Report ze zápasu OLO vs. HKM (3:1)

3:1

(0:1, 0:0, 3:0)

Mountfield HK

Podruhé v letošní sezóně se proti sobě postavily týmy Olomouce a Hradce Králové. První měření sil těchto celků se uskutečnilo v rámci 4. kola Tipsport extraligy na ledě hradeckých Lvů, kteří si po zásluze odnesli tři body za výhru 4:1. Od té doby se toho ovšem v obou táborech dost změnilo – Hradec je aktuálně třetím nejlepším týmem tabulky, zatímco Olomouc do zápasu nastoupila s jasným cílem, a to prolomit sérii čtyř proher.

Hned velká první šance zápasu se urodila ve druhé minutě, kdy na hradeckou bránu ujížděl Vilém Burian s Lukášem Nahodilem. Oba hráči třetí olomoucké lajny si vyměnili několik pěkných přihrávek, nicméně ke gólovému zakončení Nahodilovi ještě pár centimetrů chybělo.

O chvíli později obral Karabáček jednoho z olomouckých hráčů o puk ve středním pásmu a vydal se na útočný výlet, ten naštěstí pro Kohouty zastavil pozorný Branislav Konrád. Po vhazování před olomouckým fantomem si hradečtí útočníci vynutili faul a Olomouc čekaly krušné dvě minuty v početní nevýhodě.

Kohoutům se oslabení podařilo přečkat bez újmy. Hradec se k jedinému vážnějšímu ohrožení Konrádovy brány dostal až během posledních vteřin přesilovky, na strážce domácí svatyně však nevyzrál. Krátce poté, co David Škůrek opustil trestnou lavici, se Oskaris Cibulskis zjevil v prostoru mezikruží a po trajektorii mezi nohama slovenského gólmana nasměroval kotouč do brány.

A hosté z východu Čech byli i nadále při chuti – jejich snažení ovšem úspěšně mařil červenobílý brankář – a Olomouci dělal velké problémy přechod středního pásma. Ve 13. minutě si přesilovou hru zahráli také domácí. Přesilovková formace sice dokázala dostat hosty pod tlak, ale nedařilo se jí najít ideální střeleckou pozici, a tak Hradec oslabení ustál bez ztráty kytičky.

Tři minuty před koncem prvního dějství se opět vylučovalo na straně Kohoutů, také toto oslabení se jim podařilo ubránit. Současně s vypršením Ondruškova trestu se dopředu dral Lukáš Nahodil, neměl však dostatečnou rychlost, hradečtí obránci ho dostihli a odklidili útočníka s číslem 19 Maxwellovi z cesty. Během posledních vteřin třetiny se ještě hosté usadili v útočném pásmu a ostřelovali domácí bránu, která odolávala zásluhou bezchybného Konráda.

Hradec do druhé periody nastoupil aktivně. Konrád si po minutě hry zapsal hned tři zásahy a jedno vypíchnutí puku hokejkou. Olomouc se z tlaku dokázala vysvobodit až po dvou minutách, a to jen za cenu zakázaného uvolnění. Také v následujících minutách měla obrana Mory dost práce. Hradečtí Lvi se usídlili v útočném pásmu a dostali se do několika gólem zavánějících šancí. Nebezpečně vypadala střela Pavlíka od kruhů, ani tentokrát ovšem Konrád nedovolil, aby se kotouč dostal za brankovou čáru.

Domácí se do útočného pásma poprvé ve druhé třetině podívali až po pěti minutách hry. Podařilo se jim na amerického brankáře vyslat dvě střely a vynutit si vhazování po jeho levici, to však bylo vše a hra se přesunula zpět před Konráda. Ten o několik okamžiků poté zažil horké chvilky po střele Tomáše Vincoura. Puk po střele z hokejky exbrněnského útočníka proskotačil kotel pravé tyče brány domácích, avšak nikdo z Hradeckých neměl příležitost k teči. Na druhé straně opět ukázala zuby dvojice Burian-Nahodil, prvně jmenovaný se ale místo přihrávky na volného spoluhráče rozhodl přejít přes hradeckého obránce, bohužel bez úspěchu.

V 31. minutě si hosté po faulu Knotka zahráli další hru v početní výhodě. I tentokrát měl olomoucký brankář plné ruce, a hlavně betony práce. Právě touto částí své výstroje totiž zastavil nebezpečnou ránu od modré v podání beka Petra Zámorského. Sotva Knotkův trest vypršel, otevírala se vrátka na trestné lavici domácích znovu – Mora si nepohlídala počet bruslařů na ledě a hrála v šesti.

