Report ze zápasu OLO vs. MST (3:2)

3:2sn

(1:2, 1:0, 0:0 – 0:0)

HC Most

Olomoučtí hokejisté po čtyřech zápasech mohli k zápasu využít čtyři formace. Do sestavy se totiž poprvé od 30. října vrátil útočník Ondřej Švaňhal, po krátké pauze zaviněné zraněním se v zápasovém dresu ukázal také obránce Tomáš Houdek.

Mora před tímto utkáním už 125 minut nedokázala vstřelit branku a ani úvodní minuty nebyly v podání domácího celku nikterak sebevědomé. Nutno však podotknout, že první vážnější šanci si dokázali vytvořit právě Hanáci, když se Houdkova rána od modré čáry odrazila od brankové konstrukce do výstroje brankáře Hanuljaka.

Naopak Mostečtí udeřili bez výraznějšího varování. Obránce Mario Cartelli udělal na levém kruhu obranného pásma chybu, když ho o kotouč obral Pavel Smolka, jenž následně přesnou střelou do vzdálenějšího růžku nedal Halászovi šanci zasáhnout. Sotva se stihli domácí vzpamatovat z inkasované branky, musel Halász tahat kotouč ze své branky znovu. Bojer tečoval ránu od modré čáry do olomoucké brankoviště, kde nekrytý Zdeněk Tauš neměl problém zakončit. Mora si musela vzít time-out.

Ve třinácté minutě měli Kohouti víc jak stoprocentní šanci na snížení. Selingr se na levém křídle fantasticky uvolnil, a posléze poslat kotouč na zcela volného Kucharczyka, který měl před sebou odkrytou klec. S údivem však sledoval, jak puk skončil pouze v lapačce brankáře Hanuljaka.

O chvíli později se však Mora radovat konečně mohla. Střelecké trápení protrhl Rostislav Marosz. Staronová posila Hanáků v přesilovce dokázala dorazit za Hanuljakova záda střelu Švaňhala. Dvoubrankové vedení mohl hostům vrátit Kafan, jenž díky Houdkově zaváhání v přesilové hře uháněl kupředu společně s Andresem. První jmenovaný vzal sutuaci na sebe, olomoucký brankář dokázal zasáhnout betonem.

Od počátku druhého dějství měli mírně navrch domácí. Nebezpečný byl moment, kdy Selingr těsně před mosteckou klecí tečoval Jaroměřského ránu jen kousek mimo. Svůj okamžik slávy si však vychutnal jen o chvíli později, a to znovu ve spolupráci s Jaroměřským. Pavel Selingr se po přihrávce nejproduktivnějšího olomouckého beka dostal do samostatného úniku, který zakončil přesnou střelou nad lapačku hostujícího gólmana, čímž srovnal stav utkání na 2:2.

Olomouc se v polovině duelu mohla poprvé dostat do vedení, Marosz ale z mezikruží svůj druhý zářez nepřidal. Jen o pár okamžiků později však bylo hodně horko před klecí Kohoutů. Tomáš Halász však ukázal, že je v opravdové formě, když dokázal dvakrát zlikvidovat obrovské šance Mostu. Nejprve lapil svou rukavicí Kafanovu střelu, na kterého zívala poloprázdná klec. Jen o moment později už pomalu zvedal ruce nad hlavu Nedrda, Halász ale vložil do dráhy střely svou hůl!

Třetí perioda byla zpočátku snad nejméně zajímavá. Oba celky se dostávaly do šancí jen zřídka, mírně více ze hry měli hráči posledního mužstva tabulky, kteří několikrát vystrašili Halsáze střelami ze střední vzdálenosti. Kohoutům se po většinu času nedařilo prokousat ani do útočné zóny. Více se začali Hanáci prosazovat od poloviny třetí dvacetiminutovky. Dvakrát dobře ohrozil Hanuljakovu klec Cartelli, nebezpečně tečoval také Marosz, skóre však svou podobu nezměnilo ani v jednom případě.

Necelých pět minut před koncem základní hrací doby vystrašila Hanuljaka rána Vodného, kterou ještě dokázal v těsné blízkosti mostecké brankoviště líznout svou holí Knotek. Na druhé straně se ve slibné šanci okolo tyčky obtáčel Písařík, ani jeho pokus ale nenašel cestu do sítě. Pár vteřin před koncem základní hrací doby minul před bránou plachtící kotouč Diviš. Šedesát minut na určení vítěze nestačilo, proto se poprvé v sezóně na olomouckém zimním stadionu muselo jít do prodloužení.

V nastavené pětiminutovce stály za řeč snad jen dvě situace. Nejprve to byla Hermanova teč, kterou však dokázal Hanuljak zkrotit ve své lapačce. Druhým okamžikem byla bitva, která se strhla právě mezi Hermanem a Havelkou. Ani prodloužení nestačilo, a tak utkání došlo až na samostatné nájezdy.

V nájezdové loterii byl jen jediný přesný střelec, a to domácí Pavel Selingr, který si tak do statistik zapsal druhý gól v utkání a rozhodl o vítězství pro Olomouc 3:2 na samostatné nájezdy.

Petr Fiala (HC Olomouc): Hráli jsme moc individuálně. Ale takto to proti soupeři, který se soustředí na bránění, a pak vyráží do protiútoků, prostě nejde. Nastřelovali jsme takovým způsobem, že jsme puk soupeři akorát odevzdávali. Hráči nebyli moc na kotouči, začali ztrácet sílu a málo si věřili. Proto ten obraz hry vypadal tak, jak vypadal, nebyla to žádná sláva. Začali jsme vlažně, i přesto, že jsme hráče upozorňovali na to, že pokud Most má stále šanci, pere se o ni. Většinou tak, jak začneme, se to pak tahá celých 60 minut. A když poté kluci chtějí, už je pozdě. Alespoň, že jsme uhráli druhý bod v penaltách. Z herního projevu jsem však zklamaný.