Slavní hráči - Ladislav Benýšek

Ladislav Benýšek

Ladislav Benýšek se narodil 24. března 1975 v Olomouci, kde se také naučil základy nejrychlejší kolektivní hry světa. Poprvé nakoukl do extraligy, jak jinak než v olomouckém dresu, v sezóně 1992/1993, kdy odehrál 3 zápasy. Další sezónu strávil v olomoucké juniorce a v létě 1994 si jej na draftu vybral slavný tým Edmonton Oilers z 266. místa. Hned poté se vydal na zámořské dobrodružství a bojoval o místo v prvním týmu „olejářů“. Celou sezónu ovšem strávil na farmě v Cape Bretonu a bez jediného startu v NHL se rozhodl pro návrat domů, do Olomouce. V dresu s kohoutem na hrudi vydržel až do úvodu extraligové sezóny 1996/1997, kdy jej po 14 zápasech přetáhla do svých řad pražská Sparta.

Zde se hned v prvním ročníku zařadil mezi opory, což mu vyneslo místo v reprezentačním týmu pro MS 1997 ve Finsku, kde získal bronzovou medaili. Po této úspěšné sezóně se rozhodl znovu zkusit štěstí za „velkou louží“. Ovšem tentokrát nakoukl i do NHL a v dresu Edmontonu okusil ve dvou případech nejslavnější hokejovou soutěž světa. Jinak hrál farmářskou AHL v dresu Hamiltonu.

Poté se vrátil do Sparty a jako jedna z klíčových postav Holešovických se také zúčastnil MS 1999 v Norsku, kde si připsal svůj první velký titul, a hned ten světový. Další sezóna 1999/2000 byla ještě úspěšnější. Nejprve se Spartou sesadil vsetínský kolos a vyhrál českou extraligu, následně si připsal s reprezentací druhý titul mistra světa, tentokráte z Petrohradu.

Dle rčení „do třetice všeho dobrého“ se pak vydal potřetí do Ameriky, kde podepsal smlouvu s novým týmem Minnesota Wild. A konečně se v NHL výrazněji prosadil. V týmu „divočáků“ se trvale usadil a za tři roky odehrál v základní části NHL 159 zápasů, vstřelil 3 góly a nasbíral 15 kanadských bodů. V závěru svého angažmá byl odeslán na farmu do Houstonu, se kterým vyhrál Calder Cup, což je obdoba Stanley Cupu, ale v AHL.

Před sezónou 2003/2004 rozhodl vyzkoušet evropská kolbiště. Jeho novým zaměstnavatelem se stal slavný finský tým IFK Helsinky, kde získal hned v prvním roce bronzovou medaili. Během tří následujících ročníků pak střídal působení v IFK s angažmá ve švédském Leksandu. Před sezónou 2006/2007 se znovu vrátil do kádru Sparty. Ovšem po jediném roce v Holešovicích skončil. Před sezónou 2007/2008 se zdálo, že by se mohl vrátit do Olomouce, kde zahájil přípravu, ale nakonec se rozhodl odejít do francouzského Rouen, kde získal titul mistra Francie. V dalších letech hrál v Dánsku a také v Itálii, kde v sezóně 2010/11 získal italský titul s týmem Asiago HC.

V Itálii strávil ještě jeden rok, dalšího úspěchu se ale nedočkal. Ten přišel až v jeho poslední sezóně, když se svým týmem v britské EIHL skončil na prvním místě Gardinerovy konference. Do následného play-off už však Benýšek nenastoupil a jeho tým vypadl již ve čtvrtfinále s Cardiff Devils.

Od roku 2018 působí Benýšek jako skaut evropských talentů pro tým Minnesota Wild.

Narozen24. března 1975 v Olomouci
Výška / váha188 cm / 86 kg
Postlevý obránce
Držení holelevá
ReprezentaceČR, účastník MS v roce 1997 (bronz), 1999 (zlato) a 2000 (zlato)
DraftV roce 1994 jako 266. hráč v pořadí týmem Edmonton Oilers
Úspěchy2x mistr světa (1999 a 2000)
Mistr ČR 2000 se Spartou Praha
Vítěz Calder Cupu 2003 s týmem Houston Aeros
Mistr Francie 2008 s týmem Rouen HE
Mistr Itálie 2011 s týmem Asiago HC
KariéraHC Olomouc, Cape Breton Oilers (AHL), HC Sparta Praha, Edmonton Oilers (NHL), Hamilton Bulldogs (AHL), Minnesota Wild (NHL), Houston Aeros (AHL), HIFK Helsinki (FIN), Leksands IF (SWE), Rouen HE (FRA), Hvidovre IK (DEN), Asiago HC (ITA).

Autor: Jakub Kašpar
FOTO: hcsparta.cz, hokej.cz


×
Dnes v 15:30 | Muži
HC Energie Karlovy Vary
HC Olomouc