Během oslabení se Kohoutům podařilo vybojovat útočné pásmo a ve velké šanci se ocitl Jan Knotek. Po střele Jana Jaroměřského se k šikovnému centrovi odrazil puk, pro který ovšem se třicetiletý útočník navzdory své snaze nedokázal natáhnout. O chvíli později se Mora ocitla v další tutovce, jejíž hlavním protagonistou se stal Vojtěch Tomeček. Ten v plné rychlosti přesprintoval hradeckou obranu a jel sám na Brandona Maxwella, puk ale směroval jen do pravé tyče hradecké brány.

Olomouc si živější styl hry přenesla také do posledního dějství, ve 42. minutě se puku opět zmocnil Lukáš Nahodil, jeden z nejaktivnějších olomouckých útočníků zápasu, a zkusil puk zvednout nad Maxwella. Hradecký gólman ale jeho blafák fantasticky vychytal a nadále si udržel čisté konto. Zahanbit se však nenechal ani jeho kolega v brankovišti na druhé straně kluziště, který svými skvělými zákroky nadále držel Moru v zápase.

Ve 47. minutě byli domácí za svou velkou snahu při hře dopředu posledních minut odměněni vyrovnávacím gólem. Zbyněk Irgl stojící u pravého kruhu pro vhazování si nejprve zpracoval puk bruslí a poté kotouč nahodil před hradeckou bránu. Do jeho trajektorie strčil s přesností chirurga svou hokejku Petr Strapáč a poté, co se puk rozvlnil síť za zády hradeckého gólmana, celá plecharéna explodovala nadšením.

Následující minuty byly jako na houpačce a oba týmy drželi jejich brankáři. Jen pár vteřin po vyrovnávacím gólu mohl jít Hradec opět do vedení. První pokus Lvů zlikvidoval Konrád a následná dorážka hradeckého útočníka orazítkovala tyč. Poté mohl druhý gól do své sbírky přidat Petr Strapáč, jehož střela se odrazila od Maxwella do hradeckého brankoviště. Pasáž tutových šancí pak završil Daniel Rákos, jenž unikl pozornosti domácích beků, a ti ho nechali samotného před ležícím Konrádem. Pardubický odchovanec však svou šanci v gólový zápis neproměnil.

Spolu s ubývajícími minutami na časomíře nabíral zápas na tempu a byla jen otázka času, kdy se některému z týmů podaří své útočné snažení korunovat gólem. Stalo se tak v 54. minutě, kdy se z mezikruží napřáhl Petr Strapáč a díky svému druhému zásahu v zápase poslal Moru do vedení.

Během posledních dvou minut Hradec odvolal Brandona Maxwella z brány a odhodlal se ke hře se šesti bruslaři v poli. To se jim velmi brzy mohlo stát osudným, když se na bránu s vidinou hattricku řítil Petr Strapáč, v bruslařském souboji s hradeckým obráncem však prohrál. O pár okamžiků později se ale hráč s číslem 41 mohl přece jen radovat. V útočném pásmu se nikým nebráněn zmocnil puku a připsal si třetí gól v zápase. Mora tak hlavně díky jeho gólům a famóznímu výkonu Branislava Konráda v bráně dokázala rozbít sérii čtyř porážek v řadě a odnést si skalp třetího celku soutěže.

Jan Tomajko (HC Olomouc):Byla na nás od začátku vidět nervozita. Předchozí čtyři zápasy jsme nebodovali a bylo vidět, že naši hráči mají pochroumané sebevědomí. Těžko jsme se do toho dostávali a Hradec se dostal do vedení. Pro nás to byl obrovsky těžký zápas v tom, že jsme museli obracet skóre a ve druhé třetině jsme měli hodně oslabení. Jsme rádi, že to kluci ubojovali, dnes si to za svou bojovnost zasloužili. Herně to nebylo úplně stoprocentní, ale musíme se z těchto základních věcí odrazit a hráčům patří dík. Dva góly jsme dali z tečovaných kotoučů, trochu se nám přiklonilo štěstí, ale šli jsme tomu naproti. Doufám, že si to odneseme do dalších zápasů po reprezentační pauze.