Za stavu 2:2 se čtvrtfinálová série vrací na západ Čech

Kristýna Nováková
Čtvrtfinálová série mezi Olomoucí a Plzní se opět stěhuje na západ Čech. V úvodních domácích dvouzápasech si každý tým připsal po dvou výhrách, takže je stav série srovnaný na 2:2. Komu ze soupeřů se v pátém zápase podaří urvat mečbol? Bitva mezi Kohouty a Indiány začne v úterý 26. 3. od 17 hodin v Home Monitoring Aréně.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Vilém Burian

Z Plzně se stává takový tradiční olomoucký soupeř pro play off. Od svého postupu do extraligy v roce 2014 se Kohouti s Indiány střetávají už potřetí. Letošní série však zatím působí nejvyrovnaněji. Po čtyřech zápasech je stav nerozhodný 2:2. „Série je jiná v tom, že je to po 4 zápasech 2:2,“ odpověděl Vilém Burian s úsměvem na dotaz, v čem je letošní série odlišná od té loňské. „Minulý rok tam také byly vyrovnané zápasy, kromě toho posledního vždycky rozhodoval jeden gól. Rozdíl je asi v tom, že jsme teď ty vyrovnané zápasy dokázali urvat v náš prospěch,“ přemýšlel.

„Určitě jsme si na tu sérii věřili. S Plzní jsme měli v základní části dobré zápasy, takže jsme věřili, že na to navážeme,“ řekl třicetiletý útočník. „První zápas nás určitě probral. Nebylo to podle našich představ a něco jsme si k tomu řekli a od druhého zápasu jsme se začali probouzet, začali jsme hrát ten hokej, který chceme hrát a přineslo nám to dvě výhry,“ dodal.

⇒ Útočník Vilém Burian

Dva zápasy se musely rozhodovat až v prodloužení, a přestože měli Kohouti vinou řady zranění velmi náročnou sezónu, podle sympatického forvarda jsou na tom se silami dobře. „Myslím, že sil máme dost. Teď máme dva dny, kdy můžeme další síly načerpat a zítra tam, doufám, půjdeme všichni v plné síle,“ věří před úterním zápasem na západě Čech. „Myslím, že když je to takhle vyrovnané a cítíme tu sílu týmu a cítíme, že máme na to postoupit, každý do toho dáme všechno a určitě se vyšťavíme a budeme chtít vyhrát. Každého tohle žene dopředu.“

Jedním z důvodů, proč papírové předpoklady vzaly za své a Olomouci v sérii hraje nad očekávání je i fakt, že se jí daří hlídat hvězdné duo Gulaš-Kovář. „Mají tam víc šikovných hráčů – Kovář s Gulašem jsou extrémně šikovní na puku a mají velmi nebezpečné přesilovky. Víme o nich a snažíme se jim to co nejvíce znepříjemnit,“ prohlásil Burian.

Zatímco v pátek a v sobotu si Hanáci užívali parádní atmosféru vyprodané plecharény, v úterý zamíří do jámy lvové. „Atmosféra je znát, samozřejmě si to uvědomíme spíš doma, kde nás celý stadion žene dopředu. Fanoušci tady vytvořili skvělou atmosféru a hnali nás dopředu,“ chválilo si křídlo druhé formace Kohoutů.

Z KABINY SOUPEŘE: Z Olomouce si Škoda odvezla jedno vítězství

Série mezi Olomoucí a Plzní je mezi čtvrtfinálovým měřením sil zatím tou nejvyrovnanější. Tomu se vymyká pouze první zápas, ve kterém Indiáni rozstříleli Olomouc 8:1. Kdekdo si po takové kanonádě říkal, že ofenzivní síla Západočechů Hanáky sfoukne jako nic. Jenže parta kolem kapitána Martina Vyrůbalíka se jen tak nedala. Ve druhém zápase na ledě soupeře se jim podařilo smazat dvoubrankové manko a v prodloužení se díky trefě Miroslava Holce radovali z vítězství právě červenobílí.

Poté se série přesunula na Moravu a také zde viděli diváci napínavou podívanou. Třetí zápas se nesl trochu v duchu toho druhého, jen s tím rozdílem, že tentokrát si dvoubrankové vedení vypracovali Hanáci. Plzni se však podařilo vyrovnat a zápas dospěl do prodloužení. V něm se opět radovali Kohouti, které mohutně podporovala vyprodaná plecharéna. Šťastným střelcem se tentokrát stal Aleš Jergl.

Ve čtvrtém utkání série se na gól čekalo až do třetí třetiny, ačkoli šance byly na obou stranách. Změna skóre přišla ve 42. minutě, kdy Plzeň udeřila ve 4minutové přesilovce. Devět minut před koncem třetí třetiny pak Petr Straka zvyšoval na 0:2. Tým trenérského dua Tomajko-Moták ale nesložil zbraně a koncovku zápasu ještě velmi zdramatizoval, nakonec to ale na vítězství nestačilo a Západočeši tak srovnali stav série na 2:2.

Nejproduktivnějším hráčem Západočechů je Vojtěch Němec, který zaznamenal 5 bodů za 3 branky a 2 asistence. Třiatřicetiletý útočník je také zároveň nejlepším střelcem týmu. Nejlepší statistiku +/- má Miroslav Indrák (+4). Velkou oporou týmu je také brankář Dominik Frodl, jehož úspěšnost zákroků se zastavila na velmi solidních 93, 38 %, to ho ve statistikách playoff řadí na páté místo jen těsně před olomouckého Branislava Konráda (93, 20 %).