Ve třetí třetině jsem toho měl plné kecky, prozradil Tomáš Halász

David Jahoda, Jan Matúš
M L. B O L E S L A V – Během cesty vyřazovacími boji první ligy se do branky nedostal, v extraligové baráži na něj však trenéři znovu ukázali. Brankář Tomáš Halász se postavil do olomouckého brankoviště v druhém utkání baráže na ledě Mladé Boleslavi. A byl to víc než vydařený návrat. Skvělými 40 zákroky dovedl své mužstvo k první výhře v této prolínací soutěži. „Byl to od nás perfektní a velmi obětavý výkon,“ hodnotil Halász.

Kohouti se dokázali otřepat z prvního nepříliš vydařeného vystoupení v letošní extraligové baráži a porazili Mladou Boleslav, která byla po deklasování Kladna v zápase považována za velkého favorita. Mora se ale těmto papírovým předpokladům dokázala vzepřít a díky nebojácnému výkonu veze z ledu Bruslařů tři body za vítězství 3:2.

⇒ Brankář Tomáš Halász

Velký podíl na výhře proti Mladé Boleslavi měl gólman Halász, jenž se v brankovišti Mory ukázal po dlouhé době. „Byl to dost těžký zápas. Po Chomutovu jsme se v šatně řekli dost tvrdá slova, protože výkon, který jsme tam předvedli, neodpovídal tomu, na co máme. A proti Boleslavi to bylo vidět. I když jsme toho místy měli plné kecky, protože domácí měli hodně přesilovek, hráli jsme obětavě, a i proto si myslím, že se štěstí přiklonilo na naši stranu a ukopali jsme to,“ pochvaloval si Halász.

Boleslavští připravili „Hallymu“ pořádnou porci práce. Šlo na něj celkem 42 ran, slovenský brankář pustil jen dvě z nich. „Bylo dobré, že domácí měli více střel, mohl jsem se tak do toho rychleji dostat. Nabral jsem, nechci říct ztracené sebevědomí, ale takovou tu sebejistotu. I před zápasem jsme se na to dobře psychicky připravil, protože jsem věděl dopředu, že budu chytat. Jestli mám říct pravdu, třetí třetinu jsem toho měl opravdu plné kecky, dostával jsem i křeče, ale chválabohu. Byl to od nás perfektní a velmi obětavý výkon,“ poodkryl své pocity.

Rozhodující chvíle přišly ve druhé části. Bruslaři se sice dostali dovedení, Mora však dokázala během několika málo minut pokořit Valenta v domácí kleci třikrát. Svůj náskok si ve zbytku duelu dokázali Kohouti pohlídat.

„Myslím si, že to rozhodlo. Když dali gól, asi si mysleli, že se poskládáme a že to urvou. Měli navíc dost přesilovek i optický tlak. Ale chválabohu jsme dali tři krásné góly, které jsme už dlouho nedali. Proti Jihlavě jsme to tam pokaždé nějak doplácali, ale teď? Bum, dva góly do prázdné a jedna individuální akce. Prostě perfektní!“

Statistiky Tomáše Halásze proti Ml. Boleslavi

Střely proti: 42

Počet zákroků: 40

Počet ink. branek 2

Úspěšnost zákroků: 95,24 %

V době, kdy Olomouc stále držela dvoubrankový náskok, se rodák z Košic blýskl parádním semaforem. Sám poznamenal, že si na něj opravdu věřil. „Nevím proč, možná, že to bylo průběhem utkání, ale byl jsem si na 300 % jistý, že to vystřelí přesně tam. Naštěstí to vyšlo a já jsem to chytil,“ popisoval svůj výtečný zákrok.

Velké šance se podařilo Halászovi lapit, paradoxně ale inkasoval smolnou branku, kdy se v brankovišti Mory nejlépe zorientoval domácí Pabiška a ze spleti bruslí dokázal dostat kotouč do sítě. „Byla to trochu smůla, jejich bek si sjel a vystřelil, já jsem to vyrazil a následně jsem ztratil na chvíli puk z dohledu. Neměl jsem ‚šajnu‘, kde je. Tři jsme do sebe najednou nějak narazili, najednou se podívám a puk je v brance. Škoda, ale hlavní je, že máme tři body,“ řekl rázně muž s číslem 1.

Poté, co se Mladá Boleslav dostala Olomouci na dostřel, bylo před Halászem pořádně horko. Žádný z pokusů svěřenců kouče Františka Výborného si ale cestu za záda brankáře Kohoutů nenašel. „Byli v laufu, byli na koni. Ale jak už jsem říkal, hráli jsme hodně obětavě, dost střel pochytali spoluhráči, co nepochytali, jsem chytil já. Někdy to bylo i o štěstí, to ale k hokeji patří.“

⇒ BK Mladá Boleslav

Olomoučtí si tak po vydřeném vítězství připsali do tabulky extraligové baráže první body, a to rovnou tři. Mora se tak bodově vyrovnala právě Mladoboleslavským a aktuálně drží třetí příčku. „Výhra je dobrá i z toho důvodu, že pokud by ‚Bolka‘ proti nám vyhrála, nahrála by si nad ostatními mužstvy už nějaký náskok. Akorát ‚Chomáč‘ má teď víc bodů než ostatní, jinak je to tam ale nakopané na sobě,“ konstatoval majitel osmi čistých kont ze základní části první ligy.

Závěrem se Tomáš Halász ohlédl i za tím, že vzájemné souboje se Středočechy mají zajímavý náboj, protože se oba protivníci velice dobře znají z druhé nejvyšší soutěže. „Možná to vyplývá i z toho, že jsme spolu hráli čtyři zápasy v základní části první ligy. Dvakrát jsme vyhráli, dvakrát jsme prohráli. Když vezmu Chomutov nebo Kladno, nechci říct, že to je pro ně velká neznámá, můžou si sehnat nějaká videa, ale na ledě je to vždy jiné. A proto si myslím, že když se známe z ligy, jsme pro ně velký soupeř,“ tvrdil třiadvacetiletý brankář.