Soupeř HC Olomouc pro čtvrtfinále play-off: Královští lvi Hradec Králové

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Po padesáti dvou utkáních základní části přichází vrchol první ligy v podobě play-off. Mora se ve čtvrtfinále popere o postup s mužstvem Královští lvi Hradec Králové. Východočeši se do vyřazovací fáze sezóny probojovali ze sedmého místa, přičemž jim k tomuto umístění výrazně pomohla vítězná čtyřzápasová série v závěru základní části.

Tradiční soupeř

Ještě před posledním kolem základní části nebylo jasné, na koho Olomouc ve čtvrtfinále narazí. Kromě Královských lvů se ještě nabízela možnost série s Benátkami nad Jizerou nebo Havlíčkovým Brodem. Pondělní výsledky ale nakonec rozhodly o tom, že se v první fázi play-off Kohouti střetnou s Hradcem Králové.

⇒ Královští lvi Hradec Králové

„Základní část skončila, začíná se opět od nuly. Je jedno, zda se bude hrát proti Benátkám, HavlBrodu nebo Hradci. Jestli chceme uspět, musíme odvést stoprocentní výkon, jít do zápasů naplno,“ tvrdí olomoucký kapitán Jakub Bartoň.

S východočeským týmem se Mora v posledních letech setkává nejen v zápasech hraných během sezóny, ale také v rámci přátelských duelů v letní přípravě. Dá se tedy říci, že se jedná o tradičního soupeře olomouckých hokejistů.

„Hradec nyní tým docela obměnil, má v něm dost nových hráčů, nějaké z extraligy. Protočil trenéry, takže určitě bude mít jiný herní styl. Naši trenéři určitě zkoumali, jak Hradec hraje, takže nás ve čtvrtek jistě poučí, jakou taktiku zvolit,“ říká zkušený bek.

V play-off se však kluby v novodobé historii ještě nepotkaly. Bude se tak jednat o jejich první sérii ve vyřazovací fázi.

Aktuální sezóna

Dvakrát se letos Hanáci střetli v přípravě s Královskými lvy, přičemž si připsali jednu výhru (5:4) a jednu porážku (0:1). V sezóně ale vždy triumfovala Mora, když ke třem tříbodovým vítězstvím (4:2, 6:0, 6:2) přidala ještě jedno dvoubodové po prodloužení (4:3p).

Vzájemné zápasy v sezóně 2012/2013

7. kolo: OLO – HKR 4:2

20. kolo: HKR – OLO 3:4p

33. kolo: OLO – HKR 6:0

46. kolo: HKR – OLO 2:6

„Nemyslím si, že by nám podobná statistika mohla nějak pomoci. Možná třeba psychicky, ale v play-off se na základní část už neohlíží. Je to konec jedné části, začíná se od nuly. Co bylo předtím, na to se již nikdo nedívá,“ vysvětluje Bartoň.

Na začátku ročníku stál na střídačce Východočechů tandem hokejových expertů Martin Hosták – David Pospíšil, jejichž trenérská kariéra v Hradci Králové však skončila v prosinci 2012, kdy po neuspokojivých výsledcích byli ze své funkce odvoláni.

Na jejich místa byli dosazeni Jiří Kučera a Miloš Říha mladší. I přes tuto změnu koučů se Královští lvi dostali v lednu do hluboké krize, když z devíti utkání vyhráli jediné. Skvělým finišem ale dokázali zachránit svou účast v play-off.

V čele kanadského bodování královéhradeckého mužstva se s 39 body (14+25) zabydlel Michal Tvrdík, druhé místo patří s 33 body (16+17) patří Davidu Švagrovskému. Mezi obránci se v této statistice nejvíce dařilo Davidu Roupcovi, jenž nasbíral 22 bodů (8+14).

Brankářské dvojice

Jedním z klíčových faktorů pro čtvrtfinálovou sérii mezi Olomoucí a Hradcem Králové může být kvalita a vyrovnanost brankářů. Zatímco východočeským gólmanům to letos moc nechytá, to trenéři Hanáků mají úplně opačné starosti. Koho vlastně do brány postavit, když Tomáš Halász i Libor Kašík chytají skvěle?

„Gólmany máme oba dva parádní, chytají super. Doufejme, že jim to vydrží, že budou čapat skvěle i nadále a že budou jedni ze strůjců vítězství,“ chválí Bartoň oba své spoluhráče.

