Report ze zápasu VIT vs. OLO (4:3)

4:3p

(1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)

Ostravané vlétli do zápasu zostra. Už v úvodní minutě si vypracovali velké šance Samuel Bitten a po chybě Jana Káni i Dominik Lakatoš. Branislav Konrád své úvodní zákroky zvládl. Kohouti se poté dostali do hry díky přesilovce pěti proti třem, která trvala více než minutu. Během této početní výhody nastřelil Jan Knotek po ideální přihrávce před branku tyč. Poté, co se Patrik Koch, jenž byl z domácích vyloučen jako první, už ocitl zpět na ledě, fauloval Petr Kolouch. Z přesilovky se tak po skončení trestu Rastislava Deje stalo rázem oslabení. To mohl ukončit Dominik Lakatoš, jenž se dostal k ideální střele z pravého kruhu, avšak Konráda zachránila branková konstrukce.

Hra se poté vyrovnala a oba celky měly své možnosti ke skórování. Olomoučtí vytvořili závar před Alešem Stezkou, přičemž o zakončení se pokoušel David Krejčí. Vítkovický gólman ale udržel kotouč před brankovou čárou. Na druhé straně pak Konrád zlikvidoval pokus Petra Chlána. V čase 16:06 se ale přeci jen domácí prosadili. Dělovka Lukáše Kováře se odrazila přesně na hůl Jana Hrušky, jenž svižnou dorážkou rozvlnil síť. Vyrovnat mohl minutu před koncem Jan Bambula, jenž však trefil pouze připraveného Stezku. Hráči tak odcházeli do kabin za stavu 1:0.

První velkou šanci druhé třetiny si vypracoval Marek Kalus, jenž dostal perfektní pas do prostoru mezikruží. Svoji ránu ovšem nasměroval nad branku. Následně projevil obětavost Roman Polák, jenž zalehl do tvrdé střely Tomáše Černého. Kapitán Vítkovic poté zůstal chvíli ležet na ledě, nakonec se ale zvedl a pokračoval ve hře. Jeho formace pak čelila i nebezpečné teči Lukáše Nahodila, ani ta však mezi tři tyče nezamířila.

Když se zápas přehoupl do své druhé poloviny, udělala Ridera ve svém obranném pásmu chybu. Ke kotouči se dostal Jan Káňa, jenž poté vypálil zápěstím, nicméně zamířil pouze nad. Kohouti poté měli menší optický tlak, který vyústil ve střelu Tomáše Dujsíka, Aleš Stezka byl ale připraven. A tak mohli opět zahrozit i domácí, kteří se vydali do přečíslení ří proti dvěma. To zakončoval od modré Lukáš Kovář, avšak i tentokráte skončil puk pouze na tvrzeném skle.

Právě Kovář byl poté aktérem dalšího důležitého momentu. Lukáš Klimek jej totiž tvrdě narazil na mantinel, což šel okamžitě mstít Dominik Lakatoš. Olomoucký útočník dostal za tento zákrok trest do konce utkání. Domácí navíc hráli přesilovou hru, kterou využil přesnou tečí Tobias Lindberg. Dvoubrankové vedení Vítkovic ale nemělo dlouhého trvání. Ke kotouči se totiž dostal těsně za modrou čarou Petr Kolouch, jenž následně střelou zápěstím překvapil Stezku. A to nebylo ze strany Hanáků vše. Když už se zdálo, že třetina skončí výsledkem 2:1, dostal se k teči Škůrkovy střely David Krejčí. Domácí brankář už nestačil na změnu směru dráhy letu zareagovat. Po čtyřiceti minutách tak panovalo v Ostravar Aréně vyrovnané skóre.

Ve třetí dvacetiminutovce si zahráli kohouti další přesilovku, v níž ale vítkovického gólmana příliš nepřekvapili. Jediným větším ohrožením pro něj byla střela Tomáše Dujsíka od modré, kterou zachytil do své lapačky. Na druhé straně pak bylo více rušno. Hráči Ridery vytvořili obrovský závar před Konrádovou brankou, kterého se nejprve snažil využít Solovjev, jenž ale branku netrefil. Následně se ale k puku dostal na pravém kruhu Lukáš Kovář, který rozezvučil tyč. Další příležitost měli Vítkovičtí v nabídnuté početní výhodě, kde pálil Guman, nicméně i tentokráte byl Konrád připraven. Naopak v oslabení se vydal dopředu Jan Káňa, jenž se sice dostal k zakončení, Stezku ale nepřekonal.

Výhodu přesilovky poté opět dostali i kohouti. Velmi blízko jejímu využití byl Lukáš Nahodil, jemuž chyběly k posunutí kotouče za brankovou čáru doslova centimetry. Velmi nebezpečnou se pak ukázala i rána z první v podání Silvestera Kuska. I v tomto případě však byl Stezka na svém místě. Domácí brankář předvedl poté i efektní, a zároveň efektivní zákrok proti ráně z pravého kruhu. A tak to byli právě Ostravané, kdo se prosadil. Dominik Lakatoš předložil puk Janu Hruškovi, jenž minutu a jednadvacet vteřin před koncem ranou z první překonal Konráda. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že si Vítkovičtí připíší po základní hrací době první výhru. Poté ovšem přišlo vyloučení za zdržování hry, a Olomoučtí to zkusili v šesti proti čtyřem. A risk byl v tomto případě zisk. Od modré totiž vypálil Jiří Ondrušek a opět stanovil nerozhodný stav. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Nastavený čas začal v rychlém tempu, od modré střílel Tomáš Černý, na Stezku ale nevyzrál. Olomoučtí se už poté radovali. Střela Jana Bambuly prošla do sítě, nicméně domácí střídačka využila trenérské výzvy, jelikož se jí zdálo, že Aleši Stezkovi bránil jeden z hostujících hráčů v zákroku. Po dlouhém zkoumání u videa se tento podnět nakonec ukázal jako pravdivý. Hra tedy pokračovala, oba celky se dostávaly do slibných příležitostí, avšak brankáři dlouho odolávali. Až v 73. minutě rozjásal Ostravar Arénu Marek Kalus, jenž tečoval ránu Lindberga. Vítkovice tak berou první bod v sérii.

Stav série: HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 1:0

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): „Vyrovnané utkání. Od začátku jsme vstoupili dobře. Po nějakých našich chybách soupeř srovnal, ale byli jsme bojovní, místy jsme motali nohami, ale vyplatilo se. Výborná práce gólmana a v prodloužení i videotechnika. Je z toho důležité vítězství, na které budeme chtít zítra navázat.“