Report ze zápasu OLO vs. VIT (3:2)

3:2

(:0, 0:2, 2:0)

HC Vítkovice Ridera

Hosté měli brzy po začátku zápasu k dispozici přesilovou hru, když se faulem provinil Jan Knotek. Oleszovi se podařilo vystihnout přihrávku soupeře mohl jít společně s Kuskem dopředu, dvojce olomouckých útočníků se však dostala pouze za modrou čáru soupeře, poté byla odzbrojena. Vítkovice po této akci vyhodily kotouč pouze na zakázané uvolnění a chvíli jim trvalo, než se opět dostaly do útočných pozic, Hanáci tak ze svého oslabení ukrojili více než minutu.

Hodně štiplavou střelu předvedl v přesilovce Lukáš Kucsera a chvíli po něm to na druhé straně zkoušel také Jan Káňa. To však byli Hanáci vykázáni z útočné třetiny pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Ani tato početní výhoda ale změnu stavu nepřinesla. Dvě pěkné šance si vypracoval Jan Bambula, první z nich brankář Svoboda vyrazil, druhá mířila do mantinelu.

Gólový účet utkání otevřel v čase 11:59 útočník Rostislav Olesz, který po křižné přihrávce Jakuba Valského trefil růžek Svobodovy brány. Po vstřelené brance měli na ledové ploše navrch domácí hokejisté, autor prvního gólu Olesz se dostal do další nadějné šance, tentokrát ale brankář Svoboda zasáhl včas.

D

o druhé třetiny vstupovaly Vítkovice s více než minutu a čtvrt dlouhou hrou v početní výhodě. Do brejku se půl minuty před vypršením trestu dostal Petr Kolouch, během zakončení však byl sám faulován, a tak se poměr sil na ledě vyrovnal, poté čekala Olomouc zkrácená přesilovka. Pěkný střelecký pokus z mezikruží předvedl Jiří Ondrušek, jeho střelu Svoboda přikryl lapačkou.

Na druhé straně na Konráda ujížděl sám Mallet, na olomouckého brankáře vyslal tvrdou střelu, ta ale jen orazítkovala mantinel. Při Malletově úniku se nicméně dopustil faulu Martin Vyrůbalík, a ta se na led opět naskočila přesilovková formace Ostravanů. Oslabení zvládli domácí bezchybně, i po jeho skončení tak na světelné tabuli nadále svítil stav 1:0.

Ten však nevydržel dlouho, necelých 8 minut před koncem druhý třetiny zaplula nenápadná střela Josefa Mikysky za záda Branislava Konráda. Ve 29. minutě se do úniku dostal Jan Knotek, který zkoušel najít skulinku mezi betony brankáře Vítkovic, ovšem bez úspěchu. O chvíli později se sám na Svobodu řítil také Jan Káňa, ani tentokrát však kotouč nepřešel přes strážce vítkovické svatyně.

Ve 32. minutě měli hosté k dispozici téměř minutu dlouhou přesilovou hru 4 na 3. Přesně ve chvíli, kdy do hry naskakoval Dočekal a Vítkovice tak měly na ledě 5 bruslařů, se z kruhu trefil Dominik Lakatoš a poslal tak svůj tým do těsného vedení. Další gól do sbírky Vítkovic mohl přidal Petr Trška, jeho střela však jen lízla tyč. Před koncem druhé dějství zažil perné chvilky také Miroslav Svoboda, nejprve mu pořádně zatápěla přesilovkové komando Hanáků a v tlaku pokračovala také třetí formace.

Do třetí třetiny vystupovali Kohouti s výhodou jednoho muže v poli navíc. Přesilovou hru zužitkovali po necelé minutě hry, kdy se trefil Jan Káňa. Po vyrovnávacím gólu se nicméně Hanáci museli mít zase na pozoru, protože museli čelit přesilové hře soupeře. Do zajímavé pozice se dostal Trška, trefil však jen hráče před sebou. Z gólu se naopak o pár minut později radovala Olomouc, v přesilové hře se prosadil Lukáš Nahodil. Hosté však Nahodilův gól reklamovali a trenérská výzva rozhodla o tom, že gól neplatí.

V dobré šanci se po návratu z trestné lavice ocitl Alexandre Mallet, vítkovický útočník však nedokázal trefit bránu. To Tomáš Valenta na druhé straně ledové plochy měl mířidla srovnána bezvadně a Hanáci se tak rázem dostali podruhé v utkání do vedení. Kritická chvíle přišla pro domácí 2 minuty a 11 vteřin před koncem základní hrací doby, kdy hosty čekala přesilová hra. Do početní výhody pak Vítkovice nastoupili s šesti bruslaři v poli, brankář Svoboda zůstal na střídačce.

Hanákům se na začátku oslabení podařilo vyhodit kotouč až k soupeřově bráně, při vítkovickém přechodu modré čáry pak Kucsera vystihl přihrávku soupeře a vydal se sám dopředu – byl však faulován a poměr sil na ledě se vyrovnal. Necelých dvacet vteřin před koncem třetí třetiny navíc putoval na trestnou lavici Jan Schleiss a vítkovický sen o vyrovnání pomalu zmizel v dáli.

Zdeněk Moták (HC Olomouc):Bylo to vybojované, udřené vítězství. Hlavně ve 2. třetině jsme měli dostatek příležitostí, které jsme měli proměnit. Kdybychom je proměnili, tak se takhle neobáváme o výsledek a nemuseli jsme otáčet. Jsem rád, že se nám to podařilo jednou v přesilové hře a jednou ve hře 4 na 4. Pro nás je to velice důležité vítězství, neposouvá nás to bodově nahoru, ale spíše pro pocit dobře vykonané práce.