Report ze zápasu OLO vs. TRI (3:2)

HC Olomouc

logo

3:2sn

(0:0, 2:0, 0:2 – 0:0)

logo

HC Oceláři Třinec

Hosté do utkání vstoupili aktivněji, jejich aktivitu však zastavil faul, když Bartko podrazil soupeře. V první přesilovkové šanci se ocitl Matiaško, ale Hrubec jeho střelu vyrazil. Následná Káňova střela byla zblokovaná. Další práci Hrubcovi připravil Strapáč, ale mírná teč jednoho z obránců poslala kotouč mimo tři tyče. Třinec se po skončení oslabení vrhl do útoku, před Lukášem tečoval Chmielewski, ale domácí brankář byl pozorný a puk ukryl v lapačce. Jan Lukáš musel předvést své kvality ještě jednou, Michal Kovařčík dostal křižnou přihrávku přes brankoviště, ale jeho zakončení ztroskotalo na betonech domácího gólmana.

Další aktivitu hostů znovu zbrzdila přesilová hra, kterou zapříčinil Bukarts, když nedovoleně bránil na hraně Lukášova brankoviště. Třinec dokázal zahrozit i ve vlastním oslabení – Cienciala v samostatném úniku zvolil střelu, Lukáš si ji pohlídal. V závěru přesilové hry upláchl dopředu Matěj Kořenek, tísněn obráncem vystřelil, ale brankář hostů si jeho pokus pohlídal. Na druhou stranu se sám řítil Michal Kovařčík, ale zakončil vedle branky.

Posléze se hra přelévala ze strany na stranu, ale ani jeden z mužů v masce nemusel řešit vážnější šanci, až do chvíle, kdy Mráz našel před brankou zcela osamoceného Ostřížka, který si už už Hrubce položil, ale jeho bekhend zamířil nad branku. V pokračující hře byli mírně aktivnější domácí hráči, ale Třinečtí je vytlačovali ze střeleckých pozic, a tak Hrubce příliš neohrozili. Jergl v rychlém útoku dvou proti jednomu přihrávkou našel Koloucha, který to zkusil bekhendem, ale Hrubec dokázal lapačkou puk vyrazit mimo tři tyče. Šance domácí nabudila, chvíli svírali Oceláře v jejich obranném pásmu, ale gólman hostů společně s obranou dokázali puk dostat do bezpečí daleko od své branky. Do přečíslení dva na jednoho se dostali i Třinečtí, Chmielewski vzal zakončení na sebe, ale bekhendem si na Lukáše nepřišel. V závěru první třetiny se do slibné pozice dostal Káňa, ale jeho střelu mezi betony si Hrubec pohlídal. Po Holcově ráně se někteří z domácích fanoušků začali radovat, ale kotouč skončil na horní tyčce a následný odraz ho poslal mimo tři tyče, takže hráči do šatny odcházeli za bezbrankového stavu.

První střelu ve druhé třetině si připsal Strapáč, který vypálil z pravého kruhu. Do rychlé protiakce se dostali bratři Kovařčíkové, když upláchli do přečíslení, Michal nahrál Ondřejovi, ale jeho střela nebyla přesná a minula olomouckou svatyni. Povedenou ránu od modré si připsal Doudera, ale Lukáš zkušeně zasáhl vyrážečkou. Proti další ráně Ciencialy domácí gólman zasahovat nemusel, puk byl totiž vytečován až do ochranné sítě.

Když Káňa nabil Zbyňku Irglovi do mezikruží, měl Hrubec zakrytý výhled, nicméně puk ztečoval jeden z hráčů clonících před brankou a brankář hostů tak nemusel zasahovat. První branku na olomouckém zimním stadionu v sezoně 2018/2019 vstítil po Kolouchově nahrávce Miroslav Holec, který se ocitl sám mezi kruhy a rychlou střelou poslal puk pod Hrubcovy betony. V šanci pak Pěchu zahákoval Adamský a poskytl domácím třetí přesilovou hru. V té poslal do sítě puk Zbyněk Irgl, když se nejprve ocitl ve velké šanci, když dorážel vyraženou střelu Jakuba Galvase, poté objel branku a na levé straně dorazil střelu vyslanou Vyrůbalíkem.

Olomoucké útoky zbrzdil faul Hlaváče, který se ve středním pásmu dopustil nedovoleného bránění. Třinec ve své první přesilové hře utkání držel Olomouc v pásmu, ale na Lukáše si nepřišel. Naopak na druhou stranu uprchli do přečíslení Ostřížek s Mrázem, druhý jmenovaný zakončoval, ale jeho střela zamířila těsně nad Hrubcovu branku. I po vypršení Hlaváčova trestu se Oceláři drželi v útočném pásmu, ale domácí obránci je vytlačovali ze střeleckých pozic, a tak Lukáš neměl mnoho práce.

Třinec se dvougólové manko snažil vehementně dohnat, nejprve na pravé straně brankoviště dorážel Ondřej Kovařčík, v pokračující akci k Draveckému doputovala křižná přihrávka před branku, forvard hostů si rovnal kotouč na holi, a tak se Lukáš stihl přesunout a puk chytit. Ostrá rána Musila od modré čáry jen prosvištěla nad brankou a zaburácela o zadní mantinel. Na druhé straně Ostřížkovu ránu z vrcholu kruhů jeden z obránců zablokoval.

