Žigárdy: I kdyby vjel na led parník, neodradí nás to od touhy po výhře

Luděk Stránský
O L O M O U C - Splnili očekávání klubového vedení i fanoušků. Hokejisté Mory postoupili přes Benátky nad Jizerou do semifinále play-off první hokejové ligy, v kterém poměří síly s chomutovskými Piráty. A v posledním rozhodujícím duelu se na zmaření benáteckých nadějí podílel také gólman Štefan Žigárdy. „My jsme chtěli postoupit víc, to rozhodlo. A na Chomutov máme sil dost,“ říká.

Čtvrtfinále vyřazovacích bojů nebylo pro Kohouty procházkou růžovým sadem. Benátky nad Jizerou byly houževnatým soupeřem a celou sérii dokázaly dovést až do sedmého zápasu. V něm ovšem dominovali domácí Hanáci a po výhře 5:3 postupují do semifinále.

„Je to skvělý pocit, úžasný. Velká úleva,“ shrnul stručně své myšlenky po zápase sedmadvacetiletý gólman Mory Štefan Žigárdy.

A kámen ze srdce nespadl jen Žigárdymu, ale všem příznivcům olomouckého hokeje. Protože sedmý zápas může být občas velká loterie a hráči obou mužstev jsou obrovsky nabuzeni. Potvrdil to i olomoucký muž v masce.

⇒ Štefan Žigárdy

„Žádnou zvláštní motivaci jsme nepotřebovali, sedmý zápas je motivace sama o sobě. My jsme to dneska chtěli moc vyhrát a věřili jsme si, že to dokážeme. Chtěli jsme hrát od začátku do konce. I kdyby na led vyjel parník nebo ho fanoušci zasypali světlicemi, tak nás to neodradí od touhy po výhře,“ líčil s úsměvem Žigárdy.

Zkušený brankář také vyvrací, že by se v hanácké kabině objevily před zápasem černé myšlenky. „Já jsem tak určitě nemyslel. A co jsem viděl v kabině před zápasem, tak nikdo nesýčkoval, že bychom mohli skončit a podobně. Právě naopak, všichni chtěli vyhrát. To byl rozdíl oproti minulým zápasům, kdy jsme trochu usnuli, ale dnes jsme do toho dali všechno,“ přemítal gólman s číslem 48.

V posledním sedmém zápase měli Kohouti lepší vstup do utkání a po deseti minutách vedli už o dvě branky. „Je to jednodušší zápas, když se hned dají góly. Ale bylo vidět, že i když jsme dostali gól, tak jsme pořád měli hlavu nahoře, že nás to nesráželo jako v minulých zápasech. Jen doufám, že nám to vydrží,“ přeje si Žigárdy.

Oblíbenec hanáckých fanoušků podržel v rozhodujícím utkání svůj tým, smůlu si vybral ve druhé třetině, kdy první gól Benátek byl připsán na jeho vrub. „Špatně jsem to vyrazil, protože mě puk obletěl a já už myslel, že padá do brány. Sice to padlo vedle, ale pak přišla dorážka. Takže to byl spíš takový smolný gól,“ popisoval Žigárdy.

Pro Žigárdyho byla série s Benátkami jako na houpačce. V prvních dvou zápasech chytal, poté ho v brance vystřídal Libor Kašík. Žigárdy se do hry vrátil až v posledních dvou duelech. „Vidím to asi takto: vyhodí mě hlavním vchodem a já se vrátím zadním. A to je naše práce. Když je potřeba, tak jdeme do brány,“ usmíval se olomoucký gólman.

Program semifinále

1. zápas: úterý 13. března v 17:30 v Chomutově

2. zápas: středa 14. března v 17:30 v Chomutově

3. zápas: sobota 17. března v ??:?? v Olomouci

4. zápas: neděle 18. března v 17:00 v Olomouci

Kde kdo čekal, že čtvrtfinále se Středočeechy nebude pro Kohouty velkou překážkou. „Já jsem naopak čekal, že Benátky budou těžký soupeř. Mně se líbí, jakým hrají stylem. Mají mladé ctižádostivé kluky, stejně jako my a hlavně je podržel Vošvrc (Tomáš Vošvrda). V tom byl velký kámen úrazu, protože z něj kluci měli trošku komplex a v zápasech to bylo vidět,“ všiml si Žigárdy.

Nyní ale musí Hanáci přesunout své myšlenky směrem k semifinále a jejich soupeři ze severu Čech. „Teď bude tlak na Chomutovu, oni budou v té pozici jako my proti Benátkám. A nebudou to mít s námi jednoduché, protože my jsme cíl sezóny prakticky splnili a chceme vyhrávat dál, abychom si po sezóně mohli říct, že jsme uhráli slušný výsledek,“ doufá hanácký muž v masce.

A co Žigárdy očekává od série s Chomutovem? „Budou se na nás hodně tlačit, my budeme ujíždět a dávat góly z brejků. Já se toho nijak nebojím a jedu si na jejich led pro jedno vítězství. Protože semifinále bude úplně jiná série, nikdo se nebude ptát, jestli jsme hráli ve čtvrtfinále sedm zápasů nebo čtyři.“

První semifinálový duel startuje už v úterý na ledě Pirátů, kteří měli delší čas na odpočinek než Kohouti. Nebude svěřencům Petra Fialy a Jana Tomajka chybět fyzická kondice?

„To si nemyslím. Trenéři dohlédli v letní přípravě na to, abychom měli hodně sil. Takže kdybychom hráli až do července, tak by nám to bylo jedno. Letní příprava byla celkem tvrdá, trenéři nám nedávají spočinout ani teď, takže máme sil opravdu dost,“ ukončil rozhovor Žigárdy.

FOTO: Martin Pavlík