Report ze zápasu OLO vs. ZLN (3:2)

3:2

(1:2, 2:0, 0:0)

PSG Berani Zlín

V utkání proti Zlínu se poprvé v extralize do olomoucké branky postavil Jiří Trvaj, naopak na druhé straně kryl svatyni Beranů Libor Kašík, který v minulosti na Hané vyrostl ve velkou hvězdu. Oba brankáři se navíc potkali poprvé po loňském finále, kdy byl Kašík v brance vítězů a Trvaj ještě jako gólman poražené Komety Brno.

Atraktivní duel pro fanoušky lépe odstartovali úřadující mistři, když Kotvanovu střelu dorážel Köhler. Vzápětí se však provinil nedovoleným zákrokem vysokou holí Dalibor Řezníček, a Mora tak měla výhodu čtyřminutové přesilovky. Početní výhoda se ale Hanákům vůbec nepovedla, a tak mohli zaúřadovat hosté.

Staněk udělal chybu na obranné modré čáře a Rašner, který za něj měl celou situaci zachránit, upadl. Proto všechno zbylo na Trvajovi, který se v brankovišti roztáhl jak široký tak dlouhý a samostatný nájezd Okála i následnou dorážku Žižky pokryl. Zkušený brankář Olomouce se musel vyznamenat i o pár minut později, kdy hráli Zlínští početní výhodu. Měl však také štěstí, Čajánkův pokus z úhlu jen těsně minul vzdálenější tyčku poloodkryté klece.

Když se zdálo, že Olomoučtí nejhorší chvíle přestáli, udeřili svěřenci Rostislava Vlacha dvakrát v krátkém časovém sledu. Petr Leška ukázal v přesilové hře svůj přehled, báječnou přihrávkou totiž našel před brankou volného Bedřicha Köhlera, který se trefil přesně pod víko Trvajovy branky. Leška svou asistencí zaznamenal svůj 600. bod v nejvyšší soutěži. Než se stihli Kohouti vzpamatovat, tahal dobře chytající Trvaj ze sítě druhý puk. Ondráčkovu střelu vyrazil jen před sebe, kde s dorážkou čekal Roman Vlach, který i když faulovaný, skóroval.

Po druhé inkasované brance si olomoučtí trenéři vyžádali oddechový čas, což se ukázalo být jako správný tah. Mora od té doby hrála o poznání lépe a zlínské obraně zatápěla. Vše nakonec vyvrcholilo snižující trefou Richarda Diviše, který se v sestavě Hanáků ukázal poprvé v letošní extraligové sezóně. Po průniku Skrbka byl ve správný čas na správném místě, dokázal totiž na brankovišti zamést kotouč za ex-olomouckého Kašíka.

Ve druhém dějství se zprvu hrálo velice vyrovnaně, postupem času však začali mít herně navrch hokejisté extraligového nováčka. Jediným světlým momentem Zlína byly dvě tvrdé střely Marušáka, jednu z nich navíc dobře tečoval Čech, Trvaj se ale i nadále úspěšně snažil o to, aby skóre nezměnilo.

Chvíli poté, co se zápas přehoupl do své druhé poloviny, měl vyrovnání na holi Patera, svou střelu ale mezi tři tyče nenamířil. O pět minut později už ale bylo v olomoucké plecharéně znovu veselo. Přesilovku Hanáků totiž bleskurychle využil slovenský forvard Martin Cibák, který dorazil dělovku Majeského od modré čáry. Mora byla, jak se říká, v laufu, čehož dokázala využít. Matai se tři minuty po vyrovnávacím gólu uvolnil na levém kruhu a následně našel přesnou nahrávkou Marka Laše, který ránou z první vsítil za přesouvajícího se Kašíka vedoucí branku Olomouce. Stav 3:2 pro domácí platil po čtyřčeti minutách hry.

Na začátku třetí části bylo horko před brankou Trvaje, Zlín měl totiž výhodu přesilovky čtyři na tři. Žádná ze střel Beranů se ale až do sítě nedostala. Za rovnovážného stavu hráčů na ledě mohla navýšit vedení Mory dvojice Zuzin-Kucharczyk, nahrávku prvního jmenovaného ale parádně vystihl Radim Tesařík.

Olomoučtí se i nadále snažili být aktivní i v útočném pásmu, ovšem s postupem času se spíše zatáhli do obrany a do ofenzívy se hnali hlavně hosté, kterým chyběl jeden gól. Nervózní chvíle však pro Olomouc a celé publikum teprve přišly. Rác byl pět minut před vypršením základní hrací doby vyloučen, a Zlínu se tak naskytla jedinečná příležitost. Zlínští vyslali na branku Trvaje několik ran, dvě z nich schytal i Radim Kucharczyk, který víc jak minutu oslabení hrál bez hole. Mora oslabení přežila a stále vedla.

Ševci v závěru nechali Kašíka na střídačce a zkusili hru v šesti. Jenže i poslední okamžiky utkání dokázali Olomoučtí přežít bez úhony. Kohouti si tak po svém postupu do extraligy připsali první vítězství, úřadující mistry ze Zlína porazili po výtečném obratu 3:2!

Jiří Dopita (HC Olomouc): První třetina byla z naší strany hodně špatná, měli jsme v ní čtyřminutovou přesilovku, která nás však dostala trochu do útlumu. Pak jsme dostali, zaplaťpánbůh, jen dva góly, kdyby Zlín dal víc branek, mohlo být po zápase. Po kontaktním gólu jsme se však zvedli, naše hra vypadala už trochu jinak. Následně jsme vyrovnali a dali třetí krásný gól. Musím říct, že po první třetině se muselo změnit skoro všechno. Je to hlavně o hráčích, trenéři mohou říkat, co chtějí, ale hlavní je, jak to vypadá na ledě. Zlomové asi bylo oslabení před koncem. Jsme za takové odbojované vítězství velice rádi. Věříme, že takové vítězství nám pomůže udržet diváky na stadionu.