Olomoucká stopa v zahraničí: Jak si vedou naši odchovanci?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Celý rok Vás informujeme o dění v našem klubu a v českých hokejových soutěžích, olomoucký hokej však sahá mnohem dále. Dva slavné reprezentanty má dokonce v zámořské NHL, konkrétně Jiřího Hudlera a Davida Krejčího, ve švédské Elitserien pak donedávna působil Petr Vrána, jenž od příští sezóny bude oblékat dres pražské Sparty.

Jiří Hudler

⇒ Jiří Hudler (Florida Panthers)

V říjnu 2015 vstoupil již do své 11. sezóny v NHL a stejně jako v předchozích třech letech oblékl dres kanadského týmu Calgary Flames. V loňském ročníku se s Plameny probojoval až do druhého kola play-off, kde podlehli Anaheimu. On sám během 78 zápasů nasbíral 76 bodů za 31 branek a 45 asistencí, také byl oceněn Lady Byng Trophy, která je udělována hráči za slušné chování v kombinaci s hrou na vysoké úrovni. Není tedy divu, že na něj i na tým byla od začátku právě uplynulé sezóny kladena vysoká očekávání. Calgary nicméně skončilo na dvanáctém místě mezi čtrnácti týmy západní konference a stejně tak Jiří Hudler nedosáhl ani zdaleka tak skvělých výsledků jako o rok dříve. Za Calgary odehrál třiapadesát zápasů, během nichž zaznamenal deset gólů a dvacet pět asistencí. V únoru letošního roku byl vyměněn za dvě volby v draftu (2.kolo 2016, 4.kolo 2018) a přestěhoval se do týmu Florida Panthers, kde odehrál dalších 19 utkání, v nichž stihl vstřelit šest branek a na dalších pět přihrál. V základní části se Florida umístila na prvním místě v Atlantické divizi (třetí ve východní konferenci) a v prvním kole se tak střetla se sedmým týmem, New York Islanders, jemuž podlehla v šesti zápasech. Hudler během play-off zaznamenal pouze jednu asistenci. Letos v létě mu vyprší čtyřletá smlouva, zda zůstane na Floridě, dosud není známo.

David Krejčí

⇒ David Krejčí (Boston Bruins)

V létě 2004 jej draftovali Boston Bruins, o tři sezóny později už nahlédl do NHL, i když jen na šest zápasů. O rok později už ale jeho spolupráce s Medvědy propukla naplno a brzy se ukázalo, že je cenným přínosem svému týmu. A nejinak tomu bylo v uplynulém ročníku. S třiašedesáti body (17+46) se umístil na třetím místě mezi svými spoluhráči, přitom zasáhl do méně utkání, než oba hráči, kteří se umístili před ním a získali jen o pár bodů více. Mezi Čechy nestačil pouze na Jaromíra Jágra, také na něj ovšem ztrácel pouhé tři body. Na postup do play-off to však nestačilo. V závěrečné fázi sezóny se Boston přetahoval o poslední volné místo s Philadelphií Flyers, nakonec to ale byli Letci, kdo postoupil do vyřazovacích bojů. Není pochyb o tom, že Krejčí v dresu Bostonu začne také příští sezónu. Smlouvu má uzavřenou na dalších pět let a nic nenasvědčuje tomu, že by se chystal přestup.

Petr Vrána

⇒ Petr Vrána (Sparta Praha)

Předchozí čtyři sezóny působil v KHL, naposled v týmu Ak Bars Kazaň, v té právě uplynulé se však rozhodl zakusit i jiné prostředí a zamířil do švédské Elitserien, kde hájil barvy Brynäs IF. Jednatřicetiletý centr ze Šternberka si připsal dvacet šest startů. Gólově se prosadil pouze jednou, a to proti Karlskroně, a ze sezóny si odnáší jen osm kanadských bodů (1+7). Jeho tým se nakonec probojoval do předkola play-off, kde podlehl Djurgårdenu ve třech zápasech. Petr Vrána však do těchto utkání nezasáhl. Po sezóně se vrátil do Tipsport extraligy, kde podepsal roční smlouvu s HC Sparta Praha.

FOTO: http://jets.nhl.com, http://bruins.nhl.com, http://www.eliteprospects.com