Při rozehrávce za brankou si Jan Lukáš trochu zavařil, když poslal skákavý kotouč do rohu, kde se zmocnili Třinečtí, ale Vyrůbalík obětavým zákrokem zastavil puk a poté se již gólman stihl vrátit do své svatyně. Sám před brankou se ocitl s kotoučem Hrňa, ale na Lukáše a jeho lapačku si nepřišel. Na druhé straně zahrozil Jakub Galvas, který s pukem vybruslil zpoza branky, ale Hrubec stihl skákavý kotouč přikrýt dříve, než přišla dorážka.

Obkroužením branky se Lukáše snažil překvapit Dravecký, ale jeho střelu domácí brankář vyrazil. V akci však Oceláři nemohli pokračovat, neboť jeden z nich posunul branku ze základní pozice. Třinec měl více ze hry, ale v zakončení se mu nedařilo. Olomouc podnikala útočné výpady, jeden z nich po Hlaváčově střele od modré čáry zakončoval tečí Kolouch, Hrubec však byl připraven a puk vyrazil. Ondruškova střela k Hrubcovi ani nedoletěla, neboť skončila po teči v ochranné síti.

Úvod třetí třetiny se nesl ve znamení velkých šancí. Nejprve Hrňa vypálil hned po vhazování v útočném pásmu, na druhé straně zase Káňa posouval puk přes brankoviště, kde ho v poslední chvíli vytečoval jeden z třineckých obránců. Následně do samostatného úniku pláchl Martin Adamský, kterému se sice podařilo poslat puk z pravé strany za Lukáše, ale kotouč poskakoval v brankovišti a domácí gólman ho polapil ještě dříve, než stihl překonat brankovou čáru, skóre se tak neměnilo.

Třinečtí dokázali díky své aktivitě snížit na rozdíl jediné branky. Po pěti minutách hry ve třetí třetině Chmielewski zpoza brány poslal kotouč do mezikruží, kde do z první napálil do levého horního růžku Lukášovy branky Roberts Bukarts. Šanci na vyrovnání dostali Oceláři díky přesilové hře, kterou získali díky své aktivitě. V početní výhodě nebezpečně pálil od modré čáry Roth, ale po několika tečích kotouč proskotačil vedle branky. Další pokus si připsal Michal Kovařčík, jeho střelu Lukáš vyrazil pouze k Musilovi, ale jeho rána postrádala potřebnou razanci a domácí brankář se stihl přesunout.

V polovině třetí třetiny se Aleš Jergl dostával do úniku, avšak Jan Zahradníček ho fauloval, což neuniklo zraku rozhodčích, a tak domácí dostali k dispozici další přesilovou hru. V té vystihl rozehrávku Kohoutů Erik Hrňa a vydal se do samostatného úniku, kde svou rychlou ranou do levého horního růžku vyrovnal skóre zápasu.

Dotažení manka Oceláře nabudilo, snažili se na Lukáše pálit ze všech možných úhlů. Domácí se však nechtěli nechat zahanbit, Ostřížek těsně minul při dorážce kotouč, Hrubec ho tak stihl polapit. Další krušné chvilky Lukášovi připravil Erik Hrňa, když tečoval Douderovu ránu, domácí brankář jen s obtížemi dokázal kotouč vyrazit. V závěru třetí třetiny dobře zapracoval Káňa v útočném pásmu, kde vybojoval několik puků pro své spoluhráče, ti toho však nedokázali využít, finální střela Staňka skončila v ochranné síti. V jednom z útoků dostal Ostřížek přihrávku na levý kruh, odkud z první vypálil, mířil však nepřesně a kotouč trefil pouze zadní mantinel. V poslední dvouminutovce třetí části hry se Třinec usadil v útočném pásmu a i díky několika šťastným odrazům držel puk, v nejnebezpečnější šanci se ocitl Adamský po Hrňově nahrávce. Střela však v síti neskončila, a tak stav zůstal po třech třetinách nerozhodný a utkání pokračovalo prodloužením.

V prodloužení se do přečíslení dostali Irgl s Galvasem, první jmenovaný nahrával a Galvas vypálil, na Hrubce si však nepřišel. Gólman hostů musel proti stejnému hráči zasahovat ještě jednou, ale ani tentokrát kotouč za svá záda nepustil. Další velkou šanci neproměnil Káňa, Hrubec jeho jedovatou střelu pouze vyrazil před sebe, tam se nenacházel žádný z olomouckých hráčů, který by mohl puk dorazit. V dobrém postavení v mezikruží dostal přihrávku Mráz, ale jeho pokus byl hodně nepřesný. V posledních vteřinách prodloužení před Lukášem nebezpečně tečoval Doudera, domácí brankář svou svatyni uhájil a o vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V samostatných nájezdech byli úspěšnými exekutory pouze Petr Strapáč a Zbyněk Irgl, kteří se tak zasloužili o olomouckou výhru. Neúspěšnými nájezdníky byli Koulouch a Jergl na straně domácích a Ondřej Kovařčík, Bukarts, Cienciala a Vlach.

OHLASY

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Panovaly nepříznivé klimatické podmínky. Myslím si, že hráči toho musí mít hodně. Doufám, že se fanoušci zchladili, a že jsme je snad zahřáli výkonem. Vyzkoušeli jsme si zase nějaké herní situace, které bychom chtěli aplikovat do hry. Nato, že šlo o přípravu, to podle mě byl slušný zápas. Vzít Třinci v uvozovkách dva body je příjemné. Chyb tam bylo poměrně hodně, dvě soupeř potrestal. Nemůžu říct, že bychom byli úplně spokojeni, ale účel to splnilo. Bylo to navíc lepší než v Jihlavě.