Moravské derby Olomouce se Zlínem slibuje i za normálních okolností pořádné drama. Konvenční boj na ledě na ostří nože, nekonvenční v tribunách mezi fanouškovskými tábory. Na konci základní části, kdy oba celky potřebují body jako sůl, tak dostal duel ještě další rozměr. Rozměr pořádného dramatu.

Berani přijeli na půdu svého rivala s velkým sebevědomím, což jen potvrdil hned v první minutě Tomáš Fořt. Muž, jenž hrával svého času i v hanáckém dresu, nicméně ztroskotal na Lukášově lapačcce. Na druhé straně se však také děly pořádně věci. Skladaný už už dorážel vyražený kotouč za Kašíkovy záda, jenomže puk se mu nakonec odkutálel mimo čepel. V podobně nebezpečné šanci se ocitl po Kolouchově nahrávce i Jergl, jenže také netrefil v rozhodující moment puk.

Olomouc sice měla optický tlak, avšak Zlín se prosazoval v úvodu duelu zejména z protiútoků. Honejskovu bombu z osy musel Lukáš vyrážet v poslední chvíli ramenem, Kulda posléze trefil jen clonícího beka před poloprázdnou bránou. Podobně nadějné šance pokračovaly i nadále, hrál se divácky velmi koukatelný hokej. Rozvlnit tribuny kupříkladu mohl i Jergl, jeho dorážka vyražené Škůrkovy rány nicméně letěla jen nad branku. Po Fořtově velké tutovce, kterou zlikvidoval až fantastickým zákrokem Lukáš, se navíc Zlínští dostali do obrovského presu při vlastní přesilovce.

Defenzivní činnost Olomouce nicméně soupeře otupila a zabránila inkasování. A kompaktní obrany nakonec málem pohltily i zbytek třetiny, leč těsně před jejím koncem se mohl stát zlínským hrdinou Jakub Herman. Laš jeho pokus ale zastavil, Honejskovu nahrávku stačil před bývalým spoluhráčem sklepnout. A aby nebylo šancí málo, Tomeček mohl strhnout vedení na olomouckou stranu při stoprocentní tutovce. Po krásném blafáku však minul prázdnou branku. To jeho kolega Aleš Jergl poté ale potvrdil, proč mu patří ocenění Zlatá helma Sencor za měsíc únor. Po rychlém výjezdu na pravý kruh uviděl mezírku v Kašíkově postoji a rychlou přízemní střelou rozburácel poprvé během dne olomouckou plecharénu.

Olomouc si sice minináskok přenesla i do druhé periody, brzy o něj mohla přijít. Nejprve spálil tutovku po vyjetí zpoza branky Honejsek, posléze předvedl bombastický zákrok lapačkou proti Kuldovi brankář Lukáš. Lotyšský útočník v samostatném úniku musel kapitulovat před aktuální formou olomouckého fantoma. Další zlínský tlak přišel i v přesilovce ševců. Honejskovi ale střelu do prázdné branky vychytal obětavý bek Ondrušek.

Přečkání prvních pětiminutovky zlínského nátlaku se ukázalo jako klíčové. Hanáci se taktéž dočkali přesilové hry a po rychlém přečíslení se podařilo dostat Káňovi puk přímo na Viléma Buriana. Ten za zády hostujícících beků měl již jednoduchou práci, puk napálil za záda marně se přesunujícího se Kašíka. Zlínu se sice dařilo postupně se do utkání znovu dostávat, mělo velké nápory a závary před bránou, vytoužená kontaktní trefa ne a ne přijít.

Berani nicméně dostali další přesilovku a Honejsek s Dufkem měli rázem další velké tutovky z předbrankového prostoru. I nadále ale Hanáci předváděli perfektní defenzivní výkon podpořený Lukášovou formou. Po vyčerpávajícím oslabení navíc mohl nečekaně zahrozit i ofenzivní štít Bruno Mráz, po Káňově nahrávce zpoza brány ale pálil těsně nad horní tyč. Podobně zajímavě se zjevil před slotem i Kolouch, na jeho dorážku reagoval Kašík jistým zákrokem. Zlín ze svých nároku neslevoval, ba naopak se v dobré pozici ocitl Freibergs, leč ani na soupeř hájícího bránu nevyzrál.

