Report ze zápasu OLO vs. SPA (3:2)

3:2

(1:1, 1:0, 1:1)

HC Sparta Praha

Do utkání vstoupila lépe Sparta a už po sedmnácti vteřinách si vybojovala přesilovku, když Ihnačáka podrazil Škůrek. V jejím úvodu se k nebezpečné střele dostal Klimek, Konrád ale jeho střelu vytěsnil pravým ramenem a poté se musel činit také Filip Novotný, neboť Herman při vlastním oslabení ujížděl na sparťanskou bránu, a také jeho vyrážečka byla na místě včas. Po zbytek oslabení už Olomouc Spartu nepustila do svého pásma a hned po jejím závěru prověřil sparťanského brankáře svižnou střelou Laš. Sparta si mohla slibnější šance vypracovat mezi třetí a pátou minutou. Nejprve se před Konráda tlačil Kalina, ale olomoucký obránce ho odstavil od puku, poté Netík hledal před brankou Pecha, nahrávka ale neprošla. V sedmé minutě Staněk ztratil puk a trestat mohl Klimek, nedokázal však zakončit přesně.

Olomouc si první přesilovou hru vybojovala v osmé minutě po vyloučení Klimka za vysokou hůl. První minutu se Kohouti drželi v útočném pásmu, jedinou střelu ale vyslal Marek Laš. Potom se do slibné příležitosti dostával Ostřížek, jeho bekhendový pokus ale skončil mimo. O půl minuty později už se diváci dočkali branky. Petr Strapáč vymetl růžek nad levým ramenem brankáře Novotného a Olomouc se ujala vedení. Sparta měla šanci vyrovnat hned v následujícím střídání, Ihnačák ale ani na třikrát Konráda nepřekonal.

V polovině první třetiny byl za podražení potrestán Matai a Sparta svou druhou přesilovou hru zvládla mnohem lépe než svou první příležitost. Čajkovského střela jen o kousek minula branku, o chvíli později musel Konrád předvést pozornost proti dalšímu střeleckému pokusu Ihnačáka, Olomouc ale oslabení přečkala. V 14. minuta Uher nahrával zpoza Konrádovy branky na Ružičku, ten ale puk netrefil. O pár okamžiků později už ve stejné situaci úspěšnější, puk se ale zastavil na brankové čáře, odkud ho domácí rychle uklidili do bezpečí.

Branky se Sparta dočkala v 16. minutě, když se v předbrankovém prostoru dokázal prosadit Andrej Kudrna a bylo vyrovnáno. Tři minuty před sirénou ještě prověřil pravé Novotného rameno Knotek, o chvíli později z otočky střílel Kudrna, puk ale skončil pouze v rohu kluziště, a další branky proto v první třetině k vidění nebyly.

Druhou třetinu začaly oba týmy opatrněji a na brankáře letěla jen nahození od modré čáry. V dvaadvacáté minutě byl vyloučen Pech a Olomouc si tak mohla podruhé v zápase vyzkoušet přesilovku, k největší šanci se ale dostala Sparta, která ve dvou ujížděla proti jedinému olomouckému obránci. Nahrávka se jim však nevydařila a poté byli na puku opět domácí. Střílet zkoušel Ostřížek, ale z pravé strany Novotného nepřekonal. V pětadvacáté minutě se do zakončení dral Pech a domácí obránci ho dokázali zastavit jen za cenu dvouminutového trestu. Ještě před přerušením se k odraženému puku dostal Klimek, na Konráda však z těsné blízkosti nevyzrál. V polovině přesilovky Čajkovský nastřelil Vránovu hůl, puk ale skončil mimo tři tyče a další střelecký pokus skončil na chráničích olomouckého útočníka. Ke konci početní převahy střílel Mikuš, jehož střelu Konrád vyrazil betonem a jen tak tak puk stihl odklidit do rohu před dotírajícími sparťanskými útočníky.

Od dvacáté osmé do třicáté minuty byli na puku více hosté, ale jen těžko hledali cestu přes střední pásmo. Teprve v jedenácté minutě se jim podařilo usadit se v útočném pásmu a od modré střílel Barinka, jehož střelu ještě zkoušel tečovat Pech, našel ale jen betony brankáře Konráda. Chvíli poté zahrozili také domácí, a to když Knotek zachytil přihrávku sparťanských obránců a zkusil Novotného překvapit výjezdem zpoza brány, mezírkou u tyče ale puk nepropasíroval. O pár okamžiků později hru okořenil pěstní souboj Strapáče a Emingera, za což byli oba hráči potrestáni čtyřmi minutami na trestné lavici. O minutu později se k nim přidal ještě Škůrek, který dostal dvě minuty za držení, čímž Sparta získala další početní výhodu. V ní pálil nejprve Čajkovský, ale jeho projektil skončil jen na zadním mantinelu, poté zkusil své štěstí také Vrána, který našel pouze připravenou Konrádovu hruď. V závěru přesilové neuspěli ani Netík a Mikuš, který třikrát po sobě střílel pouze do bránícího Knotka.

