V novém roce poprvé doma! Na olomoucký led míří Plzeň

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Hned v prvním kole v novém roce čeká Kohouty opravdu atraktivní soupeř. Na Hanou dorazí silná Plzeň, jejíž výkony jsou ale v posledním měsíci jako na houpačce. A co víc, Olomouc na Plzeň umí. Bilance letošních vzájemných zápasů je 1:1. Jednou se z výhry radovali Západočeši, dosud naposled si ale tři body a čisté konto z utkání odnesli Kohouti. O tom, komu se novoroční utkání lépe povede, se můžete přesvědčit v pátek, tentokrát už tradičně, od 18 hodin na olomouckém zimním stadionu.

Kohouti na ledě Kladna nezačali sice nejlépe, znovu ale ukázali, že počítat se s nimi musí do poslední sekundy zápasu. Po první třetině sice prohrávali o dvě branky, pak ale k obratu zavelel zkušený Zbyněk Irgl. Parádní změnu ve vývoji utkání pak dokonal Jiří Ondrušek dvěma góly. V prodloužení pak Hanákům bod navíc vystřelil produktivní Lukáš Klimek. Kde ale Kohouti vzali sílu k obratu? „Možná to vědomí, že jsme sice prohrávali 0:2, ale věděli jsme, že jsme hráli dobře a chtěli jsme hrát. Věřili jsme, že dáme kontaktní gól,“ prozradil Marek Laš.

A právě povedený závěr utkání s Kladnem a zisk bodů může partě kolem kapitána Vyrůbalíka pomoci do dalších kol. „Člověk je často ovlivněný posledním zápasem a tím, že se povedl, nás to snad ovlivní do dalšího utkání jen pozitivně,“ tvrdil.

⇒ Útočník Marek Laš

Hanáci v posledních týdnech předvádí velmi dobré výkony. Zdá se tedy, že znovu našli svou formu. „Čím to je? Vrátil jsem se,“ smál se odchovanec Třebíče. Dlouholetá opora útočných řad Olomouce se vrátila po vleklém zranění. Návrat ale nebyl jednoduchý. „Původně jsme se domlouvali, že se vrátím až 26. prosince s tím, že kdyby chyběl někdo z kluků, zkusím to dřív. Což se nakonec stalo. Ten první zápas pro mě byl hodně náročný, vůbec jsem si nevěřil jak herně, tak s tím ne úplně stoprocentně vyléčeným zraněním. A podle toho zápas z mé strany taky vypadal. Pomohlo mi ale to, že se vyhrálo, takže jsem se z toho oklepal a řekl bych, že od druhého zápasu ve Zlíně už jsem se cítil velmi dobře,“ oddechl si.

Urostlému forvardovi možná pomohl i fakt, že hned ve druhém utkání po návratu, tedy v derby se Zlínem, dokázal puk usměrnit mezi tři tyče. „Je to možné. Adrenalin v těle vždycky pomůže zapomenout na bolest a podobně. Taky mě napadlo, že mě ten gól, který jsem dal na začátku utkání, dostal někam jinam a já se pak soustředil hlavně na hokej,“ usmíval se hokejista, který neodmyslitelně patří k olomouckému A týmu už šestou sezónu.

Teď ale Kohouty čeká další záludný soupeř. Favorizovaná Plzeň. Bilance vzájemných zápasů je letos vyrovnaná. Jednou se z výhry radovali Západočeši, podruhé to byli právě Hanáci. „Něco už jsme za ty roky odehráli. Potkáváme se s nimi vlastně šestý rok. S nimi jsou zápasy ale vždycky těžké, vždy na tom byli ofenzivně velmi dobře. My potřebujeme jejich ofenzivu trošku ukočírovat, a pak jsme schopní s nimi hrát rozumné výsledky,“ uvědomoval si dvaatřicetiletý hokejista.

Předtím, než ho jeho kroky zavedly na Hanou, nastoupil Marek Laš k několika zápasům právě i za Plzeň. Modro-bílý dres oblékal před deseti lety, i teď se ale ve vzájemných utkáních potkává s některými bývalými spoluhráči. „Napadá mě Jarda Kracík, Půlpán…teď mě z hlavy úplně nenapadá, jestli tam ještě po ledě jezdí někdo, kdo tam byl tenkrát se mnou, ale samozřejmě, že když tam kluky vidím, vzpomenu si, že to byli moji spoluhráči,“ přiznal.

Nový rok začnou Kohouti doma, a to s atraktivním soupeřem. Ten by mohl přilákat početné zástupy fanoušků. A svého prvního letošního soupeře se nemůžou dočkat i Olomoučtí. „Těšíme se. Kolikrát je lepší hrát proti papírově silnějšímu týmu. Ono to tak je, že si člověk líp nachystá hlavu a já věřím tomu, že nám může pomoct, že začínáme nový rok s kvalitním mančaftem,“ dodal s úsměvem Marek Laš.

To nejdůležitější o soupeři:

Se svými prosincovými výsledky může být Plzeň spokojená jen napůl. A to doslova. Z osmi utkání totiž vyhrála jen polovinu. Mikulášský zápas se silnou brněnskou Kometou sice Západočeši zvládli a radovali se z výhry 4:2, o dva dny později ale padli s ambiciózním Třincem 2:5. Nabitý předvánoční program pak začal tuhým bojem se Spartou, které však Plzeň podlehla v prodloužení 1:2. Během dalších dvou kol ale modro-bílý tým slavil výhru 6:2 nad Litvínovem a 3:0 nad královéhradeckým Mountfieldem.

V posledních třech utkáních roku 2019 ale Západočeši nejprve podlehli Zlínu, který zřejmě nabral druhý dech, 2:4 a svedli náročný boj o body s karlovarskou Energií. Po prohře 3:4 v prodloužení se ale museli smířit s jedním bodem. Těsně před koncem roku si ale Plzeň alespoň trochu spravila chuť v zápase s Mladou Boleslaví, kterou přetlačila po nájezdech 3:2.

Hlavní trenér: Ladislav Čihák
Hala (kapacita): Home Monitoring Arena (8 236 diváků)
Poslední utkání: Výhra nad Mladou Boleslaví 3:2sn

Srovnání výsledků:

HC Olomouc HC Škoda Plzeň
41(10.) Body (umístění) 56 (3.)
Zbyněk Irgl (11+14) Nejproduktivnější hráč Milan Gulaš (27+26)
Zbyněk Irgl (11)
Nejlepší střelec Milan Gulaš (27)
Jan Lukáš (91,14%)