V Olomouci skončili Alexandr Lhotský a Tomáš Zbořil, s Liborem Kašíkem se nepočítá

Klub
O L O M O U C – Hokejisté Mory mají za sebou povedenou sezónu, v níž se málem probojovali až do extraligy. Závěr baráže o ni se jim ale nevydařil, takže i příští ročník stráví v první lize. Generální manažer olomouckého klubu Erik Fürst je i přesto s uplynulou sezónou spokojený. „Sezóna byla skvělá, podařilo se nám to, o co jsme celé roky bojovali. Poprali jsme se o extraligu,“ těšilo Fürsta.

Rozšířená baráž mi připadla jako velmi kvalitní a zajímavá soutěž

HC Olomouc zažil velmi vydařenou sezónu 2012/2013. Hanáci v ní dokráčeli až do baráže o extraligu, kde byli zpočátku svým protivníkům rovnocenným soupeřem.

⇒ Generální manažer olomouckého klubu Erik Fürst

„Sezóna byla výborná. Jsem s ní spokojený, dosáhli jsme takřka všeho, čeho jsme chtěli, i když ten závěr nevyšel úplně tak, jak jsme si představovali. Měli jsme ale bohužel tolik zraněných hráčů, že už to nešlo zvládnout,“ vysvětloval Erik Fürst, generální manažer olomouckého klubu.

Cíle Mory byly před sezónou přece jenom skromnější, než jaký byl konečný výsledek. Každý příznivec Kohoutů ale věřil, že se olomoučtí hokejisté dokáží přiblížit vysněné extralize. Úspěch si přál samozřejmě i Fürst.

„Neočekával jsem takový výsledek sezóny, avšak doufal v něj. Sezóna byla skvělá, podařilo se nám to, o co jsme celé roky bojovali. Poprali jsme se o extraligu,“ pravil spokojeně.

Ke snadnějšímu postupu do extraligové baráže nahrál Hanákům i fakt, že jim v play-off stačilo přejít „pouze“ přes dva soupeře. „To je sice pravda, ale my jsme prakticky skončili s těsným odstupem za Boleslaví. Ta nám moc neutekla, nehledě na to, že jsme s ní ani jednou v základní části neprohráli po normální hrací době. Třikrát jsme ji porazili a jednou s ní prohráli po nájezdech,“ připomněl Fürst skvělou formu svého mužstva během sezóny.

Letošní baráž o nejvyšší hokejovou soutěž se poprvé nesla v jiném duchu, než baráže předtím. Hrály ji čtyři týmy, dva z první ligy a dva z extraligy, systémem každý s každým dvakrát doma a dvakrát venku. Celkem tak každý celek odehrál dvanáct střetnutí. „Rozšířená baráž mi připadla jako velmi kvalitní a zajímavá soutěž,“ přiznal olomoucký generální manažer.

Posily již máme vyhlédnuté

Závěr baráže se ale Kohoutům příliš nevyvedl. V posledních devíti zápasech stáli vždy na straně poražených.

„Celý problém spočíval v tom, že jsme měli velký počet zraněných, který se pořád navyšoval. Pak už nebylo kde brát. Byť se mladí kluci své šance chytli a hráli úžasně, přece jen se jednalo o juniory, kteří ještě neměli tolik zkušeností jako staří hráči. Těch starých právě chybělo tolik, že se to již nedalo zvládnout. Chybělo až osm lidí,“ komentoval Fürst problém se zraněnými hráči.

Mimo jiné se dlouhodobá zranění týkala Tomáše Zbořila a Milana Ministra. Počítá Fürst s těmito hráči i do nadcházející sezóny? „S Tomáše Zbořilem určitě ne, s Milanem Ministrem se budeme teprve domlouvat. Skončil u nás ale také Saša Lhotský,“ prozradil. „Posily již máme vyhlédnuté, ale zatím je nebudeme zveřejňovat,“ dodal ještě.

Olomoucký klub se bude muset každopádně vypořádat s odchodem Libora Kašíka, který se vrátil do Zlína. Jeho další působení na Hané se s největší pravděpodobností neplánuje. Náhradu by ale Mora neměla shánět moc těžce. Mladík Jan Lukáš předváděl své kvality v juniorce, na konci baráže parádně odchytal také několik duelů za áčko. Výborně se prezentoval i slovenský brankář Tomáš Halász. S ním ale bude klub ještě jednat.

„S Kašíkem se nepočítá, vrací se do Zlína. Případná další domluva už asi nebude. S Tomášem Halászem jsme se dohodli, že si vezme nějaký čas, během kterého se rozhodne, zda bude u nás pokračovat, nebo ne,“ odhalil Fürst.

Bude se jednat jen o doplňování kádru, mělo by jít pouze o mírnou obměnu

Žádné velké změny se u Kohoutů nechystají, tým by měl šlapat v podobném složení, v jakém se mu dařilo v posledním ročníku. „Bude se jednat jen o doplňování kádru, mělo by jít pouze o mírnou obměnu,“ konstatoval manažer hanáckého mužstva.

⇒ Logo HC Olomouc

V sezóně 2013/2014 je povinností extraligových a prvoligových klubů zapojit do týmu i několik hráčů ročníku 94, kteří v daném ročníku budou ještě oficiálně juniory. S tímto problémem se však Mora dokáže vypořádat.

„Musíme nasadit až dva juniory. Jejich počet záleží na tom, zda budeme hrát na plné čtyři lajny. V tom případě to vychází na dva. V tomto směru počítáme třeba s Alešem Jerglem,“ odkryl Fürst situaci ohledně juniorů v nadcházející sezóně.

A jaká bude pozice v týmu pro ty mladé hráče, kteří byli juniory v uplynulém ročníku, ale v tom blížícím se tento status již mít nebudou? „Všichni půjdou do přípravy a bude záležet jenom na nich, který z nich se chytne, a který z nich si tak v kádru vybuduje stabilní místo,“ tvrdil Fürst.

Letní příprava začne olomouckým hokejistům 15. května.