Vyhrocený závěr pátého duelu: Endál dostal na budku, Novák vyhrožoval

Ondřej Kubát
O L O M O U C - Havlíčkův Brod předvedl na Hané další trapné vystoupení. Frustrovaní hosté totiž nezvládli závěr pátého čtvrtfinále a místo hokeje v poslední desetiminutovce už jen provokovali. Tvrdě ovšem narazili. Lukáše Endála nejprve plexisklem prohodil Janáček, sedm a půl minuty před sirénou mu rukavice zblízka ukázal Jiří Ondrušek.

Vzpomínáte si na předkolo před dvěma lety? Havlíčkův Brod ve druhém utkání v Olomouci neunesl závěr, jeho hráči neustále faulovali a trenér Novák dokonce na pár okamžiků opustil se svým týmem střídačku.

Páté čtvrtfinále v letošní sezóně nabídlo ze strany Rebelů podobně trapné představení. Hosté totiž neunesli fakt, že prohrávají o tři branky, a už jen nečistě dohrávali souboje. Jen ve třetí části nasbírali devět menších trestů a Mora si tak v klidu došla pro vítězství v poměru 4:0.

Třetí část však oba týmy okořenily některými pikantnostmi. Dvanáct minut před koncem totiž narazil Janáček Endála na mantinel tak tvrdě, že nevydrželo plexisklo. „Prostě jsem ho dohrával a mantinel praskl,“ popisoval Janáček. „Ještě se mi to v kariéře nepovedlo,“ smál se.

Ondrušek dal Endálovi co proto

V čase 52:39 se pak do sebe v rohu kluziště pustili obránce Ondrušek a útočník Endál. „Odehrál jsem puk a on stál pět metrů ode mě. Přesto dojel až ke mně a chtěl mě narazit,“ vrátil se k vypjatému momentu olomoucký bek.

⇒ Jiří Ondrušek

„Chvíli jsem přemýšlel, jestli má cenu se s ním vůbec stresovat. Když jsem si pak ale vzpomněl, jak Endál ve třetím zápase v Brodu vletěl zezadu na Šturcíka (Romana Szturce) a chtěl se rvát vteřinu před koncem, tak jsem si to rozmyslel taky a už to bylo,“ podotkl.

A Ondrušek si nevedl vůbec špatně. Endálovi dal pěkně za vyučenou, za což sklidil bouřlivý potlesk tribun. „Věděl jsem, že na trestnou stejně půjdu, takže ještě jednu jsem mu chtěl dát. Když už ten trest vyfasuji, tak ať je aspoň za něco,“ uvedl.

„Dal jsem mu jednu ránu hned v úvodu, pak už se ale kryl, navíc mě držel rozhodčí, takže to moc nešlo. Snad si to bude pamatovat,“ dodal mladý obránce Mory.

Bitky v českém hokeji příliš k vidění nejsou. Rozhodčí úzkoprse zabraňují konfliktům hned v zárodku a fanouškům příliš zábavy nedopřejí. I Ondrušek si tak dával pozor, aby zbytečně neoslabil své mužstvo. „Bylo by zbytečné shazovat rukavice, to bych pak dostal větší trest, následně se to sčítá a mohl bych třeba v příštím zápase stát,“ prozradil.

Tým z Vysočiny už následně jen fauloval a ani jinak velice klidný a nekonfliktní trenér Tomajko si na pozápasové tiskové konferenci nebral servítky. „Ze strany Havlíčkova Brodu to byla prasárna.“ A podobný názor měl i Jiří Ondrušek. „Soupeř se už snažil jen něco vyprovokovat. My jsme se ale snažili být v klidu a nepřistoupit na to.“

Novák: Čeká vás pravé rebelské peklo, přeberte si to, jak chcete

Trenér Petr Novák pak po utkání doslova soptil. „Snažili jsme se hrát fair play, ale když našemu brankáři někdo do očí svítí laserem a na našeho nejlepšího hráče jsou ve dvou zápasech tři unfair zákroky, tak bohužel musím říct, že Olomouc teď bude čekat peklo, pravé rebelské peklo,“ vyhrožoval.

⇒ Petr Novák

„Pondělní zápas urveme všemi možnými prostředky a už se sem nevrátíme. Třetí třetina z naší strany nebyla fair play, ale my to nezačali. My jsme nesvítili našemu gólmanovi do očí laserem, my jsme si neudělali tři likvidační fauly na Vondráčka. A jestliže to někomu prochází, tak se podle toho zařídíme. Říkám vám jen jedno, vás bude čekat pravé rebelské peklo,“ dodal Novák.

Hráči Mory se však nebojí a budou se snažit vybojovat sedmé pokračování. „Dokud jim půjde o výsledek, budou hrát hokej,“ je přesvědčený Ondrušek. „Strašit může jak chce, my se ale nebojíme,“ dodal závěrem.

A to ještě trenér Novák zapomněl zmínit situaci bezprostředně po utkání, kdy generální manažer Rebelů Augustin Žák přišel až k rozhodčím na led a důrazně jim něco vysvětloval. I takovým způsobem se zřejmě bojuje o semifinále...

FOTO: Zdeněk Polák