Report ze zápasu OLO vs. LIT (3:1)

(0:1, 1:0, 2:0)

HC Verva Litvínov

Utkání se neslo v duchu tzv. „vlasatého zápasu“. Olomoucký klub spojil své síly s litvínovskou Vervou a spolkem Nové háro, aby pomohl mladé mamince Janě Ryšánkové, které ve 24. týdnu těhotenství lékaři diagnostikovali rakovinu tkáně. Fanoušci kohoutů se mohli do sbírky zapojit prostřednictvím aukce hraného dresu Zbyňka Irgla, který byl vydražen za neuvěřitelných 25 900 korun! Paní Ryšánková poté dostala z rukou generálních manažerů HC Olomouc a HC Verva Litvínov, Erika Fürsta a Jiřího Šlégra, speciální růžový dres s logy obou klubů a vhodila slavnostní buly.

Do branky kohoutů naskočil po zranění slovenský matador Branislav Konrád. V úvodu utkání ovšem příliš práce neměl. Oba celky hrály opatrný hokej a nikdo nechtěl udělat chybu. Poprvé se tak k vážnější šanci dopracoval až František Skladaný, který z prostoru levého kruhu trefil boční síť branky Jaroslava Januse. O několik chvil později se do přímé konfrontace s litvínovským gólmanem dostali postupně David Ostřížek s Lukášem Nahodilem, nicméně ani jeden neuspěl.

Olomoucké mužstvo diktovalo tempo hry. V další velké šanci se ocitl po přihrávce Rostislava Olezse osamocený Jan Knotek, jehož zakončení ale skončilo nad horní tyčkou.

Pět minut před koncem úvodní dvacetiminutovky ovšem Litvínovští domácím připomněli staré známé přísloví „Nedáš – dostaneš.“ Nejprve rána Davida Ostřížka orazítkovala brankovou konstrukci, přičemž z následného protiútoku skóroval Lukáš Válek. Do kabin tak hráči odcházeli za stavu 0:1.

Druhá perioda nabídla fanouškům opět spíše opatrnou hru. Litvínovští dostali možnost přesilové hry po zákroku Pavla Musila, ale nevycházela jim kombinační hra, a tak kohouti převážně vyhazovali. Poté se do velké příležitosti dostal Tomáš Pospíšil, nicméně jeho pokus skončil nad domácí brankou.

Mora pokračovala v trpělivé hře, což jí přineslo ovoce. David Štich udělal chybu na modré čáře, čehož využil Vojtěch Tomeček, který nahrál před poloprázdnou branku Petru Kolouchovi a bylo srovnáno. Hanáci mohli jít prakticky ihned poté do vedení, když se do úniku dostal David Ostřížek, nicméně Jaroslav Janus byl pozorný a svůj tým podržel. V závěru prostřední dvacetiminutovky pak kapitán Vervy, Viktor Hübl, dostal za zásah vysokou holí čtyřminutový trest.

Přesilovka, kterou si Olomoučtí přenesli i do třetí třetiny, zůstala nevyužita. Zanedlouho poté ovšem už šli kohouti do vedení. David Škůrek při rychlém protiútoku našel Petra Koloucha, který svou druhou trefou v zápase otočil skóre.

O několik chvil požději měli Litvínovští další početní převahu, při které se do obrovské šance dostal Tomáš Pospíšil. Branislav Konrád ovšem odmítl vyrovnání brilantním zákrokem na zemi, jenž si všichni pamatují z éry Dominika Haška. Pokus Michala Trávníčka byl pro olomouckého strážce svatyně také velmi nepříjemný, nicméně nikoliv neřešitelný.

V závěru Severočeši zkoušeli risk bez brankáře. Místo vyrovnání ovšem přišel únik Jana Káni, který ještě kolegiálně přenechal kotouč Vilému Burianovi a bylo rozhodnuto. Olomoučtí porazili Litvínov 3:1 a upevnili si sedmou pozici v tabulce. Vervu naopak čeká přímý souboj o setrvání v nejvyšší soutěži proti kladenským Rytířům.

OHLASY

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Hráli jsme dobře, měli jsme více ze hry. Sice jsme dostali první gól, ale měli jsme dvě třetiny střeleckou převahu. Ve třetí dvacetiminutovce jsme dali na 2:1, přičemž Litvínov pak začal více bruslit a my měli více štěstí. Braňo nás podržel výborným zákrokem a i díky tomu máme tři body, za což jsme rádi."