V 36. minutě se z pravého kruhu snažil prosadit Eberle, jeho střelu však zblokovali obránci Sparty a neuspěl ani Skladaný, který od modré našel pouze připraveného Novotného. Na druhé straně Mikuš hledal před brankou volného Ihnačáka, Škůrek ale bruslí přihrávku zastavil. V čase 26:58 rozjásal tribuny olomoucké plecharény David Ostřížek, poté co se dostal k odraženému puku po střele Holce, a střelou pod horní tyč vrátil Kohoutům vedení. O rychlou odpověď se mohli postarat Netík s Kumstátem, kteří se hnali do přečíslení dva na jednoho, druhý jmenovaný ale netrefil olomouckou branku. Deset vteřin před koncem mohl skóre zkorigovat ještě tvrdě střílející Čajkovský, Konrád ale puk v poslední chvíli vyrazil svým pravým ramenem a udržel Olomouci jednobrankový náskok.

V úvodu třetí třetiny vybojoval Knotek puk za brankou Sparty a pokusil se puk zasunout kolem Novotného k vzdálenější tyči, puk ale skončil v rohu kluziště. Na druhé straně střílel od modré Cingel do Konrádových betonů, odkud se puk odrazil k Černochovi, který trefil olomouckou bránu pouze z boku. V čtyřicáté páté minutě ujeli Herman se Skladaným, první jmenovaný ale vystřelil mimo branku Novotného. O minutu později Eberle hledal před branku najíždějícího Ostřížka, ale nepodařilo se mu nastřelit jeho hůl. Vzápětí byl dvěma minutami potrestán Uher a Olomouc opět úřadovala. Po půl minutě přesilové hry střílel od modré Martin Vyrůbalík a Novotný nedokázal dostatečně rychle zalehnout volný puk. Pro Jana Knotka už nebylo nijak těžké doklepnout kotouč do odkryté branky.

O minutu později mohla Olomouc své vedení ještě navýšit, když Ostřížek našel před brankou Mataie, Novotný byl ovšem tentokrát pozorný. V osmé minutě Olomouc získala další přesilovou hru, kterou mohl hned z kraje využít Vyrůbalík, trefil však pouze rameno sparťanského brankáře. Po ubráněném oslabení střílel z pravého kruhu Kudrna do Konrádovy hrudě a z následného buly nebezpečně doráželi Uher s Ihnačákem. Při další útočné akci Olomouce byl hákován Holec a v přesilové hře zkoušel před brankou tečovat Laš, ale neúspěšně. Po Vyrůbalíkově další střele od modré se puk opět nebezpečně povaloval před brankovištěm Sparty, tentokrát ale byli důraznější hosté a puk odehráli do bezpečí.

Šanci na snížení měl pět minut před koncem Netík. Nejprve se dokázal protáhnout do brankoviště Konráda, ale v klíčové chvíli mu puk sklouzl z hole. Poté ještě tečoval před bránou, ale puk skončil v rohu kluziště. Úspěšnější byl však o půl minuty později Petr Vrána, poté, co využil Konrádovy snahy rozehrávat kotouč, zmocnil se ho jako první a poté už s přehledem zamířil do odkryté klece. Dvě minuty před koncem utkání nebezpečně střílel Forman, ale trefil pouze Konrádovo rameno. Minutu před koncem se šance Sparty snížily, poté co dostali menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě, Kudrna ale dokázal ohrozit branku Olomouce navzdory početní nevýhodě. Na posledních dvacet devět vteřin byl na trestnou lavici odeslán Knotek a Sparta zkusila hru bez brankáře. Konrád však už další branku nedopustil a Kohouti na svém ledě vybojovali těsné vítězství 3:2.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Vydřené vítězství s velice kvalitním soupeřem a o tom vítězství rozhodly jednak dvě využité přesilovky, jednak obětavost celého mužstva, jednak vynikající výkon brankáře Konráda a musíme říci, že i trochu štěstíčka, protože tam byla tyčka, bylo tam několik střel, které šly těsně vedle, když Sparta měla tlak. Asi to bylo všechno dohromady.