Report ze zápasu KOM vs. OLO (2:3)

2:3sn

(0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)

Tým bývalého kouče brněnské Komety, Zdeňka Venery, vstoupil do utkání o něco aktivněji. Hned od prvních minut se Kohouti tlačili důrazně nejen do zakončení, ale také do osobních soubojů. To se stalo osudným Vojtěchu Němcovi, který zůstal dobrou minutu ležet po tvrdé srážce u mantinelu. Byli to však domácí, kteří si vytvořili první velkou příležitost. Leoš Čermák předložil parádní pas navrátilci Petru Tonovi, který ale tváří v tvář Konrádovi nedokázal uspět.

O dvě minuty později se již skóre zápasu poprvé měnilo, ke smutku drtivé většiny přihlížejících diváků to bylo poté, co dobře umístěnou střelou z mezikruží překonal Martina Faltera Aleš Jergl. Celek z Hané dále potvrzoval, že si přijel na jih Moravy pro body. Kohouti stříleli na Falterovu svatyni ze všech pozic a brněnskému muži v masce z toho pěkně zvonilo v uších, když Olomoučtí dvakrát za sebou v krátkém časovém sledu trefili nejprve břevno a o pár sekund později pravou tyč brněnské konstrukce.

Hráči v červených dresech byli i nadále nebezpečnější než domácí výběr, v jedenácté minutě ale Vyrůbalík nedokázal trefit odkrytou Falterovu síť. Hokejisté kolem kapitána Leoše Čermáka dostali první výhodu v podobě přesilové hry, ve které se jim podařilo dobře zamknout hostující celek ve svém pásmu, radost brněnským fanouškům však žádný pokus z brněnských holí v této početní výhodě nepřinesl.

Před koncem úvodní dvacetiminutovky ještě jednou zahrozili Olomoučtí, konkrétně Jan Knotek, který dostal příliš mnoho prostoru mezi kruhy. Falter jeho pokus dobře viděl a nedovolil hokejistům ze severu Moravy zvednout podruhé v utkání ruce nad hlavu a tak šli všichni aktéři pátečního duelu do kabin za stavu 0:1.

I v úvodu druhé části hýřili pohybem více svěřenci trenéra Venery. Dvě minuty po úvodním buly prostřední části hry se k bekhendovému pokusu před brankovištěm dostal olomoucký Zeman, prázdnou bránu ale těsně minul. Po promarněné Zemanově šanci se brankáři ve svých rolích příliš činit nemuseli. Ve dvacáté minuty dostali domácí opět příležitost v podobě přesilové hry.

Elitní snajpr Komety Jan Hruška sedm sekund po buly nic nevymýšlel a dal důvod komeťáckému kotli poprvé v zápase slavit, když prostřelil Branislava Konráda povedenou střelou mezi paží a tělem. Domácí vycítili šanci a rázem přejali roli důraznějšího a rychlejšího týmu. Nejblíže k obratu byl brněnský kapitán Leoš Čermák, který dostal parádní pas mezi kruhy od Tomáše Vondráčka, ale slovenský brankář ve službách Olomouce byl na jeho pokus připraven.

Velkou příležitost hokejistům, hájící barvy města pod Špilberkem, nabídl velezkušený obránce Pavel Skrbek. Toho obral o puk v útočném pásmu Antonín Honejsek a jelikož mezi olomouckým obráncem a Branislavem Konrádem nestál žádný další hráč, musel Skrbek zatáhnout za záchrannou brzdu a reakcí na to byly zkřížené ruce nad hlavou hlavního sudího. Bývalý zlínský útočník se rozjel k exekuci trestného střílení, ale Konrád dobře přečetl jeho úmysl a vyrazil černý nesmysl nad brankovou konstrukci.

Kohouti dostali v závěru druhé třetiny k dispozici přesilovou hru. Nejhorší momenty v ní neprožili brněnští hráči, ale olomoucký Tomáš Mikúš, kterého zasáhla střela jednoho z jeho spoluhráčů přímo do obličeje. Otřesený útočník zamířil ihned po incidentu za doprovodu lékařů ihned do kabiny. Stav se do závěrečného hvizdu hlavního sudího už nijak nezměnil a hráči věděli, že do třetí třetiny vstoupí za vyrovnaného stavu.

Jakoby domácí podcenili vstupy do jednotlivých pasáží zápasu. Hned v úvodních sekundách třetí třetiny se dostali útočníci Olomouce do velké šance, když se černá pryž podivně odrážela okolo domácí svatyně, nakonec se puku ujal David Ostřížek a nebezpečnou situaci zažehnal. Další velká šance hostí se zrodila ve čtyřicáté čtvrté minutě. Petr Kafka nahodil kotouč směr brána, kde ho bruslí nebezpečně tečovali hráči Mory, ten naštěstí pro domácí o milimetry minul levou tyč brány Martina Faltera.

Slovo si po neproměněných šancích vzala znovu Kometa. V přesilové hře čtyři na tři si domácí ťukali puk tak dlouho, než se dostal k Vojtěchu Němcovi, který vyslal z levého kruhu tvrdý projektil přímo na bránu a fantom v olomouckém brankovišti nestačil máchnout lapačkou tak, aby kotouč zastavil po cestě do jeho sítě.

O čtyři minuty později byla radost v brněnském svatostánku zažehnána. Tomáš Valenta vystřelil svižnou střelou zpoza domácích obránců a k překvapení všech přítomných zapadl černý nesmysl až za Falterova záda. Necelých osm tisíc diváků se nedočkalo rozuzlení napínavého utkání v základní hrací době, ani v prodloužení.

Zápas dospěl až do samostatných nájezdů, kde byl jediným úspěšným střelcem ve třetí sérii hostující Petr Kafka, který překonal Martina Faltera povedeným bekhendovým blafákem. Kohouti si z Brna po povedeném výkonu odvážejí na Hanou dva body.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Věděli jsme, že nás čeká houževnatý soupeř, který hodně bruslí a hraje dobře do defenzivy. Sice moc branek nedává, ale ani neinkasuje. Petr Ton měl ve druhé minutě šanci, ale nedal. Poté jsme inkasovali, třetinu jsme neodehráli dobře. Ve druhé části se hra zlepšila, dali jsme gól. Tlačili jsme se do napadání, což jsme chtěli od začátku. Ve třetí třetině jsme dali gól, ale pak jsme udělali chybu ve středním pásmu, špatně jsme si rozebrali hráče. Penalty jsou vabank.