Report ze zápasu OLO vs. TRI (5:2)

HC Olomouc

logo

5:2

(1:1, 2:1, 2:0)

logo

HC Oceláři Třinec

V rámci 42. kola extraligy do plecharény zavítali Oceláři. S Třincem mají přitom Kohouti v letošní sezóně zápornou bilanci. První utkání sice vyhráli olomoučtí, ale v následujících dvou kláních se radoval Třinec. První únorový den tak měli svěřenci trenérského tandemu Tomajko-Moták šanci tuto bilanci vyrovnat. Úkol to však byl nelehký, Oceláři se celou sezónu drží v horních patrech tabulky. Před zápasem jim patřila druhá příčka, zatímco Olomouci osmá.

V první velké šanci utkání se po necelých dvou minutách ocitl Vilém Burian, který zůstal úplně sám před Kantorem, jeho střela však skončila na mantinelu. Hanáky to ale mrzet nemuselo, protože ve 3. minutě zápasu se přece jen měnilo skóre ve prospěch domácího týmu. Po vyhraném buly v útočném pásmu se puku ujal Vojtěch Tomeček a střelou po ledě překonal novou brankářskou posilu Ocelářů Pavla Kantora.

Po buly jel sám na Kantora Holec, ale jeho střela mířila mimo tři tyče. Odraženého puku se pak zmocnil Tomeček, jenže byl v těžkém střeleckém úhlu, a tak trefil jen třineckého gólmana. A Kohouti svému soupeři zatápěli i nadále, ve slibné šanci se ocitl Handl, který sice neprošel přes třinecké beky, po jeho střele se puk odrazil k jeho spoluhráčům a Kantor si tak připsal další dva zákroky. A pozorný musel být také při střele Davida Ostřížka.

Na druhé straně se podařilo ujet Douderovi s Gernátem, nicméně druhý jmenovaný nedokázal zpracovat přihrávku a následně byl zneškodněn vracejícími se obránci. Při dalším útočném výletu se Moravčík, jenže puk mu v rozhodujícím okamžiku sjel z hokejky. Vzápětí se na Konráda řítil Martin Růžička, který byl zahákován Jan Švrček, a tak rozhodčí nařídil trestné střílení. V něm pak zkusil bekhendový blafák, po němž skončil puk za záda Branislava Konráda.

Další velkou šanci měl a hokejce Dravecký, ovšem jeho pokus si olomoucký brankář pohlídal. Na druhé straně hřiště vypadala nebezpečně spolupráce Jergla s Knotkem a celý stadion si zklamaně odfrknul také po střele Miroslava Holce, k němuž svou přihrávku nasměřoval třinecký Gernát. O chvíli později došlo před třineckou bránou k nepřehledné situaci a Kantor musel kotouč zastavovat vleže na zádech. Proti dorážkám tria Irgl, Burian, Strapáč mu museli pomoct jeho spoluhráči z obrany.

Také v závěru třetiny měli brankáři na obou stranách kluziště plné ruce práce. Knotkova na Vyrůbalíka však svého adresáta nenašla a Gernátovo nahození tečoval Werek pár centimetrů vedle tyče Konrádovy brány. Půl minuty před koncem první třetiny byl vyloučen Zbyněk Irgl a Oceláři tak do druhého dějství vstupovali v početní výhodě.

Na začátku druhé třetiny měl více práce Branislav Konrád, jenž si musel poradit se střelou Martina Růžičky. Další dvě střely z holí třineckých útočníků Gernáta a Wereka pak mířily mimo bránu. Oceláři se ale přece jen dočkali dalšího gólového zápisu. Ve 27. minutě přihrál Gernát zpoza brány Marku Svačinovi připravenému v prostoru kruhů a ten vyslal projektil, který přeskočil levý beton Konráda a skončil v síti.

