Report ze zápasu OLO vs. PLZ (3:2)

3:2

(1:0, 1:1, 1:1)

HC Škoda Plzeň

Už od úvodní vteřiny byl souboj velmi vyhrocený. Krátce po vyloučení Jana Bambuly fauloval Kryštof Hrabík a vzápětí také Marek Baránek, jenž dokonce dostal trest do konce utkání. Ve dvojnásobné početní převaze nebezpečně pálil Jan Káňa, Škodovku ale podržel Dominik Pavlát skvělým zákrokem. V čase 6:38 se Hanáci přece jen prosadili. Po tvrdé pumelici Karla Pláška z pravého kruhu se hrací předmět odrazil na druhou stranu, kde byl připravený Lukáš Nahodil. Ten už pouze puk doklepl do odkryté klece, čímž otevřel skóre zápasu.

Následovala komerční přestávka, během níž se u plzeňské střídačky do sebe pustil David Škůrek a Samuel Bitten. Oba borci v pěstním souboji inkasovali tvrdé údery, nakonec však skončili v objetí. Na opačném konci kluziště zahrozil Petr Kodýtek, jeho nebezpečný pokus z prostoru mezi kruhy rozvlnil pouze boční síť. Velikou příležitost měl také Jiří Ondrušek, který se ocitl před klecí Indiánů zcela sám. Na gólmana hostů chtěl vyzrát forhendovou kličkou, ovšem Dominik Pavlát na poslední chvíli proti zakončení olomouckého kapitána vytáhl pravý beton.

Na začátku prostředního dějství Plzeň vyrovnala. Tomáš Mertl objel svatyni domácích a našel před brankovištěm připraveného Davida Kvasničku, jenž ránou z první k bližší tyči překonal přesunujícího se Branislava Konráda. Na obdržený gól mohl bleskurychle zareagovat Alex Rašner, jenomže střelou z bezprostřední blízkosti trefil jen připravenou výstroj Dominika Pavláta. Následně pálil Michal Kunc z levého kruhu, avšak kotouč po obětavém bloku obránce letěl mimo.

Psala se 30. minuta, když se Hanáci znovu prosadili. Jakub Orsava nahodil před klec, kde si puk vzal Lukáš Mareš. Bek Mory si najel mezi kruhy a přesnou střelou pod horní tyč si připsal premiérovou trefu v Tipsport extralize. Blízko vyrovnání byl Jakub Pour, jeho nebezpečný projektil ze slotu šel těsně vedle pravé tyče.

Začátek třetí třetiny vyšel kohoutům skvěle. Už po 31 sekundách pálil Lukáš Nahodil ze slotu, těsně před plzeňským gólmanem stál připravený Jan Knotek, který šikovně tečoval kotouč do sítě hostů. Hned nato zahrozil tvrdou ranou z prostoru mezikruží Silvester Kusko, jeho pumelice se ale s úspěchem nesetkala.

Olomouc si po sérii šancí vytvořila tlak, při němž černá pryž nebezpečně poskakovala v brankovišti Indiánů, žádný z hráčů v červenobílých dresech však k dorážce nepřispěchal. Velice blízko druhému vstřelenému gólu byl Jan Knotek, jenž střílel z dobré pozice, ovšem tentokráte byl Dominik Pavlát připravený. Ani Branislav Konrád nebyl ve třetí dvacetiminutovce bez práce, s doklepnutím Samuela Bittena z blízkosti si poradil na výbornou.

V další přesilovce Mory vyzkoušel pozornost gólmana hostů Lukáš Nahodil, po pokusu forvarda s devatenáctkou na zádech zůstal puk ležet v brankovišti Škodovky, kde následně vznikl velký závar. Toho však Hanáci nevyužili. Následně si hru proti čtyřem opět vyzkoušeli také Indiáni, Jan Schleiss nabil Tomáši Mertlovi na pravý kruh, ten vší silou vypálil jen těsně vedle.

Další akci zavánějící gólem vymyslel Jakub Pour, který hledal dojíždějícího spoluhráče před Branislavem Konrádem, ten se až ke kotouči nakonec nedostal. Zajímavou příležitost měl Jan Bambula, jeho teč ale skončila pouze v Pavlátově výstroji. Zanedlouho plzeňský gólman čaroval znovu. Jan Káňa vzal přečíslení dva na jednoho na sebe, trefil ale jen připravenou lapačku. Chvíli na to dorážel Pavel Musil do zcela odkryté klece, jenže Dominik Pavlát po jeho střele skočil a špičkou hole ji vytěsnil k zadnímu mantinelu.

Do konce řádné hrací doby zbývaly více než čtyři a půl minuty a hosté se rozhodli pro odvolání brankáře. Po menších problémech se hráči Plzně usadili v pásmu a mezi kruhy našli volného Jakuba Poura, který obrovskou ránou do pravého růžku snížil skóre na rozdíl jedné branky. Do prázdné klece mohl olomouckou výhru pojistit Silvester Kusko s Janem Bambulou, avšak to se jim nepovedlo. Hanáci tak po zásluze vítězí 3:2.

Boris Žabka (HC Olomouc): „Po minulém zápase jsme potřebovali naskočit a zaměřit se na začátek zápasu, protože jsme to chtěli vrátit divákům. Chtěli jsme vyhrát. První třetina měla parametry play-off, kde bylo hodně soubojů, byla tam i bitka. Myslím, že jsme si tou připraveností, tvrdostí a hlavně bojovností gól zasloužili. Rozhodli jsme v přesilovkách, kde jsme dali dvě branky. V závěru se nám to trošku zkomplikovalo, když jsme dostali gól. Musíme pochválit hráče za bojovnost a obětavost, samozřejmě to bylo podpořeno kvalitním výkonem gólmana. Děkujeme také fanouškům za podporu.“