Změny v mládežnických extraligách - návrat juniorských výjimek a zápasy dorostu s Rakušany

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Stává se už téměř tradicí, že mládežnické soutěže projdou před novým ročníkem obměnou. Jinak tomu nebylo ani letos. Zatímco v minulém roce se junioři nemohli spolehnout na služby hráčů na výjimku, v nadcházející sezóně se pravidlo tří starších hráčů vrací. Nově se také nebudou započítávat body ze základní části v nadstavbě. Extraliga staršího dorostu doznala ještě větších změn. Díky rozdělení na pět skupin si Olomoučtí zahrají i s rakouským Salcburkem. Sezóna vyvrcholí závěrečným turnajem.

Junioři – opět s výjimkami, v nadstavbě znovu od nuly

Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát doznala juniorská extraliga hned několika změn. Nejstarší mládežnická kategorie odstartuje sezónu stejně jako A tým 8. září. Na rozdíl od minulého roku ale junioři odehrají v základní části o deset kol méně. Celkem tedy odehrají 36 kol před tím, než se osmnáctičlenná extraligová skupina bude poprvé dělit.

Po základní části si prvních dvanáct týmů zahraje o osm míst do play-off, týmy na třináctém až osmnáctém místě čeká boj o umístění. Prvním dvanácti mančaftům se do nadstavbové části nezapočítávají body z části základní, rozhodovat tak může i aktuální forma.

Nadstavbová část nabídne deset kol. Odstartuje hned na začátku února a potrvá až do poloviny března. Nejlepší čtveřice z obou skupin pak postoupí do play-off. První část vyřazovacích bojů se bude hrát na tři vítězná utkání, semifinále a finále pak na dvě, přičemž série budou vždy začínat na ledě hůře postaveného týmu. Nový juniorský mistr bude znám nejpozději 8. dubna.

Po roční pauze se znovu vrací pravidlo tzv. výjimek, tedy hráčů, kteří ač přesáhli juniorský věk, mohou ještě rok mezi juniory nastupovat. Letos se pravidlo týká hokejistů narozených v roce 1997. Tým může využít tři takové hráče, nesmí se však jednat o cizince nebo brankáře. Hracími dny i nadále zůstávají čtvrtek, pátek a sobota.

Olomoučtí junioři vyrazí k prvním utkáním o body do hlavního města, kde v rámci tripu v pátek 8. září a sobotu 9. září vyzvou Spartu a Slavii.

Účastníci DHL extraligy juniorů

HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, BK Mladá Boleslav, Bílí Tygři Liberec, HC Plzeň 1929, HC Energie Karlovy Vary, Rytíři Kladno, HC Litvínov, HC Dukla Jihlava, HC Kometa Brno, PSG Zlín, HC Olomouc, HC Oceláři Třinec, HC Vítkovice Ridera, Mountfield HK, HC Dynamo Pardubice.

Starší dorost – pět skupin, zápasy se Salzburgem a závěrečný turnaj

Snad ještě větších změn ale doznala extraliga staršího dorostu. Nově se do soutěže přihlásil i rakouský EC Red Bull Salcburk, díky němuž vzrostl počet účastníků extraligy na 25. Přistoupit se tak muselo k novému rozdělení skupin. Místo klasického dělení na skupiny Východ, Střed a Západ se nyní účastníci nejvyšší soutěže utkají v pěti skupinách, tedy A – E.

Základní část odstartuje tak jako u dvou starších kategorií v pátek 8. září a nabídne dvacet kol, během nichž se utká v rámci skupin čtyřkolově každý s každým. Olomoučtí tedy ve skupině D změří síly s brněnskou Kometou, ale i Warriorem, Jihlavou a nováčkem ze Salcburku.

První a druhý tým z každé skupiny spolu se čtveřicí nejlepších týmů ze třetích míst bude mít jistou účast ve vyřazovacích bojích. Body ze základní části se jim však započítávat nebudou. Nadstavbová část odstartuje už na konci listopadu a potrvá až do 10. března. Během dalších 28 kol zabojují týmy o co nejlepší postavení pro play-off.

Týmy na patnáctém až pětadvacátém místě po základní části čeká dalších 22 kol. Čtyři nejlepší pak během dalších šesti kol zabojují o poslední dvě volná místa pro play-off. Zbylé týmy čeká čtrnáct kol, která rozhodnou o tom, které dva týmy se s extraligou rozloučí. Osmifinálové série odstartují už týden po ukončení nadstavby, tedy 17. března. Hrát se budou na tři vítězné zápasy, zatímco čtvrtfinále už pouze na dva. Nejlepší čtveřice postoupí na závěrečný dvoudenní turnaj, který rozhodne o mistrovi pro sezónu 2017/2018.

Kohouti odehrají první kolo na ledě nováčka ze Salcburku. Vzhledem k počtu účastníků v jednotlivých skupinách pak druhé kolo vynechají a představí se až v tom třetím, a to doma proti Warrioru Brno.

Účastníci NOEN extraligy staršího dorostu

Skupina A: Piráti Chomutov, HC Litvínov, HC Energie Karlovy Vary, Rytíři Kladno, HC Plzeň 1929.

Skupina B: HC Sparta Praha, HC Letci Letňany, HC Slavia Praha, BK Mladá Boleslav, Bílí Tygři Liberec

Skupina C: Mountfield HK, HC Dynamo Pardubice, HC Motor České Budějovice, SKLH Žďár nad Sázavou, BK Havlíčkův Brod

Skupina D: HC Kometa Brno, HCM Warrior Brno, HC Olomouc, EC Red Bull Salcburk, HC Dukla Jihlava

Skupina E: HC Oceláři Třinec, HC Vítkovice Ridera, VHK Robe Vsetín, PSG Zlín, HC AZ Havířov 2010