Vyhnout se baráži je stále základ, říká Pavel Patera

Michal Sobecký
O L O M O U C - Je nejstarším hráčem Olomouce a jedním ze čtyř stále hrajících olympioniků z Nagana. Nyní jsou však určitě myšlenky třiačtyřicetiletého útočníka Pavla Patery daleko od země vycházejícího slunce. V Olomouci. Zdejší Kohouti totiž s ním jako kapitánem v čele zatím udivují výsledky a rozhodně se na nich zatím neprojevuje nováčkovská daň. Jak tuto skutečnost hodnotí kapitán? Je i pro něj postavení Kohoutů v tabulce překvapením? A sleduje i nadále prvoligové Kladno, ve kterém načal svou úspěšnou kariéru a kde byl posledních osm sezón kapitánem? Dozvíte se dále!

Kohouti se zatím nachází na sedmé pozici, navíc se ve středu tabulky dlouhodobě drží. Překvapuje tato skutečnost Pavla Pateru, který olomoucké bojovníky vede do duelů? „Já myslím, že to překvapilo každého. Každý nás asi tipoval na dvě poslední místa, a proto jsme do toho šli s pokorou. A chceme i dál. Jsme teď sice na krásném místě a vážíme si toho, ale tabulka je strašně vyrovnaná. Nepovede se pár zápasů, jde se tabulkou dolů a naopak, “ připomíná Pavel Patera. „Všichni jsou maximálně spokojení. Musíme ale šlapat dál, “ burcuje.

Původním cílem před začátkem sezóny bylo pro Olomouc vyhnutí se baráži. Jenže zatím se Olomoučtí drží od barážových příček daleko a za šestadvacet utkání si připsali osmatřicet bodů. Kapitán Kohoutů však zůstává nohama na zemi a ambice svého týmu se snaží trochu krotit. „Teď jsou všichni namlsaní. Přední ale je vyhnout se baráži. Ten cíl by měl zůstat, protože jsme aktuálně šest, sedm bodů od baráže. Samozřejmě, cokoli jiného než boj o udržení bude super, “ zůstává skromný třiačtyřicetiletý olympionik. Doufá, že hráči udrží klid a nezačnou panikařit.

Kohoutům k současnému postavení pomohly také poslední dva zápasy, v nichž si nejdříve poradili s Hradcem Králové a poté s Karlovými Vary. První ze jmenovaných zápasů navíc někteří hráči, včetně například Tomáše Houdka, označili za jedno z nejlépe sehraných v probíhající sezóně. Dvojici vítězných utkání však předcházely hned tři, ve kterých se Hanákům zase tolik nedařilo. Podle Pavla Patery však tým nic zásadního nezměnil.

„Skutečně ne. Myslím si, že ani ty prohrané zápasy nebyly odehrané špatně. Jediný zápas, který se nám tolik nepovedl, byl s Boleslaví, takže ani nebylo moc potřeba něco příliš měnit,“ zmiňuje utkání, během něhož Olomoučtí podruhé v sezóně Škodovce podlehli. I to potvrzuje Paterova slova o vyrovnanosti tabulky. Přestože se totiž Mladá Boleslav nachází v tabulce hned za Olomoucí, té se zatím na druhého z nováčků zkrátka nedaří.

Útočník Pavel Patera

Podle kapitána Kohoutů zatím díky vyrovnané tabulce a pozici nováčka mužstvu nechybí motivace. A to ani proti týmům, kterým se teď tolik nedaří. Nějaké podcenění podle něj nehrozí ani v pátečním zápase se Slavií, která před časem přestala sbírat body a v minulém kole dostala od Brna šest branek. „Pokud si pamatuji, tak je za námi Slavie o sedm bodů. Stačí, když vyhraje zápas a jsme na tom téměř stejně. Vůbec to tedy neberu tak, že by třeba Slavie byla nějaký slabší tým, a myslím si, že to tak nebere nikdo. Navíc poslední Zlín je obhajující mistr. Není slabý tým. Takže se budu opakovat, ale je potřeba jít do toho s pokorou,“ zdůrazňuje olomoucká desítka.

Pomalejší rozjezd Kladna? Hrálo pořád venku a ne zase tak hrozně

Pavel Patera se také vyjádřil k novému metru rozhodčích. Ten sklízí kritiku fanoušků i hráčů, najdou se však také hlasy, které přísnější posuzování a častější vylučování vítají. Do kterého tábora patří olomoucký harcovník? „Je pravda, že pokud kluci vyjedou někam s reprezentací, tak se píská obdobně. Musí se tomu přizpůsobit. Důležité je, aby se tento trend udržoval pořád. Samozřejmě je to teď takové rozkouskované, ale potom reprezentace vyjede ven, jsme vylučovaní a divíme se tomu,“ říká k novince.

Na závěr rozhovoru se olomoucký kapitán zamyslel nad Kladnem, kde působil značnou své kariéry a navíc týmem, jehož je odchovanec. „Sleduji jak extraligu, tak první ligu. Tedy i Kladno. Jejich vzestup v posledních kolech mě zase tolik nepřekvapil. Předtím hráli pořád venku a ani tehdy nezískávali zase tak málo bodů. Teď mají zase opravený stadion a řadu zápasů na něm. To se na současné formě podle mě hodně podepisuje, “ myslí si Pavel Patera.