Ještě musím zapracovat na střelbě a bruslení, přiznal sebekriticky reprezentant Tobiáš Handl

Zuzana Spurná
O L O M O U C – V uplynulé sezóně nereprezentovali Českou republiku pouze hráči A týmu, ale tradičně také několik zástupců z olomoucké mládeže. Jedním z nich byl i útočník staršího dorostu Tobiáš Handl. Ten zažil pořádně náročný ročník. Kromě tří pozvánek do reprezentace nastupoval pravidelně za starší dorost a vzhledem k nízkému věku vypomáhal v bojích o postup do extraligy mladšímu dorostu. S oběma týmy nakonec mohl slavit dva velké úspěchy.

Už na začátku září odehrál národní tým do 16 let dvě utkání se zahraničním soupeřem. V moderní salcburské akademii se postavil tamnímu mezinárodnímu výběru Red Bull Salzburg. Češi se nejprve postavili rakouskému týmu do 18 let a slavili výhru v prodloužení 4:3, o den později si s výběrem do 17 let poradili jasně 6:2. Jednoduché ale nebylo ani jedno utkání. „Salcburk byl velmi těžký soupeř. Byl velmi silný na kotouči a hrál hodně do těla,“ přiznal Tobiáš Handl. Olomoucký starší dorost se během sezóny se Salcburkem potkal ještě čtyřikrát v rámci dorostenecké extraligy, reprezentační zápasy ale byly něco extra. „Každý zápas mi něco dá, ale zápasy se Salcburkem se nehrají každý den,“ uznal vysoký útočník.

Těsně před Vánoci se česká „šestnáctka“ postavila dalšímu silnému soupeři, a to Rusku. Ve třech utkáních však Češi na výhru nedosáhli a museli se smířit s prohrami 1:3, 3:6 a 2:3 po prodloužení. Český výběr ten ruský v několika ohledech předčil. „Rusové byli velmi silní na kotouči, rychlí a hráli hodně do těla,“ zopakoval Handl to, co Čechy trápilo i proti Salcburku.

V závěru sezóny si pak olomoucký forvard oblékl reprezentační dres potřetí, když v rámci přípravných zápasů vyzvala šestnáctka v derby Slovensko. Zatímco první utkání v Uherském Ostrohu skončilo pro Čechy vítězně už po základní hrací době (4:2), druhý zápas dospěl až do prodloužení, ve kterém se znovu radoval český výběr (3:2). Handl si ale uvědomuje, že tým má na čem pracovat. „Byli jsme spokojení, ale pořád se musíme zlepšovat, abychom byli ještě lepší,“ zůstával nohama na zemi. A stejně tak při hodnocení vlastních výkonů v reprezentaci. „Můj výkon mohl být určitě lepší, ale jsem rád, že jsem tam, kde jsem. Musím zapracovat na střelbě i na bruslení,“ přiznal sebekriticky. Že by byla utkání se Slováky o něco vyhecovanější, popírá. „Nějak jsem to nevnímal, snažil jsem se soustředit hlavně na hru.“

Patnáctiletý hokejista se shodou okolností potkává v reprezentaci s trenérem, který jej vede i v olomouckém starším dorostu, a to s Karlem Beranem. „Pan Beran je výborný trenér a dokáže nám velmi pomoci. Dokázal nás nabudit na jakýkoliv zápas,“ chválil trenéra, který od nové sezóny povede národní tým do 17 let.

Šternberský odchovanec v uplynulé sezóně pravidelně nastupoval za starší dorost, především před koncem ročníku ale vypomáhal i mladšímu dorostu v boji o návrat do extraligy. Se starším dorostem tak vybojoval postup do play-off, s mladším pak postup do nejvyšší soutěže. „Mezi těmi soutěžemi byl velký rozdíl, jelikož mladší dorost hrál regionální ligu a starší dorost extraligu. Mladší dorost byl pomalejší, ale starší hodně rychlý a silový. Se sezónou jsem ale naprosto spokojený. Splnili jsme cíle, které jsme si před sezónou dali. Doufám, že příští rok navážeme na minulou sezónu a dotáhneme to ještě dál,“ doufal.