Jak bude příští dva měsíce probíhat suchá příprava?

Hráči se měli individuálním způsobem připravovat už poslední týden v dubnu. Teď už jedeme naostro ve dvou čtyřtýdenních blocích. To znamená, že budeme trénovat do konce května, pak týden individuální přípravu a další čtyři týdny zase společnou. Na začátku července uděláme třítýdenní „volno“ – zase jakousi individuální přípravu. Kolem dvacátého července bychom měli jít na lékařské prohlídky a testy. Šestadvacátého července začne období, kdy půjdeme na led a budeme už hrát přípravné utkání. V těchto blocích bychom se měli pohybovat až do začátku soutěže, což by mělo být desátého září.

⇒ Trenér Zdeněk Moták
Proč jste se rozhodl vložit tam bloky individuální přípravy?

Je to jakási regenerace organismu. Hráči dostanou v těch čtyřech týdnech dostatečně zabrat a v té týdenní pauze by si měli hráči užít jakéhosi odpočinku a vydechnout si. Chceme jim dát týden takového „volna“ na individuální přípravu, kterou by si mohli realizovat sami a pak do toho zase znovu vletíme. Je to něco nového, jiného, ale myslíme si, že by to mohlo prospět.

Máte v plánu ještě nějakou jinou změnu v přípravě proti předchozím sezónám?

Nemyslím si. Bude to víceméně stejné. Neděláme extrémní změny, ale vždy by tam nějaká mírná změna měla nastat, abychom na to dokázali navázat třeba ještě v dalších přípravách. Vždycky se potřebujete zlepšovat a dělat to lépe.

Kuba Jarolím říkal, že v průběhu sezóny nebylo moc prostoru na kondiční tréninky. Bude na ně více prostoru teď, během suché přípravy?

Během toho přípravného období určitě. To je právě o té kondici, o ničem jiném. V tom „závodním období“ se kondice musí dělat určitým způsobem. On by asi chtěl, aby k tomu dostal větší prostor, ale sezóna byla tak našlapaná zápasy, že se nedalo nic moc jiného dělat. Jestliže nevznikne nic jiného, bude se normálně hrát a normálně trénovat, byl by tam další prostor pro kondiční tréninky. Ale nejsme atleti, cyklisti, ani vzpěrači. Jsme hokejisté a chtěli bychom to rozvíjet hlavně na ledě.

Zase #VšeciSpolu!🤩 Dneškem nám začala příprava na novou sezonu 💪 Veškeré fotky od 📷 Aleny Zapletalové najdete na našem webu.

Zveřejnil(a) HC Olomouc dne Pondělí 3. května 2021

Máte nějaké poznatky z loňské sezóny? V té to bylo, co se týče suché přípravy, trochu jiné kvůli koronaviru.

Pamatuji si, že loni jsme nemohli trénovat vůbec. Pak víceméně jen ve skupinkách, do kterých jsme se museli rozdělit. Teď je to v podstatě stejné. Nám se to ale osvědčilo. Kuba (Jarolím) má šest až osm lidí ve své skupině. S těma se nám určitě pracuje lépe. To je hlavní poznatek. Máme více času na každého hráče. Ač jsme v kolektivu, tak je ta příprava individualizovaná, protože je každé tělo jiné. Máme tady mladé hráče, kteří potřebují něco jiného než starší. Každý potřebuje individuální přístup. Každý by navíc měl znát své tělo a umět ho ovládat. Měřit si tepy a kontrolovat ho po každém tréninku. Vážit se, dodržovat správný jídelníček a pitný režim. Mít dostatek spánku a regenerace. Takové věci bychom do hráčů chtěli dostat. Takže ač je příprava společná, chtěli bychom, aby byla šitá na míru každému hráči. Pravděpodobně se to nepodaří úplně, ale čím více to bude individuální, tím lépe.

Jak jste si užil zhruba měsíc volna?

Nic moc. Všechno zavřené, okres, kraj… Pořád na puse rouška. Sem tam jsem alespoň podnikl nějaký výlet do hor, ale stejně bylo pořád špatné počasí, takže toho moc dělat nešlo.

Jaké jsou očekávání od Dalibora Řezníčka a navrátilce Alexe Rašnera?

Alex si o pozvánku sem a další smlouvu výrazně řekl v play-off. Jeho působení v něm bylo poměrně dobré. Není to ale jen o play-off, ale o celé sezóně. O hře a herním projevu. Budeme ho nadále sledovat, jsem na něj hodně zvědav. Byl bych rád, kdyby byl zdravotně v pořádku. Když tu byl minule, před pár lety v srpnu na přípravě, byl zraněný a nemohl asi předvést úplně vše, co dokáže. Takže bych byl rád, kdyby byl zdravý a pak předvedl na ledě to, co teď natrénuje. Přeji mu hodně štěstí.

Dalibor Řezníček by pro nás měl být posilou. Ve Zlíně měl dobré čísla, vysoký ice time. Dokázal hrát v obou přesilových situacích – přesilovce i oslabení. Brali jsme ho proto, aby nám vyztužil a posílil obranu. Očekávání jsou tedy velké, ale samozřejmě bude záležet na něm.

Co říkáte k návratu Tomáše Černého? V play-off za Jihlavu nyní patřil k nejlepším bekům…

On už podával velice kvalitní výkony v minulé sezóně, když za nás přišel hrát. Pro nás je taky dobrá zpráva to, že když jsme ho využívali, nebáli jsme se ho nasazovat. A to i do situací v oslabení. To trenér potřebuje, aby hráč nebyl na ledě vidět jen v určitých momentech, ale aby výkonnost byla konstantní, kvalitní a dobrá. To on předvedl. Myslím si, že v Jihlavě odvedl kus kvalitní a dobré práce. A já jsem rád, že ho tu můžeme přivítat zpátky a že on nám tu obranu zase zpěvní. Kvalita v obraně bude určitě vyšší, než v byla v loňském roce.

Připravuje se z mladších hráčů například Matěj Kořenek?

Je tady, do přípravy jsme ho vzali. Je to náš hráč, chceme jeho vývoj mít pod kontrolou. Záleží hlavně na něm, jestli si řekne o místo v kádru.

Soupiska HC Olomouc (aktuální k datu 3. 5. 2021)

Brankáři:

Branislav Konrád, Jan Lukáš, Jan Špunar

Obránci:

Tomáš Dujsík, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Adam Rutar, David Škůrek, Jan Švrček, Tomáš Valenta, Dalibor Řezníček , Tomáš Černý, Šimon Groch

Útočníci:

Jan Bambula, Vilém Burian, Tobiáš Handl, Jan Káňa, Lukáš Klimek, Jan Knotek, Petr Kolouch, Lukáš Kucsera, Michal Kunc, Joshua James Mácha, Lukáš Nahodil, Jakub Navrátil, Rostislav Olesz, David Ostřížek, Petr Strapáč, Matěj Tomajko, Vojtěch Tomeček, Matěj Kořenek, Daniel Ministr

#VšeciSpolu