Tři, dva, jedna... start! Extraliga je tady, Hanáci změří síly s Vítkovicemi

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Den, na který všichni fanoušci hokeje netrpělivě čekali od konce dubna je konečně tady. Extraligový kolotoč se opět roztáčí v celé své parádě, letos přitom s mnohými novinkami. Olomoučtí hokejisté začnou nový ročník na ledě nedalekých Vítkovic. Utkání začne v pátek 13. září od 17:30 v Ostravar Aréně.

Série devíti přípravných zápasů je minulostí, teď už nás konečně čekají ostré zápasy. Tradiční tempo však neuvítají jen fanoušky, ale také samotní hokejisté, pro něž už byla letní pauza přece jen dlouhá. „Srpen je hrozně dlouhý, je tam spousta přáteláků. Už se těším, až to zase začne, ten zápasový stereotyp, kdy to jde po sobě a zase se dostaneme do nějakého režimu. Takže ano, určitě se hodně těšíme,“ přikývl útočník Lukáš Nahodil.

V přípravných utkáních se Hanákům dařilo, z devíti utkání odcházeli poražení jen dvakrát. „Myslím, že jsme ukázali, že je tým hodně silný a budeme to chtít dokázat i v sezóně,“ hodnotil přípravu Nahodil. „Přišli dobří hráči, nerad bych někoho vynechal, tak je raději nebudu jmenovat. Ten tým má kvalitu a myslím, že můžeme minimálně vyrovnat loňský výsledek,“ doufá.

Ve čtvrtek se na tréninku zapojily všechny nové posily – Lukáš Klimek, Marek Hecl, Tomáš Valenta a Rostislav Olesz. Olomoucká kabina nové posily přijala bez problému. „Zapadli dobře. Jsou to prima kluci. Tady je ta kabina úplně neskutečná, nikde jinde jsem to nezažil. Přijali všechny od té doby, co jsem tady. A kluci jsou parádní,“ pochvaloval si Nahodil, který tuto situaci zažil vloni, když se v polovině září připojil k týmu.

Trenér Zdeněk Moták na předsezónní tiskové konferenci prohlásil, že Vítkovice budou budu pravděpodobně hodně bruslit, ve stejném duchu se vyjádřil také útočník s číslem 19. „Mají tam hodně mladých hráčů, dá se proto čekat, že budou hodně bruslit. Jinak uvidíme. Je tam spousta nových hráčů a jak říkám, asi budou chtít hodně bruslit,“ řekl. „Budeme se jim muset vyrovnat, ba dokonce je i předčit,“ uzavřel.

To nejdůležitější o soupeři:

Kádr Vítkovic se přes léto dočkal řady výrazných změn. Citelná ztráta je odchod brankáře Patrika Bartošáka (Oceláři Třinec) a také útočníků Jakuba Lva (Kometa Brno), Radoslava Tybora (Dynamo Pardubice) a Rostislava Olesze (Olomouc). Na druhé straně do týmu přišla řada nových mladých hráčů, jmenujme například Dominika Lakatoše, Davida Kvasničku nebo Nicolase Werbika.

V loňském extraligovém ročníku se Kohoutům proti Vítkovicím moc nedařilo. První vzájemné utkání sice vyhráli 2:0, nicméně poté následovaly porážky. Ve velkolepou bitvu se proměnil poslední vzájemný zápas v lednu 2019, v němž se Hanákům podařilo v poslední minutě vyrovnat na 6:6 a o vítězi utkání musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nichž se radovala domácí Ridera. V sezóně však byli úspěšnější hokejisté Olomouce, kteří se po základní části umístili na 6. příčce, Vítkovice skončily sedmé. Pouť obou týmů nicméně skončila v semifinále, Hanáci podlehli Plzni a Ridera nestačila na pozdějšího mistra z Třince.

V přípravě Ostravané odehráli 9 utkání z nichž pět vyhráli. Nejlepším střelcem byl Dominik Lakatoš, jenž si připsal 5 branek a na další 2 nahrál. V dobrém světle se předvedli také Šimon Stránský (2+5) a David Kvasinčka (1+5).

Hlavní trenér: Mgr. Jakub Petr
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (12 500)
Poslední utkání: Výhra nad KH Podhale Nowy Targ 4:2

Srovnání loňské sezóny:

HC Olomouc HC Vítkovice RIDERA
85 (6.) Body (umístění) 83 (7.)
Zbyněk Irgl (22+8) Nejproduktivnější hráč Ondřej Roman (14+26)
Zbyněk Irgl (22) Nejlepší střelec Radoslav Tybor (18)
Jan Lukáš (92,32 %)
Branislav Konrád (91,16 %)