Vybrané olomoucké zápasy této sezony: Díl druhý

Daniel Fekets
O L O M O U C – V minulém vydání vybraných sezonních zápasů jsme našli pět nejzajímavějších vystoupení olomouckého celku v první polovině sezony, které stály za připomenutí. Druhá část sezony byla výsledkově i herně daleko lepší. Olomoučtí příznivci se v ní mohli radovat ze 43 získaných bodů, tento počin Hanáky vyšvihl na konečnou sedmou příčku po základní části. V druhém díle vybraných zápasu se zaměříme na gólové hody ve Zlíně i přesto, že svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka tento duel prohráli, nebo na nájezdové drama v Třinci. Chybět nebude ani domácí výhra se Spartou, druhé vítězství v Karlových Varech a zdolání kladenských Rytířů před vyprodanou plecharénou.

Zlín – Olomouc 8:6 (29. kolo) – Ani šest vstřelených branek ve Zlíně na body nestačilo, utkání se však zapsalo do dějin (22.12.)

V našem souhrnu vybraných zápasů se poprvé a naposledy objevuje porážka olomouckého týmu. Utkání, které se odehrálo dva dny před Štědrým dnem, však stojí za připomenutí. V zápase 29. kola ve Zlíně totiž padlo 14 branek, což je pátý nejlepší počin v historii české extraligy. Za posledních 23 let se diváci v určitém zápase jen jedinkrát dočkali více než čtrnácti branek, a to v utkání mezi Spartou a Třincem (12:3) v lednu 2017. Olomoucký klubový rekord ale překonán nebyl, ten dodnes drží remíza 8:8 na ledě pražské Sparty ze sezony 1996/1997.

Střetnutí ve Zlíně začalo dle not družiny Zdeňka Motáka a Jana Tomajka. Kohouti dali dvě branky už v úvodních pěti minutách zápasu. Ševci však v rozmezí 9. až 25. minuty dokázali skóre otočit. Olomouc se ale nevzdala a po konci druhé periody svítil na světelné tabuli stav 4:4. Utkání bylo poznamenáno vysokým počtem trestných minut. Jen ve druhé části hry totiž rozhodčí rozdali 10 menších trestů, takže v rovnovážném počtu hráčů na ledě se hrálo jen zřídka. Přestože po osmnácti vteřinách třetí třetiny poslal Hanáky do opětovného vedení Petr Kolouch, tak zbytek duelu už patřil Beranům. Branky Kubiše, Fryšary a Fořta utkání zvrátily i přesto, že v závěru ještě snižoval Pavel Musil. Výhru si poté Zlín ještě jednou pojistil gólem do prázdné branky.

Útočník Lukáš Nahodil v souboji se zlínským Pavlem Sedláčkem

Třinec – Olomouc 2:3 po nájezdech (36. kolo) – Nájezdovou kovbojku v Třinci rozsekl v deváté sérii Zbyněk Irgl (12.1.)

Olomouc si po prohře ve Zlíně poradila s Karlovými Vary, ale následných pět zápasů čekala na další plný bodový zisk. Utkání v třinecké Werk Areně sice tři body do olomoucké kabiny také nepřineslo, ovšem dva body na ledě úřadujícího mistra měly cenu zlata.

Třinec se ujal vedení celkem brzy. Už ve třetí minutě se trefil útočník Erik Hrňa do sítě svého bývalého klubu, v němž odehrál 24 zápasů s bilancí 23 kanadských bodů. Vyrovnání přišlo v polovině třetiny. Skvěle fungující formace Klimek – Nahodil – Musil si připsala další plusové body. Posledně jmenovaný hráč totiž využil pobídky Lukáše Klimka a zavěsil. Ve druhé třetině Ocelářům vrátil vedení bývalý útočník Colorada Wojciech Wolski, avšak Hanáci znovu kontrovali. Ve 27. minutě srovnal Jan Jaroměřský a v následujících osmatřiceti minutách už gól nepadl. Na řadu tak přišla nájezdová loterie. Třinec v prvních třech sériích hned dvakrát smazal gólový náskok celku z Hané. Další góly na obou stranách padly až v sedmé sérii, takže téměř Shakespearovské drama neuvěřitelným způsobem gradovalo. V deváté sérii vše uzavřel Zbyněk Irgl. Jelikož Olomouc jela v té době až jako druhá v pořadí, tak bylo rozhodnuto.

Nájezdovou detektivku v Třinci rozhodl Zbyněk Irgl

Olomouc – Sparta 4:1 (39. kolo) – Skvělá první třetina pomohla zlomit odpor Pražanů (24.1.)

