Uděláme všechno pro to, abychom domů přivezli co nejvíce bodů, hlásí před tripem Michal Tomeček

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Extraliga juniorů je v plném proudu. Olomoučtí mají za sebou první zápas na ledě soupeře a hned dva domácí. Štěstěna ale při nich příliš nestála. V utkání na ledě Liberce museli spolknout první hořkou porážku, doma pak přivítali Karlovy Vary a Litvínov. Přesto, že si kohouti nevedli špatně, z výhry se radovali soupeři. Hanáky trápila koncovka a právě na té musí podle Michala Tomečka zapracovat.

Není to tak dlouho, co juniorům odstartovala nová sezóna. Hned v úvodu se parta kolem kapitána Kučery vydala až do Liberce, kde však nakonec svému soupeři těsně podlehla 2:3. „Utkání v Liberci bylo velmi náročné, neboť jsme absolvovali dlouhou cestu, takže byl začátek velmi pomalý a celkově jsme byli v utkání roztěkaní. Nedodržovali jsme systém a z toho potom pramenily chyby a následné góly,“ vracel se k prvnímu zápasu sezóny 2022/2023 Michal Tomeček.

Poslední dvě kola odehráli kohouti na svém ledě a minimálně Tomeček si rozdíl mezi venkovními a domácími zápasy dobře uvědomuje. „Rozdíl tam určitě je. Jsme zvyklí na domácí prostředí a měli bychom toho využívat i v zápasech. Venkovní jsou vždycky složitější, protože tam většinou absolvujeme nějakou cestu. Bez pořádné rozcvičky se pak těžko rozjíždí nohy. Navíc, každý chce doma vyhrát,“ vysvětlil.

Prvním soupeřem Hanáků na domácím ledě byly Karlovy Vary. Přesto, že s nimi junioři dlouho drželi krok, poslední minuty utkání jim vůbec nevyšly a museli se smířit s vysokou prohrou 3:7. „Vary hrály hodně systémový hokej a převážně určovaly tempo hry. Byly tam ale pasáže, kdy jsme hráli velice slušný hokej. Škoda té koncovky. Způsobili jsme si to sami, vlastní nedisciplinovaností. Potom jsme tahali za kratší konec,“ mrzelo letošní juniorskou posilu.

Neuběhlo ani 24 hodin a junioři se oblékali do výstroje znovu. Tentokrát přivítali Litvínov. Do utkání vstoupili lepší bruslí, několik vyložených šancí Olomouckých ale zlikvidoval hostující brankář. Shodou smolných náhod pak kohouti dvě vteřiny před koncem první třetiny sami inkasovali. „Odehráli jsme naši zatím nejlepší první třetinu a byli daleko lepší než soupeř. Bohužel jsme ale dostali smolný gól do šatny. Celkově z naší strany nebylo utkání špatné, bohužel jsme ale neproměňovali šance. Měli jsme ještě snahu udělat něco s výsledkem, zastavila nás ale siréna.“

Juniorka má na svém kontě tři smolné prohry, už příští týden ji ale čekají další dva zápasy. Na čem musí svěřenci trenérů Berana a Trličíka zapracovat? „Musíme zapracovat na zakončení. To nás tentokrát stálo zápas. Taky musíme zlepšit pohyb a více si věřit, protože každý zápas je a bude vyrovnaný a bez sebedůvěry to nepůjde,“ uvědomoval si šikovný útočník.

Shodou okolností junioři v nové sezóně vůbec poprvé vyrazí na trip. Nepojedou ale daleko. V pátek zamíří do Vítkovic, o den později se přesunou do Třince. Zatímco na Vítkovice narazili na turnaji a radovali se z výhry po nájezdech, s Třincem se potkali v prvním přátelském utkání a utrpěli vysokou prohru 3:9. „Čeká nás velice těžký trip, na který se musíme dobře připravit, protože nás čekají opravdu dobří soupeři. Vítkovice mají velice vyrovnané pětky a hrají silový hokej. Třinec víceméně to samé. V přípravě je to úplně jiný hokej než v extralize, takže nás čekají úplně jiní soupeři. Uděláme všechno pro to, abychom domů přivezli co nejvíce bodů,“ burcoval.

Michal Tomeček má za sebou zajímavou zkušenost. V minulé sezóně totiž působil ve Švédsku. Letos se ale rozhodl pro návrat domů, do Česka, avšak do jiného týmu. Zkušenost ve švédském Brinkens IF ale rozhodně stála za to. Kde ale vidí největší rozdíl mezi českým a švédským hokejem? „Adaptace nebyla tak náročná. Švédsko mě hodně posunulo, jak co se týče hokeje, tak osobně. Největší rozdíl je ale podle mě v tom, s jakou lehkostí Švédové hrají. Jsou velmi technicky vyspělí, nebojí se udělat chybu a věří si na puku. V Česku je to naopak hodně silové a spousta hráčů se bojí udělat chybu,“ srovnával osmnáctiletý hokejista.

Jeho nový tým ho ale velmi mile překvapil. „V kabině tvoříme dobrou partu a snažíme se všichni podporovat. Ještě ale sami nevíme, co v nás je, protože máme za sebou teprve tři extraligové zápasy,“ dodal forvard, který v přípravě nastoupil také za olomoucké áčko.