Utkání 25. kola mezi Olomoucí a Zlínem slibovalo spektakulární hokejovou podívanou. Berani s třízápasovou šňůrou vítězství, Hanáci dokonce s pětizápasovou. Atraktivita tohoto moravského derby nenechává chladné ani fanouškovské tábory obou konkurentů. Vyhrocený zápas po všech ohledech odstartovali proti trendu krátkodobých statistik lépe zlínští hokejisté, což jen potvrdil zajímavou přízemní ranou od modré Kubiš. Asistent kapitána ševců ovšem ztroskotal na Janu Lukášovi, který pokračoval na startu duelu ve své aktuálně stabilní formě.

I Olomouc ovšem za malou chvíli kontrovala, když zahrozil kanonýr s velkým K. Nejlepší střelec extraligy Zbyněk Irgl se však v úvodních minutách své 15. letošní trefy nedočkal. Jeho bomba zavlnila jen vnitřní síťkou Sedláčkovy branky. Další šance však poté dlouho nepřibývaly, hra obou celků se stabilizovala, nikdo nechtěl narušit pomíjivé status quo. Vše rozťala až akce Jana Jaroměřského. Zkušený olomoucký bek ovšem z pravé strany nakonec nezvládl Sedláčka obalamutit, jeho dělovku vytáhl zlínský fantom ramenem.

Defenzíva ševců si ani následně příliš neodpočinula, po Žižkově vyloučení totiž Hanáci šli do přesilovky ve velice nebezpečný okamžik. V čase, kdy měli relativně malou, ale přesto pozorovatelnou převahu. Galvas vše řečené potvrdil fantastickou dělovkou od modré, ránu nominovaného beka na mistrovství světa juniorů ale vyrazil Sedláček maskou. Do kontru ovšem následně vystřelil Zdeněk Okál, nicméně Jan Lukáš nahradil Branislava Konráda dle všech direktiv. Blafák soupeřova útočníka dokázal vykrýt zákrokem z říše snů. Stejný hráč se po konci domácí přesilovky dostal do další tutovky, v jejím pokračování mu zabránil ale až faul Ondruška.

Zlínští se v početní výhodě také vytáhli, dokonce i víc než Hanáci. Kubišovu ránu ovšem zastavil Lukáš, Hermanovi při tutovce pak scházela přesnost. Olomouc posléze přežila ještě minimálně další dvě obrovitánské šance, jednu z toho od mladého Lakatoše. Jen a jen se tak potvrzovala varování trenéra Tomajka o výborném pohybu a bruslení soupeře. Olomouc se sice snažila o odpověď stejné ráže, což v náznacích i činila třetí lajna kohoutů. Kontrovat tak mohl znovu i Okál, avšak Lukáš 28letého forvarda i napotřetí vychytal. V závěru třetiny ještě nadvakrát zahrozil i Pavel Sedláček, Hanáci ale i tento tlak ustáli se štěstím bez inkasování.

Od druhé periody se znovu rozvinul na ledě vyrovnaný poměr sil. Vše mohl popřít Laš při své tutovce, ale v poslední chvíli jej zastavili obětaví zlínští beci. Udatnost při blokování střely ukázal i Zdeněk Okál, jedna z nejviditelnějších tváří Zlína v prvních dvou třetinách. Jeho odvaha zabránila dělovce Jaroměřského, nicméně v okamžiku, kdy první lajna Hanáku výrazně soupeřovu obranu přehrávala a přestřílela. První olomoucká branka ale padla prakticky zčistajasna. Jiří Ondrušek se z hlediska svého herního stylu celkem netradičně rozjel vstříc zlínské brance a své krásné sólo nakonec zužitkoval v nechytatelný blafák.

Berani se nicméně nenechali nijak zahanbit, z průniku po chybce hanácké obrany se mohl prosadit Fryšara, nicméně Lukáš vytáhl další pohotový a přesný zákrok. Olomouc ale nedovolila výrazné soupeřovo období převahy, o druhou branku kohoutů se tak málem postaral benjamínek v sestavě Tobiáš Handl. 16letý mladík zajímavě tečoval ránu od modré, Sedláček mu ale první extraligovou branku nedovolil. Olomouc následně čelila dalšímu oslabení, po Okálově vyloučení za nesportovní chování z šance Zlína na vyrovnání nakonec sešlo.

Hanáci se ovšem dostali ve 33. minutě nečekaně do dvoubrankového vedení. Sedláček sice dokázal nejprve předvést fantastický rozštěp à la Daminik Hašek, jenomže přesilovkou dorážku Jiřího Ondruška už zlínský muž v masce zachytit nedokázal. Před brankou Beranů se následně vrhli zlínští beci na střelce branky a obě pětky se do sebe bez větších skrupulí pustili v pěstních soubojích. Rozhodčí měli co dělat, aby oba tábory od sebe oddělili. Po chvíli se navíc do sebe pustilo několik hráčů i před olomouckou střídačkou. Nakonec sudí udělali kompromis a rozdali po šesti trestných minutách na obě strany (z toho dvě byly pro zlínskou hráčskou lavici za hlasité protesty kouče Svobody).

