Report ze zápasu OLO vs. LIT (3:1)

3:1

(1:0, 1:0, 1:1)

HC Verva Litvínov

Parta kolem koučů Jana Tomajka a Zdeňka Motáka potrápila hosty z Litvínova hned v úvodních momentech utkání. Ve 2. minutě měl gól na čepeli kapitán Martin Vyrůbalík. Veteránovu střelu litvínovský gólman Jaroslav Janus přes hráče sice neviděl, ovšem díky dobrému postavení kotouč vytěsnil betonem. Olomoučtí ale v tlaku na soupeře pokračovali, a v 11. minutě se fanoušci Mory dočkali. Obránce Tomáš Dujsík nahodil puk na branku, kde jej útočník Lukáš Klimek přesně tečoval za Janusova záda, a otevřel tak skóre zápasu. Brankář Jan Lukáš ze začátku neměl moc práce, jelikož hráči Litvínova si vytvořily šance až v druhé polovině úvodní třetiny. Do 12. minuty otestovaly žlutočerní reflexy domácího brankáře pouze v jediném případě. V 16. minutě měl navýšení vedení na hokejce útočník Petr Kolouch, ale ostravský rodák po Irglově přihrávce zatím trefil pouze tyčku. Ve zbylých minutách další gól nepadl, a do kabin se tak šlo za gólového stavu 1:0 i přesto, že Hanáci vyhráli první třetinu na střely v poměru 17:3.

Do prostředního dějství vstoupili aktivněji pro změnu hosté. Už po 20 vteřinách se pokusil o vyrovnání stavu útočník Richard Jarůšek, který zachytil Hanzlovu přihrávku, vystřelil, ale Lukáš stihl kotouč vyrazit ramenem. Ve 28. minutě se k zakončení dostal útočník Zbyněk Irgl. Klubový lídr střelců ale pálil z úhlu, a tak si Janus kotouč pohlídal. V polovině utkání udělal litvínovský talent Jan Myšák před brankou kličku před obráncem, ocitl se sám před brankářem, ale Lukáš hrozbu vyrovnání odvrátil pravým betonem. Byli to naopak hráči Olomouce, kteří gólově opět udeřili. Dvaačtyřicet vteřin před koncem prostředního dějství zvyšoval vedení na 2:0 útočník Petr Kolouch, který tentokrát šanci proměnil. V přesilové hře mu nahrál útočník Rostislav Olesz, a osmadvacetiletý centr z prostoru u levého kruhu vypálil puk pod horní tyč.

Ve třetí třetině si hráči Vervy vytvořili řadu šancí. Žádná ale domácího gólmana neohrozila. Ve 42. minutě na modré se po nepřesné Kubátově přihrávce zmocnil puku Kolouch, který ihned sprintoval k Janusově kleci. Olomoucký forvard ale trefil slovenského brankáře do betonu. O minutu později se hned po buly snažil dělovkou gólově prosadit zadák Adam Jánošík. Olomoucký Lukáš ale stihl včas zareagovat, a zákrokem lapačkou případnému snížení skóre zabránil. Ve 45. minutě ale musel zasahovat znova, když litvínovský útočník Jakub Petružálek vystihl Vyrůbalikovu přihrávku, a hned vzápětí vystřelil. Šestadvacetiletý strážce branky ale byl na svém místě, a stihl včas přitisknout ruku k tělu. Hanácký gólman držel svůj tým nad vodou i v dalších minutách. Jako třeba v 51. minutě, když zneškodnil několik Petružálkových šancí z bezprostřední blízkosti. Ve druhé polovině závěrečného dějství následovaly dvě přesilovky hostujících. První Olomoučtí ubránili. Ve druhé se ale prosadil útočník Samson Mahbod, a překazil tak Lukášovi druhé čisté konto v sezoně. Minutu a půl před koncem ale rozhodl o vítězství červenobílých gólem do prázdné branky svou trefou v zápase útočník Petr Kolouch, který upravil konečný stav utkání na 3:1

Jan Tomajko (HC Olomouc): Do utkání jsme vstoupili výborně. V první třetině jsme si vytvořili nějaké šance, ale proměnili jsme jenom jednu z nich. Ve druhé třetině se hra vyrovnala, ale v přesilovce jsme dali druhý gól, který byl, podle mého názoru, rozhodující. Ve třetí třetině samozřejmě Litvínov přidal, měli tam spoustu šancí a Honza Lukáš předvedl výborný výkon. Samozřejmě bylo vidět, že se hraje o hodně a ta nervozita zkrátka byla ke konci velká. Jsme rádi, že to bylo za tři body.