V základní části naposled do Plzně. Přidají Kohouti další výhru?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Olomouc v posledním napínavém kole přetlačila Mladou Boleslav a radovala se z hubené výhry 1:0. Po třech kolech se tak Kohouti radovali z tříbodového vítězství. Hanáky hned v dalším kole čeká výjezd až na západ Čech. V Home Monitoring Aréně vyzvou tamní Plzeň, proti které se jim v posledních dvou letech daří. Olomouc jede do Plzně s jediným cílem, a to získat body. Jestli se to Kohoutům povede zjistíte v pátek od 17:30

Na první gól se v utkání s Mladou Boleslaví čekalo pořádně dlouho. Pak to ale byli Olomoučtí, kteří dokázali vyzrát na oporu Bruslařů, Davida Ritticha, která do té doby čelila pokusům aktivních Kohoutů a držela tým ve hře. To ale Hanáci ještě netušili, že se postarali zároveň o poslední branku utkání. I když pak Kohouty Bruslaři zatlačili a na nedostatek práce si nemohl stěžovat ani Tomáš Vošvrda, domácí zvládli hubený náskok udržet. Po zásluze se tak po třech kolech radovali ze zisku tří bodů. A stejně dobrý výkon by rádi zopakovali v dalším zápase, kdy vyráží na led Plzně.

TÉMA UTKÁNÍ: Plzeň poprvé téměř kompletní, vrací se Kubalík a Indrák

Poprvé v sezóně nastoupí Plzeň do zápasu téměř kompletní. Indiánům sice i nadále bude chybět jedna z opor defenzivy, a to zkušený Lukáš Pulpán a v útočných řadách Jan Schleiss, do hry se ale Západočechům vrací jiné důležité postavy. Z marodky však hlásí návrat dva dvacetiletí tahouni Plzně, to Dominik Kubalík a Miroslav Indrák.

Talentovaný Dominik Kubalík prošel před téměř třemi lety draftem NHL, kde si jej vybralo Los Angeles, Kubalík se ale rozhodl zůstat ještě v českých soutěžích, a to se Plzni především v letošní sezóně vyplácí. Mladý útočník totiž vede kanadské bodování západočeského týmu, a tak indiánům pořádně chyběl. I Miroslav Indrák patří k hráčům, kterým se bodově poměrně daří. Ve čtyřiceti zápasech nasbíral loňský člen reprezentační dvacítky 21 bodů.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

V posledním kole narazili Kohouti na Mladou Boleslav. V utkání týmů, které dělily pouze tři body, byli nakonec šťastnější Hanáci, kterým na plný bodový zisk stačila jediná přesná střela. Po šedesáti minutách se tak po třech kolech radovali z výhry v základní hrací době. „Vážíme si tří bodů. Samozřejmě bychom si přáli vyhrát s více góly, ale jsme rádi, že to vyšlo alespoň takhle. Poslední dobou dáváme jen jeden gól za zápas a já bych byl radši, kdyby jich bylo víc. Myslím, že je to zase jen takové období, které se zlomí a zase těch gólů bude padat víc,“ doufal Marek Laš.

Dalším soupeřem Hanáků bude Plzeň. Tým kolem kapitána Kratěny se drží mezi špičkou extraligy, Olomouci se ale proti indiánům poměrně daří. Ze tří kol se totiž dvakrát radovali z výhry. „Nemáme se čeho bát, můžeme si věřit, protože s Plzní se nám poslední dva roky dařilo. Určitě tam jedeme s tím, že chceme přivézt nějaké body,“ řekl rozhodně.

⇒ Útočník Marek Laš

Západočeši sází na mladé hráče, kteří důvěru trenérů splácí a drží se mezi nejproduktivnějšími hráči Plzeňských. Je mládí týmu tím hlavním rozdílem oproti ostatním extraligovým celkům? „Upřímně ani nevím, kdo je u nich nejproduktivnější, takže to pro mě změna není. Možná mají trochu větší fyzičku nebo rychlost než starší hráči, takže se jim musíme tou rychlostí vyrovnat, abychom nebyli vylučovaní, protože jejich přesilovky jsou silné,“ upozorňoval hokejista, který si extraligovou premiéru odbyl právě v dresu Plzně.

Olomoucké první formaci, jejímž je Laš stabilním členem, se před pár týdny změnilo složení. Zraněného Jana Knotka nahradil Jakub Herman, elitní útok přesto dál rozdává góly. „Nějaký ten gól většinou dáme, takže je to dobré. Jsme spokojení,“ usmívala se olomoucká devětatřicítka.

Z KABINY SOUPEŘE: Plzeň sází na mládí

Plzni se v letošní sezóně od startu nejvyšší sezóny nebývale daří. Indiáni se dlouhodobě drží mezi třemi nejlepšími týmy extraligy a v současnosti jim patří třetí příčka, ovšem už s třináctibodovým mankem za druhou Spartou a třiadvaceti bodovým za vedoucím lídrem z Liberce. Naopak téměř na dostřel Plzně se drží hned tři týmy, a to Hradec Králové, Mladá Boleslav a právě i Olomouc.

Západočeši od začátku sezóny sází na mladé hráče, a to se jim vyplácí. Dominik Kubalík, kterého si vyhlédli i Králové z Los Angeles, vede kanadské bodování Plzně a důvěru trenérů náležitě splácí. S dvaadvaceti góly je s přehledem nejlepším střelcem týmu s indiánem ve znaku, k nim přidal ještě jedenáct asistencí. Mezi nejlepších šest hráčů se vešli ještě další tři hráči do pětadvaceti let, mezi nimi i Jakub Jeřábek nebo Jakub Lev, kteří nechyběli ani v jednom z utkání a nasbírali 27 a 26 bodů.

⇒ HC Škoda Plzeň

Mnohé možná překvapila právě produktivita Jakuba Jeřábka, který jako obránce u gólů spíše asistuje, a tak je se 24 nahrávkami nejlepším asistentem týmu. Do šestice nejproduktivnějších hráčů patří i člen národního týmu do dvaceti let, a to Miroslav Indrák. Teprve dvacetiletý forvard chyběl pouze ve dvou kolech nejvyšší české soutěže.

Od začátku nového roku si Plzeňští připsali šest proher a čtyři výhry. Menší krizí si indiáni prošli od 36. do 39. kola, když kvůli střelecké impotenci postupně podlehli Mladé Boleslavi, Třinci a Zlínu. Všem třem soupeřům dokázali vstřelit jen jednu branku. Napočtvrté těsně padli s Chomutovem (3:4). Pak ale Plzeň znovu začala sbírat body, když přehrála utrápené Karlovy Vary a Pardubice. V dosud posledním kole však podlehla vedoucímu Liberci 1:2 po samostatných nájezdech.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Michal Straka
Kapitán: Ondřej Kratěna
Loňské umístění: 7. místo
Hala (kapacita): Home Monitoring Aréna (8236 diváků)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 1:2 po samostatných nájezdech

SOUPISKA Plzně
STATISTIKY Plzně
ZMĚNY V KÁDRU Plzně
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Plzně

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ V TÉTO SEZÓNĚ:

• 4. kolo: OLO vs PLZ 3:2