Třetina základní části je za námi. Jak si v ní Hanáci vedli?

Jiří Horák
O L O M O U C – Kohouti po necelé třetině odehraných zápasů Tipsport extraligy mají na svém kontě dvacet tři bodů a drží se na nepostupovém jedenáctém místě. Většinu ze svých bodů uhráli před domácím publikem. Na svém stadionu dokázali z devíti zápasu pětkrát zvítězit a jednou prohrát po samostatných nájezdech. Naopak venkovní utkání svěřencům trenérů Tomajka a Motáka tolik nevychází. Dokázali vyhrát pouze dvakrát ze sedmi utkání a v tomto ohledu jsou třetí nejhorší tým z celé extraligy. Společně s Plzní a Kometou Brno mají však nejméně odehraných zápasů. Pojďme se nyní podívat na to, jak se Hanákům vedlo i v jiných statistikách.

Počet vstřelených/inkasovaných branek

V šestnácti odehraných kolech dokázali Hanáci vstřelit 34 branek, což je bohužel společně s Chomutovem řadí na poslední místo z celé extraligy. Nejvíce útočný tým se prozatím jeví Liberec (58), který má ve svých řadách i nejproduktivnějšího hráče extraligy Marka Kvapila (11+17). V těsném závěsu za ním je Sparta Praha (55) a třetí místo drží možná trochu překvapivě Karlovy Vary (51).

Co se týče inkasovaných branek, tam si Kohouti polepšili. S 42 obdrženými brankami se drží na osmém místě. Nejlepší obranou se prozatím mohou chlubit v Plzni, kde svěřenci trenéra Čiháka inkasovali pouhých 36 branek. Nejhůře jsou na tom Pardubice, které inkasovaly 62 gólů.

Kohouti v průměru vstřelí 2.13 branek za zápas, což je řadí na třinácté místo. Nejvíce dokázali brankáře soupeře překonat čtyřikrát. Poprvé hned v prvním kole proti Karlovým Varům a poté v jedenáctém kole proti Pardubicím.

Inkasovaných branek za zápas má Mora na svém kontě 2.63, jenž lze definovat jako horší průměr extraligy. Nejméně branek za zápas obdrží Vítkovice (2.24) a nejvíce Pardubice (3.65).

Střelba

Olomouc drží třetí místo v počtu vyslaných pokusů na brankáře soupeře, nicméně se svojí 6.4 úspěšností střelby je nejhorší z celé extraligy. Průměrně vystřelí Hanáci za zápas 33.19 střel. Nejvíce z extraligy hned za Škodou Plzeň (33.31).

Vhazování

Nejvíce se museli na vhazování připravit hráči Sparty, kteří jich podstoupili 1213. Hanáci změřili síly v této disciplíně celkem v 1033 soubojích. Z nich 511 vhazování vyhráli. To značí úspěšnost 49 % a osmé místo. Nejhorší úspěšnost mají hráči z Mladé Boleslavi.

Přesilovky

Velmi důležitou kolonku ve statistikách opanují Třinečtí, kteří dokázali z 69 přesilovek využít 17. To dává 24.64 % využíti přesilových her. Druhé místo si drží Liberečtí s 24.42 % úspěšnosti a třetí jsou hráči Karlových Varů s 20.93 %. Hanáci prozatím měli nejméně příležitostí vstřelit branku v přesilové hře. Zahráli si pouze 59 početních výhod. Z nich využili šest, což činí 10.17 % úspěšnosti a předposlední místo v extralize před Vítkovicemi.

Oslabení a tresty

Olomoučtí hokejisté strávili 168 trestných minut v oslabení, museli strpět 63 vyloučení. Inkasovali v nich deset branek a dvě dokázali vsítit. Ubránili 84.13 % všech oslabení, což je řadí na šesté místo z celé extraligy. Průměrně obdrží 10.5 trestných minut na zápas.

Radegast index

S hodnotou 300 patří Kohoutům v této disciplíně jedenáctá pozice. Na prvním místě stojí suverénně Vítkovice (447), druhá je Sparta (408) a třetí Litvínov (375). Nejhorší je Mladá Boleslav (269). V počtu zblokovaných střel Hanákům patří osmé místo (158).

Individuální statistiky

Nejproduktivnějším hráčem a zároveň nejlepším střelcem je Zbyněk Irgl, který si v šestnácti zápasech připsal čtrnáct bodů za jedenáct branek a tři asistence. To jej řadí na sedmé místo v bodování extraligy. Za ním se nachází s devíti body Petr Kolouch, který se sedmi asistencemi vévodí tabulce olomouckých nahrávačů.

Mezi obránci si nejvíce bodu připsal Jiří Ondrušek (2+4) a mladý Jakub Galvas (1+3).

Tabulce pravdy, tedy hodnotám +/-, která uvádí čísla za účast při vstřelené/obdržené brance, vévodí s osmi plusovými body Zbyněk Irgl společně s Jiřím Ondrouškem (+5). Nejvíce mínusových bodů má František Skladaný (-8) s Lukášem Nahodilem (-5).

Nejtrestanějším hráčem je Jan Káňa s dvaceti trestnými minutami. Zároveň si drží i největší úspěšnost trestů za zápas. Jelikož jich odehrál pouze devět, jeho úspěšnost činí 2.22

Nejpilnějším střelcem je s 57 střelami opět Zbyněk Irgl. Průměrně vyšle za zápas 3.56 střel a jeho úspěšnost střelby je 19.3 %. Druhým nejvíce střílejícím hráčem Olomouce je David Škůrek s 42 střelami.

Nejvíce prostoru na ledě dostávají Jiří Ondrušek, který strávil na ledě celkem 313 minut a 54 vteřin a Jakub Galvas s 309 minutami a čtyřmi vteřinami. Oba dva logicky vládnou i statistice průměrného času stráveného na ledě.

Nejúspěšnějším Kohoutem na vhazování je, co se týče počtu vyhraných vhazování, Jan Knotek, který jich z 313 (nejvíce z olomouckých hráčů) dokázal vyhrát 168. Úspěšnost si drží lehce pod 54 %. Nejúspěšnějším Kohoutem na vhazování je ale Petr Strapáč, jehož úspěšnost se pohybuje okolo 60 %.

Nejobětavějším hráčem, tedy hráčem s nejvyšším Radegast indexem, je s 42 body David Škůrek, který je v celkovém hodnocení Tipsport extraligy na sedmém místě. Druhé místo drží Jan Jaroměřský a Petr Strapáč.

Brankář Branislav Konrád nastoupil ve čtrnácti zápasech, ve kterých strávil na ledě celkem 776 minut, obdržel 25 gólů, předvedl 311 zásahů, byl u sedmi výher a sedmi proher. Drží si úspěšnost je 92.56 % a výborný průměr 1.93 branek na zápas, což ho řadí na druhé místo za Dominika Frodla z Vítkovic. Jan Lukáš zatím nastoupil do čtyř zápasů. V nich odchytal 190 minut, připsal si 81 zásahů a obdržel čtrnáct branek.

Návštěvnost

Průměrná návštěvnost na olomouckém zimním stadionu činí 4326 diváků, což Hanáky řadí na na desáté místo z celé extraligy. V první trojce nechybí stálice jako Kometa Brno (7337), Dynamo Pardubice (7643) a Sparta Praha (7879).