Je to krásný pocit být na mistrovství světa, hlásí z finské Lappeenranty obránce Alex Rašner

Lukáš Majer
L A P P E E N R A N T A/FIN – Zatímco hokejisté HC Olomouc slaví od pátku postup do nejvyšší české soutěže, jejich juniorský spoluhráč reprezentuje Českou republiku na mistrovství světa hráčů do 18 let ve Finsku. Obránce Alex Rašner patří mezi opory mládežnických týmů Mory, jeho přesvědčivé výkony jej vynesly až do národního týmu, který zatím v Lappeenrantě úspěšně vzdoruje svým soupeřům.
⇒ Obránce Alex Rašner

Češi vstoupili do turnaje vysokým vítězstvím nad Dánskem, které porazili 9:2. Tento zápas byl pro reprezentaci nesmírně důležitý, jelikož si tak v klidu zajistila postup do čtvrtfinále. „Dánové tady mají slabší tým. Neviděl jsem druhou skupinu, kde půjde dolů asi Německo, ale předpokládám, že právě s Dánskem budou hrát o sestup. My jsme šli do utkání s pokorou a jsme rádi, že jsme ho zvládli,“ hodnotil Alex Rašner vstup národního týmu do turnaje. Samotný obránce s číslem 22 si v tomto klání připsal jednu úspěšnou trefu, když obkroužil branku a zasunul puk do sítě.

V sobotu pak Čechy čekal výběr USA, jenž má díky své první formaci, velmi silnou ofenzivu. Utkání, v němž měli lehce navrch Američiné, Česko prohrálo 0:3. „Každý soupeř je tady nesmírně těžký. Amerika má trošku jiný styl hry než například Finové, my jsme v tom zápase doplatili na špatnou koncovku,“ mrzelo mladého obránce.

O dva dny později však mohl být český tým spokojenější. Před plným stadionem v Lappeenrantě porazil domácí Finsko 4:3 po samostatných nájezdech. Alex Rašner odehrál celý zápas a byl i u zrodu druhého gólu reprezentace, když od modré čáry nahodil puk na branku a Jiří Smejkal jej tečoval do sítě. „Odehráli jsme proti Finům podařené utkání. Hrálo se ve vysokém tempu, hra se hodně přelívala z jedné strany na druhou. Škoda, že nám to v samotném závěru zápasu uteklo, s plným počtem bodů by to bylo lepší. Ale nájezdy kluci zvládli parádně, dva body jsou super,“ usmíval se Rašner.

⇒ Rašner v dresu národního mužstva

Češi uzavřeli základní skupinu v úterý, kdy změřili síly s týmem Švýcarska. Toto utkání bylo klíčové pro konečné umístění ve skupině B, kterým je tedy nakonec 2. místo a ve čtvrtfinále narazí na Rusko. „Švýcarsko tady má silný tým, porazili Ameriku, takže jsme k tomu museli zodpovědně přistoupit. Za výhru jsme rádi. Nyní nás čeká těžké čtvrtfinále proti Rusům, středa je den volno, potrénujeme a uvidíme,“ říká směrem k čtvrtečnímu důležitému zápasu soupeře Rašner.

Mistrovství trvá v Lappeenrantě a Imatře deset dnů, finále šampionátu je naplánované na neděli 27. dubna. Česká výprava si šampionát užívá, bydlí v centru sedmdesátitisícového města, kousek od jezera Saimaa. Na stadion, který leží až kousek za městem, se Češi dopravují autobusem a zároveň tak poznávají finský život.

„Je to krásný pocit být na mistrovství světa. Zažijeme tady plno zážitků, dobrý kolektiv. Je to super a doufám, že to bude dál pokračovat,“ hlásí člen reprezentační osmnáctky.

Díky účasti na mistrovství tak nemohl být u postupu olomouckých hokejistů do extraligy. Přesto, jak sám říká, měl o dění v Olomouci přehled. „Je to určitě skvělé, že se příští rok v Olomouci bude hrát extraliga. Zápasy jsem na dálku sledoval, jsem rád, že se to klukům povedlo,“ uzavírá z Finska sedmnáctiletý hokejista.