Po třineckém gólu musel několik dobrých zákroků předvést také Pavel Kantor. Asi největší šanci měl František Skladaný, jenž ujížděl po levém křídle. Jeho střelu třinecký fantom vyrazil vyrážečkou do rohu. Tam si pro něj slovenský forvard přijel a z mezikruží vyslal po ledě střelu skrze skrumáž hráčů před brankovištěm, jež zapadla do třinecké brány.

Šest minut před koncem druhého dějství se o slovo přihlásil Jiří Polanský, jeho střelu Konrád vyrazil s vypětím všech sil okrajem vyrážečky. Třineckým zase zatopila první formace Olomouce. Ostřížek dostal mezi kruhy přihrávku od Jergla, ovšem jeden z obránců ho stihl poslat k zemi ještě předtím, než na bránu vyslal střelu.

Po chybě olomoucké obrany zůstal před Konrádem Ondřej Moravčík, který vyslal nebezpečnou střelu na Konrádův beton. Handl pak zahrozil z protiútoku, nicméně jeho střela jen orazítkovala mantinel. A ostřelovaná Pavla Kantora pokračovala i nadále. Ondruškova střela z bezprostřední blízkosti ale také mířila mimo tři tyče. Poté na trestnou lavici odjel Gernát a domácí tak měli výhodu přesilové hry. Galvasova střela po vyhraném buly Kantorovi vypadla z lapačky, poblíž však nebyl nikdo z olomouckých hráčů, a tak se mohl Třinec osvobodit. Podařilo se mu to ale jen na chvíli. Puku se totiž opět zmocnil Jakub Galvas a ten vyslal tvrdou střelu od modré čáry, která se po cestě odrazila od brusle jednoho z bránících hráčů a proletěla nad Kantorovou lapačkou.

Také třetí třetina pokračovala v nastoleném tempu a diváci v plecharéně byli svědky svižné podívané. Více zásahů si připsal Pavel Kantor, ačkoli nemusel likvidovat žádnou opravdu nebezpečnou střelu. Ta přišla až v 49. minutě, kdy se po buly dostal k puku Zbyněk Irgl. Jeho první střela třineckému gólmanovi vyklouzla a dorážka jen těsně minula pravou tyčku Kantorovy brány. O chvíli později pak musela nová ocelářská akvizice likvidovat dorážku Knotka.

Olomouckým hokejistům se v polovině třetí třetiny podařilo vyvinout na Oceláře velký tlak. Další velkou šanci měl na své hokejce Jiří Ondrušek. Puk po jeho střele zůstal pod Kantorovým betonem, ovšem než stihl přispěchat některý z olomouckých útočníků, přikryl ho třinecký brankář svou vyrážečkou.

Pět minut před koncem zápasu se do samostatného úniku dostal Bruno Mráz, kterého na poslední chvíli zastavil Martin Gernát za cenu faulu. Stejně jako v první třetině bylo nařízeno trestné střílení. K tomu se postavil nejlepší střelec Kohoutů Zbyněk Irgl, zkušený forvard se před Kantorem téměř zastavil, zakvedlal kotoučem a poslal ho za záda třineckého gólmana! O pár okamžiků později explodovala plecharéna nadšením podruhé. Jan Knotek poslal do brejku Aleše Jergla a ten parádičkou v podobě prohození kotouče mezi svými bruslemi poslal Hanáky už do tříbrankového vedení.

Zápas mohl ještě zdramatizovat Martin Růžička, který se poté, co Švrček hodil svou hůl do cestu najíždějícímu hráči Třince, postavil ke svému druhému trestnému střílení v tomto zápase. Tentokrát však na Konráda nevyzrál, slovenský gólman mu puk vpíchl holí.

OHLASY

Jan Tomajko (HC Olomouc):Dnes jsme oproti předešlým zápasům lépe začali. Hráči si věřili. Musíme hráče pochválit, předvedli dobrý výkon. Dnes jsme byli, myslím, trošku lepší. Před prepre pauzou je to pro nás vzpruha, Třinec má výborné výsledky a lepší postavení v tabulce. Hokej, co předvádí je pěkný. Pro nás jsou tři body důležité i pro naše sebevědomí.