Report ze zápasu OLO vs. KLA (4:0)

4:0

(2:0, 1:0, 1:0)

Rytíři Kladno

Olomouc se před reprezentační pauzou prezentovala dvěma výhrami v řadě, v domácím prostředí navíc od začátku ledna v základní hrací době neprohrála. I proto byli Hanáci proti trápícímu se Kladno (se 7 porážkami v řadě) považováni za zápasové favority. A start utkání opravdu vypadal dle predikcí – dominanci Olomouce odstartoval únikem zpoza obrany Lukáš Nahodil, lídr olomoucké elitní formace ovšem ztroskotal na Cikánkově rameno. Podobně o krátkou chvíli později zahrozil i Vilém Burian.

Kladno v sestavě i se svou ikonou s číslem 68 na dresu nedokázalo svůj lednový a únorový splín dlouho hodit za hlavu, Rytíři se trápili v přechodové fázi a častokrát naráželi na kompaktnost domácí obrany. Světlou výjimkou byla jen akce Hovorky s ránou těsně nad tyčku z úvodní pětiminutovky. Jinak ovšem led patřil svěřencům koučů Tomajka a Motáka – vše potvrdil úvodní brankou David Ostřížek, který využil parádní přihrávku od Jaroměřského skrz slot a poslal puk přímo do odkryté části brány. Pro 29letého útočníka, kterého skoro od října na tři měsíce skolilo zranění nohy, šlo o třetí trefu v sezóně. Mimochodem – trefil se ve druhém extraligovém duelu v řadě.

Branka Hanáky nabudila, Nahodil se o chvíli později trefil z mezikruží těsně nad kladenskou horní tyčku. V 11. minutě navíc Zbyněk Irgl rozbouřil plecharénu podruhé, když svůj únik zakončil brilantní trefou k tyči. Rytíři se snažili reagovat, dokonce se i rapidně zlepšili, své akce ale nedotahovali k ideálnímu finálnímu řešení.

Kvalita a spád druhé třetiny byly dlouho poznamenány množstvím vyloučení, v 25. minutě ovšem zvedl diváky ze sedadel Jan Jaroměřský. Svou čtvrtou branku v sezóně vsítil díky nevídané parádičce, když objel nečekaně Cikánkovu bránu a poslal puk za čáru díky odrazu od kladenského beka. Na 4:0 pak mohli za krátkou chvilku zvyšovat Irgl s Burianem, zkušení útočníci svou akci o jednu nahrávku ovšem přehráli, když dovolili Cikánkovi předvedení excelentního zákroku.

To nebylo ze strany Olomouce rozhodně vše. V polovině zápasu se pokusil o napodobení Jaroměřského sniper elitní formace Pavel Musil, jeho obrátku na poslední chvilku vychytal kladenský muž s maskou. O chvíli později pak jen o milimetry neskóroval Ostřížek z hranice slotu. Rytíři kontrovali s excelentním přesilovkovým kolotočem, během něhož doráželi do Konráda postupně Jágr a Zikmund. Těsně před koncem druhé periody pak příval šancí uzavřel Skladaný svým vysokým nahozením, jemuž se málem podařilo propálit nejistého Cikánka z modré čáry.

Třetí třetina pokračovala lehkou olomouckou dominancí – šanci si připsali Nahodil z brejku, Ondrušek při ráně z modré nebo mimo jiných i lídr české reprezentace do 18 let Tobiáš Handl, který se vrátil do olomoucké sestavy po dvouzápasové pauze. Kromě Cikánka musel být přeci jen ve střehu i Konrád, zejména při bombě Nashe po vhazování. Rázem kontroval při protiútoku i Olesz, který pálil do tyčky. Další domácí akce už byla ale gólová – rychlý brejkový uragán vyřešil pohotovou ránou z mezikruží Vilém Burian. Hned záhy se do branky místo Branislava Konráda dostal Jan Lukáš.

Ten si bez potíží poradil s šancemi Nashe i tvrdou dělovkou Barinky, hbitě vychytal taktéž Štěpána Bláhu. Právě Lukášovou zásluhou nakonec Hanáci slavili vítězství korunované čistým kontem, které přineslo Hanákům důležité tři body pro boj o předkolo. Minimálně do neděle jim bude patřit desátá příčka.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Připravovali jsme na těžký zápas, protože jsme věděli o černé sérii Kladna, tudíž jsme od něj čekali maximální bojovnost a nasazení. Do zápasu jsme chtěli dobře vstoupit, což se nám podařilo, když jsme si hned v první dvou minutách připsali několik šancí a posléze vyprodukovali dvě branky. Kladno mělo jen za stavu 2:0 velkou tutovku, která skončila naštěstí tyčkou. Poté jsme měli zápas pod kontrolou, měli jsme hlavně lepší pohyb, nicméně jsme neproměňovali šance. I za stavu 3:0 ve třetí třetině jsme hráče raději nabádali ke koncentraci, protože už se nám jednou s Kladnem stalo, že jsme za takového stavu prohráli. Za třetí třetinu i z toho důvodu zaslouží hráči pochvalu. Co se týče střídání brankářů za stavu 4:0, vyžádaly si to okolnosti, Braňo Konrád má určitou indispozici. Jan Švrček, který nedohrál zápas, nejspíš v Plzni nenastoupí. Ale uvidíme, jak jeho zranění je važné.