U Královských lvů načal letošní ročník gólman Jakub Čech, který ale na konci ledna na vlastní žádost klub opustil. Jasnou jedničkou Hradce Králové se tak stal třiatřicetiletý Filip Luňák, jehož úspěšnost zákroků je 91,27 %. Východočeši si však v rámci střídavých startů zajistili služby bývalého olomouckého brankáře Radka Tihláře, který nyní obléká dres druholigové Poruby.

Petr Haluza

Zvláštní kapitolou východočeského týmu je útočník Petr Haluza, který loni válel v Olomouci, když se v ní stal nejproduktivnějším hráčem v základní části i play-off. Letos Haluza získal v šestačtyřiceti zápasech 32 kanadských bodů (15+17), což mu stačí na třetí místo v klubové statistice aktuální sezóny.

⇒ Útočník Petr Haluza loni střílel branky za Olomouc, letos však hraje v Hradci Králové

„Nevím, jak moc nám může škodit, ale určitě je to skvělý hráč. O tom jsme se mohli přesvědčit už minulý rok. Musíme si na něj dát pozor, i když samozřejmě i na jiné hradecké kluky. Řekl bych ale, že na nás bude Petr Haluza více nahecovanější. Je možné, že bude mít velkou chuť,“ přemítá jednatřicetiletý hokejista.

V posledních dvaceti odehraných střetnutí se ale Haluzovi tolik nedařilo, připsal si pouze 5 kanadských bodů (2+3). Může se však jednat jen o smolnou sérii, jež bude přerušena právě v play-off.

„Je to hodně o štěstí. Někomu se nemusí dařit během sezóny, teď se dostane do laufu. My musíme jít štěstí naproti, Petra i jeho spoluhráče eliminovat a věřit v postup,“ tvrdí Bartoň.

Zimní stadion

Zimní stadion v Hradci Králové pojme až 7 700 diváků, z toho při jeho plném zaplnění by si mohlo sednout 3 500 fanoušků. Otevřen byl v roce 1957 a od té doby prošel řadou rekonstrukcí. K jeho zastřešení došlo v roce 1969.

„Mně se na něm hraje docela dobře. Není zase tak daleko, takže i fanoušci můžou dorazit, což je super. Já věřím, že jich hodně do Hradce dorazí, protože to, co předvedli v Mladé Boleslavi, za což bych jim chtěl poděkovat, byla paráda,“ chválí olomoucké fandy hráč s číslem jednaosmdesát na drese.

Poprvé ve čtvrtek

Na zimním stadionu Královských lvů se však bude hrát až třetí a čtvrté čtvrtfinále play-off, případně na něm bude moci jeden z týmů využít svůj mečbol v rámci šestého zápasu série, pokud by na něho mělo dojít. První dvě utkání ale celky odehrají v kohoutí plecharéně, přičemž to úvodní startuje ve čtvrtek od 18 hodin. Pro východočeské fanoušky, kteří nedorazí do místa dění, bude připraven textový on-line přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Kašík – Kadela, Ondrušek (C), Kříž, Staněk, Janáček, Valenta, Lhotský, Kotvan – Diviš, Řípa, Rufer – Herman, Dopita, Selingr – Rác, Kolouch, Vodný – Heža O., Králík, Švaňhal. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.

Královští lvi Hradec Králové: Luňák – Čáp, Vágner, Chmelíř, Roupec, Zukal, Hendrich, Čížek, Drtina – Třetina, Brož, Říha – Švagrovský, Tvrdík (C), Moskal – Kubica, Macháň, Haluza – Budínský, Berger, Valášek. Trenér: Jiří Kučera.

Rozpis utkání čtvrtfinále

1. zápas (doma): čtvrtek 21. února (18:00)
2. zápas (doma): pátek 22. února (18:00)
3. zápas (venku): pondělí 25. února (18:00)
4. zápas (venku): úterý 26. února (18:00)
případný 5. zápas (doma): pátek 1. března (18:00)
případný 6. zápas (venku): neděle 3. března (17:00)
případný 7. zápas (doma): úterý 5. března (18:00)

Ostatní čtvrtfinálové dvojice

Mladá Boleslav – Havlíčkův Brod
Ústí nad Labem – Jihlava
Třebíč – Kadaň