Report ze zápasu OLO vs. PLZ (0:4)

0:4

(0:1, 0:0, 0:3)

HC Škoda Plzeň

Utkání proti Plzni se neslo ve znamení návratů a nových tváří. Po téměř dvou měsících se v dresu Kohoutů představil Zbyněk Irgl, kterého v předchozích týdnech brzdilo svalové zranění a naskočil také kapitán Martin Vyrůbalík. Na střídačce Hanáků se pak objevila i nová tvář v podobě 21letého gólmana Jiřího Brože, kterého si Olomouc stáhla z Jihlavy na střídavé starty v reakci na zdravotní indispozici Branislava Konráda.

Na časomíře uběhlo teprve 34 vteřin a už se měnilo skóre. Milan Gulaš objel bránu Kohoutů, položil si na led Jana Lukáše a zavěsil puk do levého horního rohu domácí brány. Plzeň byla po vstřelené brance aktivnějším týmem. Kohouti se k ohrožení Frodlovy svatyně pořádně dostali teprve po několika minutách hry.

V 5. minutě zápasu měl Lukáš opět plné ruce práce, tentokrát se mu však podařilo nátlak hráčů v modrém ustát a domácí dokázali puk vyhodit. Chvíli na to se v šanci ocitl na druhé straně Vilém Burian, ale mířil pouze na hrudník připraveného Frodla.

Po necelých šesti minutách dostali domácí výhodu přesilové hry. Po vyhraném buly se jim sice podařilo vyslat nebezpečný projektil na soupeřovu bránu, ovšem plzeňský gólman měl puk pod kontrolou. Nadějně vypadala střela Petra Koloucha z prostoru pravého kruhu a z dobré pozice mohl pálit také Zbyněk Irgl, ovšem tomu se nepodařilo ideálně zachytit přihrávku svého spoluhráče. Kohouti se tlačili do útoku i poté, co se síly na ledě vyrovnaly, nicméně nepodařilo se jim z toho vytěžit gólový úspěch. O chvíli později si celá plecharéna úlevně oddychla, když bekhendové zakončení Miroslava Indráka jen kousek minulo brankoviště Jana Lukáše.

Ve druhé polovině prvního dějství bylo pořádně horko také Dominiku Frodlovi. Při Holcově střele od modré čáry měl plzeňský gólman také notnou dávku štěstí, protože měl zakrytý výhled, druhá střela olomouckého útočníka s číslem 11 pak mířila mimo tři tyče. Plzeňským hráčům se následně podařilo na modré čáře zachytit Burianovu přihrávku na Irgla a jeden z plzeňských se sám řítil na brankáře Lukáše. Jiří Ondrušek se ale stihl vrátit a na poslední chvíli vypíchl obětavým zákrokem puk z hokejky rozjetého forvarda.

Poslední minuty první třetiny se hra opět přelila do domácího obranného pásma. Hanáci dokázali nápor soupeře zastavit jen za cenu faulu, a tak si první přesilovou hru v utkání zahrála také Plzeň. V momentě, kdy hlasatel oznamoval poslední minutu první třetiny, se do brejku dostal Jan Knotek, ale puk mu před brankářem odskočil. Do kabin tak oba celky odcházely za stavu 0:1.

Na začátku druhé dějství měli hosté k dispozici ještě pár vteřin přesilové hry, ovšem nedokázali se dostat k žádnému většímu ohrožení Lukášovy brány. To přišlo až o pár momentů později, strážce olomoucké svatyně však za svá záda puk nepustil – Gulašovu střelu zastavil maskou. Ve velké šanci se na druhé straně ocitl Irgl. Při jeho střele z levého kruhu ale Frodl pustil ke slovu svou lapačku. A gólman Škodovky měl práci i v nadcházejících okamžicích se střelou Holce.

Následující útok Kohoutů byl zastaven faulem, a tak si domácí podruhé v zápase zahráli přesilovou hru. Ani v té se však Olomouci nepodařilo vyrovnat. Ostřížkova střela trefila jen jednoho z jeho clonících spoluhráčů. Plzeň se ve vlastním oslabení navíc dvakrát dostala do brejku, jenže ani jeden z nich nedokázala proměnit.

Plzeň měla obrovskou šanci navýšit své vedení v přesilové hře. Výrazně proti byl ale Jan Lukáš v brance Kohoutů, který puk fantasticky chytil v sedě. Početní výhodu si nemohla Škodovka užít až do konce, protože pár vteřin před jejím vypršením byl vyloučen jeden z jejích hráčů a výhodu jednoho bruslaře v poli tak pro změnu získali svěřenci trenérského tandemu Tomajko-Moták. Střela Aleše Jergla sice skončila jen na Frodlových chráničích, po další střele olomouckých hokejistů však puk proskotačil za zády plzeňského brankáře a Škodovka měla velké štěstí, že při své cestě nepřekročil brankovou čáru.

Plzeň si čtyři minuty před koncem druhé třetiny zahrála další přesilovku. V nadějně šanci se ocitl Kindl, ale proti jeho střele nechal Jan Lukáš vyniknout svou lapačku. Olomoucký odchovanec musel zasahovat také o chvíli později proti dalším střeleckým pokusům soupeřových hráčů, i tentokrát ale podržel naděje svého týmu a vysloužil si pochvalné tleskání z hlediště. Na druhé straně se Vojtěchu Tomečkovi podařilo prosmýknout se kolem modrobílých obránců, nicméně ani tento útočný výlet neskončil gólem.

Na začátku třetí třetiny byla Olomouci nabídnuta další přesilová hra. Ani ta ale nepřinesla změnu skóre, ačkoli šance byly na obou stranách. Knotek se před Frodlovým brankovištěm nedostal ke střele a ránu Jana Kováře srazil jeden z domácích obránců. Plzeň domácí potrápila po vyloučení Jakuba Galvase. Se střelami Západočechů měl co dělat Jan Lukáš i celá olomoucká obrana. Bíločerveným se tato početní nevýhoda i s potřebnou dávkou štěstí podařila ustát.

Čas na časomíře však neúprosně ubíhal a stav utkání zněl stále v neprospěch domácích. Ve velké šanci se ocitl Zbyněk Irgl, jehož střela vypadla Frodlovy z lapačky, ale v blízkosti nebyl nikdo z domácích hráčů, aby puk dopravil do sítě. Později se do samostatného úniku dostal Knotek, jenže jeho útočná snaha ztroskotala na zdi jménem Dominik Frodl. Na druhé straně kluziště se opakoval podobný scénář jen s tím rozdílem, že tentokrát vystavil puku konečnou olomoucký Lukáš.

Další změna skóre přišla v 55. minutě, kdy se Vojtěchu Němcovi podařilo prostrčit puk mezi betony Jana Lukáše. Ze strany Plzně to ovšem tento večer nebylo vše. O pár chvil později navýšili Západočeši svůj náskok už na 3 branky zásluhou Petra Kodýtka a definitivně své vítězství stvrdili v 59. minutě trefou z hole Jana Eberleho.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Z naší strany dnes bylo na výborné úrovni snad jen oslabení. Utkání hodně ovlivnil první inkasovaný gól. Bohužel je to náš druhý zápas doma, kdy jsme nevstřelili branku. A bohužel když nevstřelíte-li branku, tak nemůžete počítat ani s bodovým ziskem. Musíme se vrátit k našemu poctivému hokeji. Utkání se mi hodnotí špatně. Musím pogratulovat soupeři, zaslouženě získal 3 body.