V posledních dvou utkáních Kohouti Vervu porazili. Uspějí i potřetí?

Martin Vavruša, Johan Čáp
O L O M O U C – Bitva o play-off pokračuje a Hanáky čeká další důležitý zápas, tentokrát s litvínovskou Vervou. S tou si zatím drží celkem pozitivní bilanci, neboť po první porážce na ledě Litvínova, už Kohouti bodovali pokaždé za tři body. Nyní zabojují o to, aby se mohli z vítězství radovat i do třetice. Litvínov jim však rozhodně nic nedá zadarmo. V tabulce drží zuby nehty poslední příčku, která by mu zajistila postup do vyřazovacích bojů, a potřebuje tak každý bod. Přijďte Kohouty podpořit v neděli od 17 hodin na zimní stadion a staňte se jejich šestým hráčem!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Tomáš Dujsík

V utkání proti Hradci Králové se objevil po dlouhé pauze vynucené zraněním také Tomáš Dujsík, který odehrál na ledě téměř dvacet minut a prověřil Pavelku čtyřmi střelami. „Osobně jsem se necítil špatně, po dvou měsících jsem to čekal horší. Zraněná ruka mě nijak nelimitovala. Člověk, jak naskočí do toho zápasu, tak adrenalin ty bolesti trošku sejme. Každopádně Hradec výborně bruslil a hrál, takže celý ten zápas byl hodně těžký pro nás pro všechny,“ uznal kvality soupeře Tomáš Dujsík.

⇒ Obránce Tomáš Dujsík

Hanáci proti Mountfieldu prohrávali od deváté minuty. V prostřední části se jim sice podařilo vyrovnat, ale jen sedmnáct vteřin před přestávkou inkasovali podruhé. I když gól musel posvětit videorozhodčí, byl to nakonec i gól rozhodující. „Trošku nás to srazilo psychicky, ale to je hokej, s tím se všichni musíme vypořádat. Hradec nás přehrál v soubojích, bruslařsky, nebyli jsme dobří,“ smutnil olomoucký obránce.

O tom, že by výsledek ovlivnilo, že Olomouc odehrála většinu utkání jen na pět beků, však pochybuje. „Na to bych se nechtěl vymlouvat. Každé mužstvo se musí poprat se zraněními, tady jsme na to zvyklí. Kluci jsou zvyklí hrát na pět beků nebo na neúplné lajny, na to se nemůžeme vymlouvat. Já si myslím, že na to musíme být připravení. Pochybuju, že by to mělo úplně vliv,“ odmítal hráč s šestkou na zádech.

Jako další soupeř Kohouty čeká Litvínov, který se v tabulce nachází jen bod za nimi. „Už se hraje o každý bod, takže si myslím, že to bude bojovné utkání a my k tomu musíme přistoupit s daleko lepším výkonem, a v těch osobních soubojích si počínat líp než proti Hradci,“ tušil Tomáš Dujsík.

Z KABINY SOUPEŘE: Litvínov balancuje na hraně postupu do play-off

Litvínov vstoupil do letošní sezóny tou pravou nohou, když za září neprohrál jediný zápas, ale poté hráčům zřejmě někdo vyměnil brusle. V říjnu Verva vyhrála z deseti zápasů jen tři, konkrétně proti Hradci, Spartě a Vítkovicím, a podobně si vedla i v listopadu, kde navíc ztratila bod proti Chomutovu a vyhrála až v prodloužení. Prosinec vypadal opět o něco lépe, ale po Novém roce výkony Litvínovských najely zpět do starých kolejí. V posledním kole porazili Karlovy Vary v prodloužení.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je s třiceti body (13+17) František Lukeš. Druhý Jakub Petružálek (7+19) na něj ztrácí čtyři body. S třinácti vstřelenými góly je Lukeš i nejlepším střelcem Vervy, na Viktora Hübla má náskok jedné branky. V čem si vedou Litvínovští lépe je tabulka brankářů, neboť Jaroslav Janus je s téměř 92 % úspěšností pátý nejlepší brankář v lize. Záda mu kryl nejčastěji Michael Petrásek jenž odchytal šest utkání s úspěšností těsně pod 90 %.

O mnoho lépe si Verva nevede ani v týmových statistikách. Co se ubráněných oslabení týče, drží se kolem středu tabulky s úspěšností 82,32 %, což je asi o 2 % více než je úspěšnost olomouckých hráčů. Mnohem hůř na tom jsou ale hosté s přesilovkami, v jejich využívání jim totiž patří až desáté místo. Ze 177 přesilových her Verva využila jen 26, čili kolem 14,7 %.

Vzájemná utkání začali lépe hráči Litvínova, kteří ukořistili tři body v prvním zápase, když otočili nepříznivý stav 0:1 a radovali se z těsného vítězství 2:1. V dalších utkáních už ale Kohouti Severočechy porazili 3:1 a 4:1, přičemž branku inkasovali vždy až v závěrečných minutách hry. Nejvíce se proti Litvínovu dařilo Janu Knotkovi, který se neprosadil jen v prvním utkání. V obou zbylých si připsal vždy jeden gól a jednu asistenci. Na druhé straně byl nejúspěšnější František Lukeš se dvěma brankami. Ex-olomoucký Juraj Mikúš si připsal jen asistenci v prvním zápase.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Milan Razým
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6011)
Poslední utkání: Výhra nad Karlovými Vary 5:4 v prodloužení