Po vybojované výhře v Třinci následovalo utkání v Pardubicích, které skončilo vítězstvím Dynama taktéž po nájezdech. Olomouc se poté dostala na vítěznou vlnu domácím soubojem s Hradcem Králové a následným důležitým tříbodovým ziskem v Litvínově. Body z těchto dvou zápasů Hanáci chtěli potvrdit také doma se Spartou.

Do mrazivé olomoucké plecharény zavítalo téměř 5000 diváků. Drtivá většina z nich se během první třetiny pořádně rozehřála, neboť náskok Hanáků byl už tříbrankový. Ideální první dvacetiminutovka byla potvrzena góly Jana Káni, Rostislava Olesze a Lukáše Klimka. Pražané se sice v následujícím průběhu oklepali, ale Branislav Konrád v olomoucké kleci podal další skvělý výkon. Šanci na body hostům obnovil necelých 12 minut před koncem řádné hrací doby Robert Říčka, ale obránce Jan Jaroměřský ještě jednou trefou dokázal výhru olomouckého celku zpečetit. Hanáci tak potvrdili body z minulých zápasů a po velmi dobrém výkonu zaslouženě zvítězili 4:1.

Radující se Rostislav Olesz po brance do sítě Sparty

K. Vary – Olomouc 2:4 (43. kolo) – Hanáci vyloupili Karlovy Vary také podruhé v sezoně. Soupeř nezareagoval na drtivý nástup (2.2.)

Po výhře nad Spartou následovalo utkání s Vítkovicemi, které zahájilo čtvrtou čtvrtinu základní části. Ridera v tomto klání sice vedla už o tři góly, ale Hanáci se nevzdali. S ostravským týmem ve třetí třetině dokázali vyrovnat, ale v nájezdech padli. Poté následovala porážka 0:3 v Mladé Boleslavi a domácí výhra 3:1 nad Zlínem. 43. kolo Hanáky poslalo na dalekou cestu do Karlových Varů, kde v předchozím klání dokázali vyhrát.

Průběh střetnutí na západě Čech velice nápadně připomínal domácí duel se Spartou. Kohouti v první třetině vsítili tři góly a přesně je napěchovali do deseti minut v rozmezí 5. až 15. minuty. David Ostřížek, Vilém Burian a Jan Knotek se zapsali do listiny střelců. Karlovým Varům první třetina vůbec nevyšla, což potvrzuje fakt, že Branislav Konrád zasahoval jen pětkrát. Olomoucký gólový uragán byl zastaven ve druhé třetině. Branky Martina Rohana a Tomáše Rachůnka vrátily Energii do utkání. Ve třetí třetině Hanáky podržel Branislav Konrád, který v této části hry čelil čtrnácti střelám soupeře. Čtrnáct sekund před závěrečnou sirénou trefil prázdnou branku Pavel Musil. Olomouc tak z venkovních kluzišť přivezla další důležité tři body. V tu dobu jich na cizích stadionech uhrála ve 22 zápasech už 31.

Jednu z branek do sítě Energie vstřelil také Pavel Musil

Olomouc – Kladno 4:0 (45. kolo) – Tentokrát už Kladno poraženo. Vyprodaná plecharéna sledovala olomouckou dominanci (14.2.)

Jelikož 44. kolo Hanáci v Pardubicích předehrávali už v lednu, tak po utkání v Karlových Varech následovala hned dvanáctidenní zápasová přestávka. Zimní stadion v Olomouci byl při utkání s Kladnem bezpodmínečně vyprodán. Diváky na tribuny přilákala vzrůstající forma kohoutů a pochopitelně také příjezd Rytířů v čele s Jaromírem Jágrem.

Utkání začalo svižně. Úvodní gól padl v 7. minutě z hole Davida Ostřížka. Neuběhlo ani dalších pět minut a kladenský brankář Lukáš Cikánek byl překonán podruhé, tentokrát zavěsil Zbyněk Irgl. V následujících dvou třetinách přidali kohouti vždy po jedné brance. Na trefu Jana Jaroměřského navázal Vilém Burian. Suverénní výkon Hanáků diváky rozhodně potěšil. Naopak kladenský tým pokračoval v nelichotivé sérii, která čítala už osm proher v řadě. Postupný pád tabulkou v podání Rytířů nakonec znamenal, že anabáze středočeského celku v extralize trvala jen rok. Kladno nakonec z nejvyšší soutěže sestoupilo.