V rámci pátého kola Tipsport extraligy přivítali Kohouti na svém ledě Vítkovice, které až do té doby bodovaly v každém zápase. Lehce ve prospěch hostů mluvila také bilance z loňského ročníku, kdy ostravský celek vyhrál tři ze čtyř utkání.

Jednoznačně lepší ale byli od prvních minut domácí, kteří se prezentovali aktivněji a u každého puku byli dříve než soupeř. Také šancí měli více, ale co nepochytal brankář Bartošák, s tím si poradila hostující obrana. Nic se nezměnilo ani když v polovině třetiny dostal puk k levé tyči Tomeček, který se pokusil vyjet si na osu a protlačit puk mezi betony vítkovického brankáře. Na druhé straně zase mohli zahrozit hokejisté z Ostravy, ale kapitán Martin Vyrůbalík přečíslení dva na jednoho obětavě zastavil.

Obrovská šance jako kdyby hosty nakopla a hra začala být mnohem více vyrovnaná, ačkoliv se jednalo spíše o schopnost zamknout soupeře v útočném pásmu než o vyložené šance. V těch se ocitali i nadále častěji domácí a vítkovická obrana měla co dělat, aby držela puk mimo svůj předbrankový prostor. Nicméně branku nakonec nepřinesla ani přesilová hra v závěru dvacetiminutovky. V ní dvakrát šikovně ukryl střelu Škůrek a zvláště s tou druhou měl Bartošák co dělat.

Také do druhé části Hanáci vstoupili aktivněji a po třech minutách byli jen milimetry od branky. Zbyněk Irgl vleže přisunul puk na druhou tyč Ostřížkovi, ale tomu se do cesty na poslední chvíli postavil beton hostujícího brankáře! A olomoucká čtyřiačtyřicítka stála i u další krásné akce, krátce před polovinou zápasu, kdy zastavila útok hostů a v kleče předložila puk Tomečkovi, jenž ujížděl s Mrázem do přečíslení. Nahrávka mezi nimi už ale nebyla tak přesná.

Vítkovice více zahrozily až ve 28. minutě, když Schleiss bravurně tečoval nahození od modré čáry, ale Konrád mu místo u tyčky nenechal. Dlouhé minuty se poté hra přelévala ze strany na stranu, než přišla další obrovská šance Mory. Tentokrát byl sám před Bartošákem Mráz, který si jej dokázal roztáhnout a poslal puk do odkryté branky. Zřejmě i s přičiněním brankáře Ostravy nakonec puk proskákal brankovištěm na druhou stranu a kolem tyčky vyklouzal z pro hosty nebezpečného prostoru.

Mráz se před koncem třetiny připletl ještě do jedné obrovské šance, kdy dostal přihrávku na protější tyč, ovšem ani tentokrát se nemohl radovat z gólu. Následně Kohouti hráli přesilovku, v níž Strapáč vybídl ke střele z první Koloucha, ale Bartošák předvedl bleskurychlou lapačku, a tak ani druhá třetina branku nepřinesla.

Ani do třetice se Vítkovice nepřipravily příliš dobře na nástup Hanáků a v úvodu musely čelit střelám Buriana a Koloucha či nebezpečnému průniku Jergla, který si ale postrčil puk příliš daleko před sebe. V dalších minutách se obrázek hry neměnil a Mora dál všemi silami dobývala vítkovickou klec. Obzvlášť nebezpečné akce si vytvořila v 54. minutě, když se nejprve Kolouch prokličkoval až před soupeřovu branku a bekhendem nastřelil okraj Bartošákova betonu, a o chvíli později Burian předložil zpoza branky puk Jerglovi, který však našel rovněž jen připraveného brankáře Vítkovic.

Zlom utkání přišel až v samotném závěru. Ve chvíli, kdy už se zdálo, že prodloužení je nevyhnutelné, vyrazil Jergl do útoku, ale místo střely přenechal puk Jakubu Galvasovi, který zamířil k pravé tyči a rozvlnil síť i domácí fanoušky. Vítkovice poté vrhly všechny síly do útoku a 81 vteřin před koncem odvolaly brankáře. Tím se ovšem otevřela cesta Vojtěchu Tomečkovi, který potvrdil vítězství Hanáků gólem do prázdné branky.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Pro nás to bylo zasloužené vítězství. Měli jsme výborný pohyb, vypracovávali jsme si spoustu střeleckých i gólových příležitostí. Lehké trable jsme měli snad jenom ve druhé desetiminutovce první třetiny, ale pak jsme do toho skočili znovu. Zasloužené vítězství, chlapci zasluhují absolutorium. Výborný byl také Braňo.
Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): Celý zápas jsme tahali za kratší konec a víceméně jsme si nezasloužili vyhrát. To se také stalo. Z obou stran to byl bojovný výkon a rozhodovaly maličkosti. Soupeř si vytvořil více šancí a my jsme to málo, co jsme měli, nevyužili. Olomouc ano a zaslouženě vyhrála.