Závěr druhé periody pak patřil další hanácké přesilovce. Kašíkovi v ní pomohlo hodně štěstí. Puk po Burianově bombě jen tak tak nedoklouzal za brankovou čáru a posléze na poslední chvíli vyrážel Ondruškovu ránu z první. Dvoubrankové manko Beranů tak nakonec uhájil.

Hanáci hned na startu třetí periody pořádně zahrozili, když se v šanci na ose ocitl Kolouch, Kašík jeho bombu ale zvládl vyrazit. Zmíněná akce ovšem potvrdila lehký nástup domácích. Nicméně jejich třetí branka byla celkem překvapivá. Jan Švrček nenápadně vystřelil od modré, jenže jeho ránu ještě stačil ztečovat Petr Kolouch. Kašík už tak nedokázal reagovat.

Na řadu poté přišla jedna z fantastických částí zápasu. Nejprve ve stoprocentní pozici promarnil Honejskovu nahrávku Šlahař, smůla se přilepila na druhé straně na hůl Ostřížka, když mu puk při dorážení přeskočil hůl. Přímo ze zlínského protiútoku pak udeřil Daniel Gazda, jenž využil pozdějšího Lukášova návratu do brankoviště po riskantním vypíchnutí.

Berani byli po vstřelené brance pořádně vyburcování. Najednou jich byl plný led, Hanákům v zadních řadách pořádně zatápěli. Trenérský tandem Moták-Tomajko si tak celkem logicky raději vzal taktický oddechový čas, Zlín totiž opravdu nebyl mnohokrát daleko od skórování.

Velmi kontroverzní moment nastal v 52. minutě, kdy nebyl slyšet hvizd sudího po ofsajdu, Aleš Jergl tak střílel v přerušené hře a dokonce se radoval z branky, zlínští beci nicméně jeho reakci nepochopili a vrhli se na něj u mantinelu. Sudí měli co dělat, aby bitku obou kompletních pětek ukončili. Emoce začaly hrát na ledě jednu z hlavních motivačních rolí, po férovém vyloučení čtyř hráčů ale horké hlavy přeci jen vychladly.

Hanáci se ovšem rozhodně ještě nemohli uspokojit s menším náskokem, kupříkladu Honejskův kros byl ryze gólový, Šlahař ale nedokázal kotouč protečovat za Lukáše. Berani navíc na nic nečekali a riskli power-play čtyři minuty před sirénou. Jergl jejich sympatické gesto hned málem potrestal trefou do odkryté klece, smolně však trefil jen tyč. Berani následně mohutně tlačili, jenže olomoucké odhodlání nakonec dokázalo dohnat kohouty ke třem bodům. Ty jim tak zajistily jistotu účasti ve čtvrtfinále play-off, na které v novodobé historii dosahuje klub potřetí v historii.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Šlo bezesporu o vyrovnané utkání s množstvím šancí na obou stranách. V první třetině jsme sice byli malinko lepší než soupeř, naopak start druhé periody nám nevyšel. Dostali jsme se pod tlak v oslabení, odolávali jsme jen se štěstím a díky kvalitnímu výkonu Honzy Lukáše. Ten byl tentokrát zase výborný. Musím uznat, že třetí třetinu jsme ubojovali fantasticky, navíc jsme se díky tomuto vítězství posunuli do šestky a čtvrtfinále play-off. Co se týče Jana Knotka a Lukáše Nahodila, jejich zdravotní problémy nebudu z taktických důvodů zveřejňovat do médií. Ohledně Branislava Konráda a jeho možnosti startu v Chomutově se rozhodne asi až před samotným zápasem.
Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Byli jsme svědky vynikajícího zápasu s kvalitami hodnými vyřazovacích bojů. Hráči obou celků ukázali maximální nasazení, padlo paradoxně ale málo branek na to, kolik si vytvořila obě družstva šancí. Musím náš tým pochválit a smeknout, jak jsme bojovali až do poslední chvíle o to, abychom získali vytoužený bod k jistotě desítky. Bohužel se nám to nepodařilo, obětavost na straně domácích byla neuvěřitelná. Musíme se tak upínat k pátečnímu duelu, který o všem rozhodne.