Olomouc následně pokračovala ve svém střeleckém tlaku, velmi zajímavě se tak pokoušel o překvapení Sedláčka domácí Strapáč, ale dorážky si tentokrát brankář ševců pohlídal. Posléze měl další tutovku i Marek Laš, jenže ani on už na Sedláčka nevyzrál. Do třetí třetiny tak vstupovali domácí pouze s dvoubrankovým náskokem.

Třetí periodu odstartovali ve velkém stylu ševci, po vyloučení Knotka se mohla zlínská strana navíc pořádně chopit iniciativy. Valentova rána z kruhů tak pořádně vystrašila Lukáše, to stejné se dá říci i následné akci, která navíc skončila i kontaktní brankou Beranů. Po chytré nahrávce Jakuba Hermana propálil vše před sebou stojící sám Zdeněk Okál. Lukáš na jeho bombu z první zřejmě ani moc neviděl. Zlín po tomto zásahu v ofenzívě výrazně zvýšil kadenci a aktivitu, v blesku nabrané sebevědomí dělalo na ledě po dlouhou dobu velký rozdíl.

Tempo Hanákům ale posléze začala znovu udávat první lajna, zejména Zbyněk Irgl si zapsal hned několik šancí. Ale i Berani kontrovali, Lukáš tak měl kupříkladu hodně práce s pokusem Noska. Po chvíli navíc po Mrázově vyloučení měl Zlín velkou šanci na další zdramatizování utkání. A celou zápletku mohla snovat donedávna ještě opora Hanáků, sám Jakub Herman. Vychytal jej však jeho bývalý spoluhráč z juniorky Jan Lukáš. Už po konci domácího oslabení pak zahrozil i Kulda, domácí brankář nicméně stále držel svou branku podruhé netknutou.

A to i ve chvíli, kdy se rozhodl vypálit zlínský kapitán Tomáš Žižka. Stejně jako následná dorážka skončila v područí Lukáše. Berani jen a jen potvrzovali, že v koncovce měli obrovskou chuť po vyrovnání. Hanáci se převelice dlouhou dobu nedokázali v obraně s tímto faktem popasovat a rozehrávku tak měli postupně lehce kostrbatou. Navíc předchozí teze o velké převaze potvrdil v 55. minutě Nosek. Puk nicméně lapil s velkým přehledem olomoucký strážce brankoviště.

Velmi horké chvilky pro Hanáky nastaly v posledních třech minutách, po zlínském time-outu přišla řada na velká power-play. V ní hned ze začátku měl vyrovnávací branku na hokejce Tomáš Fořt, ale kotouč nečekaně proskákal mimo tři tyče. Do kontru na prázdnou branku se mohl zanedlouho pustit i Ostřížek, avšak po krásné kličce trefil jen boční síť opuštěné zlínské klece. Hanáci poté měli hned několik dalších šancí na přidání branky power-play, nicméně Strapáč v jedné z nich trefil jen tyč. Infarktový závěr přesto už další trefu ani na jedné straně nepřinesl, Olomouc tak slavila šesté vítězství v řadě. p>

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Z naší strany nebyla už první třetina ne moc dobrá. Jako by nám nevyhovovala pětidenní pauza, spíš by nám možná více seděla utkání v rychlém sledu za sebou jako v minulých dnech. Dlouho nám trvalo, než jsme se do utkání dostali. Poté bylo důležité, že jsme odskočili na dva góly. V závěru jsme nicméně zbytečnými vyloučeními dali Zlínu ještě šanci na zkorigování výsledku. Budeme muset na častém vylučování ještě zapracovat, ta nás v poslední době relativně zlobí. Koncovku jsme naštěstí zvládli, tři body jsou zasloužené. Důvod volby právě Tobiáše Handla nechci detailně specifikovat, ale vyšlo to po debatě s trenérem juniorky Karlem Beranem. Z mého pohledu odehrál svůj první zápas mezi muži slušně.
Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Utkání splnilo zřejmě všechna očekávání. Šlo o bojovný zápas z obou dvou stran. Mohlo se vše odvíjet jinak, kdybychom v první třetině proměnili jednu ze dvou gólových šancí. Druhá třetina byla velmi hektická, rozháraná. Nicméně jsme se ještě stačili zkoncentrovat na závěr utkání, jenže z tlaku jsme vytěžili bohužel jen jeden gól. Je to z naší strany škoda, remíza by podle mě tomuto duelu slušela více.