrnou medaili (s Vítkovicemi), ale to jsem byl spíš jako maskot. Tohle je ale jeden z mých největších úspěchů,“ usmíval se.

Hokejisté Mory si po dlouhé a náročné sezóně mohou konečně těšit na několikatýdenní volno. Mladý brankář už má o svém programu jasno. „Musím se dát hlavně zdravotně do pořádku. Navštívím kamarády v Liberci, a pak poletím se snoubenkou na dovolenou,“ plánoval jeden z dvojice gólmanů, kterou se média během sezóny nebála označit za nejvyrovnanější v České republice.