Vánoce ve znamení derby! Na led Olomouce míří Kometa

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Pořádně atraktivní utkání mají na programu už o vánočních svátcích olomoučtí hokejisté. Hned na druhý vánoční svátek dorazí na led Hanáků Kometa. A je se na co těšit! Kohouti mají letos s Brňany zatím vyrovnanou bilanci vzájemných zápasů, svým fanouškům by ale rádi nadělili tři body. Podaří se jim to? To zjistíte ve středu 26. prosince od 18 hodin.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Tobiáš Handl

před vánočními svátky vyrazili Kohouti k utkání s třineckými Oceláři. Po dlouhé dvoutýdenní pauze ale Hanákům nevyšel začátek zápasu tak, jak si představovali a museli dotahovat. Výrazně omlazená sestava Olomouce dvakrát snížili náskok Ocelářů, nakonec se ale musela smířit s prohrou 2:4. „Třinec využil přesilové hry a tím zvítězil. Jinak jsem ale byli herně vyrovnaní,“ vracel se k zápasu na ledě Ocelářů Tobiáš Handl. Teprve šestnáctiletý Handl se objevil v sestavě olomouckého áčka už podruhé, poprvé se ale postavil soupeři na jeho ledě. „Já si zápas užíval a snažil jsem se hrát zodpovědně,“ tvrdil.

Vůbec první Handlův start přišel už v domácím utkání se Zlínem. Mladičký útočník si tak užil burácející kulisu i výhru v derby. To, že si zahraje za A tým už v šestnácti letech, jej ale nenapadlo. „Byl to můj sen, ale nečekal jsem, že se splní tak brzy. Žádné náznaky nebyly. Lepší premiéru jsem si však nemohl přát. Vítězství a ještě před domácím publikem,“ usmíval se. Forvarda, který ještě nedávno nastupoval za olomoucký mladší dorost, se ujali dva ostřílení útočníci, nebyli ale sami. „Každý z kabiny mi nějak radil, nejvíc ale asi Knoťák (Jan Knotek) a Ostříž (David Ostřížek),“ prozradil hokejista, který v A týmu obléká dres s číslem 77.

Hned o druhém vánočním svátku čeká Olomoucké pořádně atraktivní zápas. Na led Hanáků dorazí ambiciózní Kometa. Kohouti s ní mají letos zatím vyrovnané skóre, ze vzájemných zápasů však získali o bod více než Jihomoravané a rádi by ve vánoční atmosféře přidali další tři. Nebude to ale nic jednoduchého. „Kometa má plno individualistů. Recept na ni mi ale spoluhráči neřekli,“ smál se. „Já navíc už 25. prosince odjíždím na reprezentační soustředění národního týmu do 17 let, kde nás čekají tři zápasy s Finskem, takže utkání s Kometou bude beze mě,“ řekl pravidelný reprezentant.

Z KABINY SOUPEŘE: Zápasy na konci roku odehraje Kometa bez Tomáše Plekance

Kometě se v posledním měsíci letošního roku nedaří tak, jak by si nejspíš představovala. V pěti odehraných duelech vyhrála dva, připsala si však sedm bodů. Hned na začátku prosince nestačilo Brno na Liberec, kterému podlehlo 5:2. O pár dní později však Jihomoravané odehráli vyrovnanou partii s pražskou Spartou, znovu se však museli smířit s prohrou. Tentokrát ale v atraktivním duelu obrali celek z hlavního města alespoň o bod.

Po krátké pauze se Kometa představila na ledě Zlína a v jihomoravském derby slavila výhru 4:1. Zhruba týden před Vánocemi však museli Brňané sklonit hlavy před chomutovskými Piráty a smířit se s prohrou 4:6. V dosud posledním utkání se však Kometa znovu mohla radovat z výhry, když vyzrála na Plzeň 3:2.

Nejvíce prostoru v brněnské brance dostává mladý Karel Vejmelka. Ten odchytal 16 zápasů a jeho úspěšnost se zatím zastavila na 90.98 %. Od svého návratu z KHL dostává šanci mezi třemi tyčemi také Libor Kašík. Ex-zlínský gólman odchytal sedm utkání a jeho úspěšnost je aktuálně těsně pod hranicí 90 % (89,01 %). Nejproduktivnějším obráncem Komety je velezkušený Ondřej Němec. Ten si ve 24 kolech připsal 15 bodů za čtrnáct asistencí a jednu branku.

Nejproduktivnějším útočníkem je Petr Holík. Šestadvacetiletý forvard má na svém kontě ve 28 zápasech 28 bodů za pět branek a 23 asistencí. O druhé místo v bodování se dělí Američan Peter Mueller a Martin Zaťovič. Zatímco Mueller nasbíral 14 gólů a devět asistencí, Zaťovič má o gól méně, zato o asistenci více.

Bodově se stihla zapsat už posila z NHL, Tomáš Plekanec. Zkušený útočník odehrál za Kometu čtyři utkání, v nichž si připsal dvě nahrávky. Radoval se i z gólu, ten mu byl však zpětně smazán a připsán jeho spoluhráči. Více startů však Plekanec do konce roku nepřidá. Vzhledem ke složité rodinné situaci se útočník, který donedávna válel v dresu kanadského Montrealu, rozhodl strávit vánoční svátky se svými syny a odletěl do Kanady.

Partnerem utkání je společnost Koyo Bearings! Výrobce ložisek, která naleznete třeba ve vozech VW, Audi nebo Jaguar, si nachystal přestávkovou soutěž pro tři z vás, kteří chytí tenisák. Soutěžíme o třídenní wellness pobyt pro dva na Jižní Moravě! Krom tenisáků však ice boys nahází do publika i menší dárečky od firmy Koyo, tak určitě nezapomeňte chytat!

Pokud hledáte práci ve strojírenství, v Koyo Bearings momentálně obsazují volné pracovní pozice dílenského technologa, procesního technologa, skladníka, operátora, seřizovače CNC a obsluhy výrobních zařízení. Více informací najdete na webových stránkách www.koyobearings.cz.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Libor Zábranský
Kapitán: Leoš Čermák
Hala (kapacita): DRFG arena (7 700)
Poslední utkání: Výhra nad Plzní 3:2

SOUPISKA Komety