Report ze zápasu OLO vs. PLZ (4:1)

4:1

(0:0, 2:1, 2:0)

HC Škoda Plzeň

Po pár minutách hry se do slibné šance dostal Aleš Jergl, který se pokusil křižně přihrát na Jana Knotka, ten však na puk nedosáhl. To Branislav Konrád zažil pernější chvíle než jeho protějšek na druhé straně kluziště. Slovenský gólman si musel poradit se střeleckým pokusem Indráka a Jonese. Skóre se mohlo měnit po necelých šesti minutách hry. Vilém Burian šikovně poslal puk mezi kruhy Vyrůbalíkovi, olomoucký kapitán však místo střely volil zpětnou přihrávku, na kterou už Burian nedosáhl.

V čase 8:03 se poprvé v utkání vylučovalo. Na trestnou lavici usedl plzeňský Čerešňák za držení protihráče. Přesilovku ale domácí nesehráli nejlépe, nejenže nedokázali vystřelit na bránu, Plzni se dokonce podařilo dostat do brejku, v němž ujížděla v přečíslení 3 na 2. O chvíli později se vrátka na trestné lavici hostů otevírala znova, tentokrát po faulu Davida Stacha. Tato hra v početní výhodě už domácím vyšla o poznání lépe, Frodl musel během prvních 10 vteřin přesilovky likvidovat dvě střely. Rána Davida Ostřížka pak o pár centimetrů minula odkrytou bránu. Přesto se však domácím ani druhou přesilovku v zápase nepodařilo využít.

Na konci prvního dějství si přesilovku zahrála také Plzeň. V ní viděli diváci v plecharéně tři největší šance první třetiny – dvě z nich překvapivě nikoli na straně Indiánu, ale Kohoutů. Poté, co Irgl u mantinelu vybojoval kotouč poslal přihrávku na Petra Strapáče, kterému se podařilo položit Frodla na led, olomoucký útočník následně zkusil zasunout kotouč kolem pravé nohy plzeňského gólmana, tomu se však betonem podařilo utěsnit prostor kolem tyče své brány. O pár okamžiků později, když hra přesunula na druhou stranu kluziště, zazněla tyčka za zády Branislava Konráda po střele Jaroslava Kracíka. Odražený kotouč sebrali domácí a David Ostřížek jel sám na gólmana Indiánů, soupeřovu klec ale přehodil.

Po necelých třech minutách druhého dějství se do solidního střeleckého postavení dostal Marek Laš. Jeho střelu Frodl zneškodnil a rozhodl se přerušit hru, poté došlo v plzeňském brankovišti k menší strkanici, rozhodčí se nicméně rozhodli nevylučovat. O pár minut později se ale přece jen vylučovalo, a to na straně domácích. Po minutě a dvaceti vteřinách se hostů hru v početní výhodě podařilo zužitkovat teče Václava Nedorosta.Kohouti mohli krátce nato odpovědět, Káňův pokus prostrčit kotouč v mezírce mezi betony ale Frodl vystihl.

Olomouc měla dobrou pasáž v polovině prostředního dějství, kdy plzeňského gólmana zasypala několika nebezpečně vyhlížející střelami. Nejnadějněji vypadal ta z hole Martina Vyrůbalíka, ovšem ani ta za brankovou čárou neskončila. Úspěšná nebyla ani akce Lukáše Nahodila, jehož střelu z mezikruží si plzeňský brankář pohlídal.

Do samostatného úniku se dostal Aleš Jergl, kterému se podařilo kličkou objet jednoho z obránců, druhá klička už mu však nevyšla a západočeští beci ho zastavili. Fanoušci sice nespokojeně pískali, rozhodčí ale nevylučovali. To přišlo až po zákroku Kracíka na Knotka. Jestliže druhá přesilovka byla o něco lepší než první, třetí už se Hanákům podařilo přesně podle jejich představ. Jan Knotek nejprve objel soupeřovu bránu a poté naservíroval kotouč na hůl Lukáše Nahodila, který ho usměrnil do brány.

Ve 38. minutě František Skladaný vjel do útočného pásma, od zadního mantinelu si najel na spodní okraj pravého kruhu, srovnal si mířidla a prostřelil Dominika Frodla. Hned po buly se však domácí dopustili faulu, plzeňský brankář odsprintoval na střídačku a hosté hráli poměrně dlouho s výhodou šesti hráčů v poli, ani tato výhoda jim ale k vyrovnání nepomohla. Více než minutu z oslabení dokázali Hanáci ubránit, poté zazněla siréna ukončující druhou třetinu.

Zbytek oslabení na začátku třetí třetiny se olomouckým podařilo ustát bez ztráty kytičky. Úvodní minuty posledního dějství se odehrávaly v obranném pásmu Olomouce. Poté se do přečíslení dostali Miroslav Holec s Janem Švrčkem, druhý jmenovaný svižnou střelou od kruhů překonal Frodla a zvýšil vedení domácích na 3:1.

Kohouti byli střelecky při chuti. V další velké šanci večera se ocitl David Ostřížek, ovšem člen první lajny domácích neměl seřízená mířidla. Domácím se alespoň podařilo vynutit si faul a čekala je tak další přesilovka. Dobrou příležitost měl Petr Strapáč, jehož střela skončila ve Frodlově náručí. 40 vteřin před vypršením plzeňského trestu rozhodčí poslali na trestnou lavici dalšího hráče hostů a Kohouti tak získali výhodu dvou hráčů v poli navíc.

Nejvíce práce měl Frodl se střelami Jakuba Galvase a Zbyňka Irgla, ani jednomu z olomouckých hráčů se však skórovat nepodařilo. Přesilovka 5 na 3 tak Hanákům nepřinesla gól ani v tomto utkání. To mohlo domácí ještě mrzet, protože necelých devět minut před koncem přišla přesilová hra pro změnu pro Plzeň. Olomoučtí hráči v oslabení obětavě padali do střel, Jan Knotek zastavil střelu soupeře svým tělem hned dvakrát. Oslabení se tak domácím podařilo ubránit, Burian vrativší se z trestné lavice se navíc mohl dostat do brejku, jenže vyhozený puk byl příliš rychlý.

Plzni se nicméně podařilo usadit se v útočném pásmu, kde dlouho držela olomoucké v šachu a ždímala síly všech hráčů na ledě. Uklidnění přinesl až Branislav Konrád, který přikryl kotouč a přerušil hru. O chvíli později si slovenský gólman připsal důležité zákroky, když se mu podařilo kotouč zastavit dokonce v sedě v brankovišti.

Více než tři a půl minuty před koncem základní hrací doby se Plzeň odhodlala ke hře bez brankáře. Kohoutům se několikrát podařilo dostat kotouč do blízkosti opuštěné klece, ovšem až Zbyňku Irglovi se podařilo skórovat – olomoucký sniper si tak připsal první bod v playoff.

Zdeněk Moták (HC Olomouc):Podali jsme výborný výkon ve všech směrech. Ani ten gól, který jsme dostali ve druhé třetině, naše výkony nesrazil dolů. Otočili jsme výsledek ve druhé třetině a i v té třetí jsme byli lepší. Byl to náš nejlepší výkon v play off, rádi bychom na to navázali. Věřím, že sedmý zápas bude vyvrcholením celé série.